PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Odtwórca roli Tomasza Komendy w filmie „25 lat niewinności” - Piotr Trojan stanął za kamerą! Jego krótkometrażowy debiut fabularny „Synthol” bierze udział w Konkursie Filmów Krótkometrażowych 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film powstał w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka.

"Synthol", fot. Gosia Stasiewicz

„Synthol” to historia trzydziestotrzyletniego Eryka prowadzącego wideoblog ze swoich przygotowań do startu w zawodach kulturystycznych debiutantów. Pomaga mu w tym nadopiekuńcza matka Teresa, „kobieta jego życia”. Kiedy chłopak poznaje Monę, jego wirtualny świat zderza się z rzeczywistością. To pełna humoru i ciepła opowieść o wchodzeniu w dorosłość, o próbie odcięcia pępowiny po trzydziestce.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego dokumentu z planu zdjęciowego filmu:

Piotr Trojan
jest nie tylko reżyserem i scenarzystą „Syntholu”, ale także odtwórcą głównej roli. Aktor jest największym filmowym odkryciem zeszłego roku. Aktor - absolwent PWSFTViT w Łodzi za rolę w filmie „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” otrzymał najważniejsze nagrody filmowe – na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, na festiwalu debiutów „Młodzi i Film” w Koszalinie. Został również laureatem Orła - Polskiej Nagrody Filmowej.  Trojan jest absolwentem Szkoły Wajdy, od kilku lat z sukcesami pracuje jako dramatopisarz i reżyser teatralny. Inspirację do swojego debiutu czerpał z własnych doświadczeń.

"Synthol", fot. Gosia Stasiewicz

- Miłością do kulturystyki zaraził mnie mój młodszy brat, Andrzej. To z nim pierwszy raz podrzucałem żelazo na siłce. Andrzej był coraz większy i większy. Zawsze miałem wątpliwości, jak w tak szybkim czasie tego dokonał? Trzymał się planu. Zrozumiałem, czym jest kultura ciała i jak ciężka to praca nad samym sobą – mówi Piotr Trojan. - Choć nigdy nie udało się dorównać Andrzejowi, wciąż próbuję. Rozczulała mnie relacja brata z mamą - wielkiego chłopa i kobiety, która kochała w nim dziecko.  To właśnie ta relacja zainspirowała mnie do pracy nad „Syntholem” w Szkole Wajdy.

"Synthol", fot. Gosia Stasiewicz

W rolę matki Eryka brawurowo wcieliła się Iwona Bielska. Obok niej zobaczymy Ewę Dałkowską w znakomitej, nasyconej humorem kreacji Cilki. Zwraca uwagę drugoplanowa rola młodej zdolnej aktorki Karoliny Płanik. Zdjęcia do filmu odbywały się jesienią 2020 roku w Warszawie, na Pradze i na Bródnie, natomiast finałowe sceny zostały zrealizowane w trakcie zawodów International Polish Cup IBFF Bodybuilding & Fitness w Siedlcach. Warto wspomnieć, że produkcja tego męskiego debiutu na wybitnie męski temat zdominowana jest przez kobiety – są szefami pionów i głównymi twórczyniami „Syntholu”.

Film powstaje w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka w ramach wspartego przez PISF programu „30 Minut”. Producentami filmu są Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński. Producentką wykonawczą jest Małgorzata Wala. Koproducentem filmu i producentem wykonawczym „Syntholu” jest firma Balapolis (Agata Szymańska i Magdalena Kamińska).  Partnerem „30 Minut” i koproducentem wszystkich filmów z programu jest telewizja TVN. Koproducentem filmu Piotra Trojana jest Warmia Resort z grupy Adept Investment. Sprzętem zdjęciowym film wsparły firmy: Sony Polska i ATM System. Postprodukcję obrazu i dźwięku poprowadził zespół Black Photon.

"Synthol", fot. Gosia Stasiewicz

Twórcy filmu „Synthol”:
Reżyseria, scenariusz: Piotr Trojan
Zdjęcia: Beata Rakoczy
Scenografia: Ewa Mroczkowska
Kostiumy: Hanka Podraza
Charakteryzacja: Marlena Karczewska
Montaż: Sandra Ksepka i Michał Poddębniak
Dźwięk: Łukasz Kaczmarski, Jacek Pająk
Muzyka: Agata Kurzyk i Marcin Janus
Kierownictwo produkcji: Olga Daszczyńska
Producent wykonawczy: Małgorzata Wala
Koproducentki: Agata Szymańska, Magdalena Kamińska
Producenci: Ewa Jastrzębska, Jerzy Kapuściński
Obsada: Piotr Trojan – Eryk, Iwona Bielska - Teresa, matka Eryka, Ewa Dałkowska - Cilka, przyjaciółka matki, Karolina Płanik - Mona, dziewczyna Eryka, Karolina Kostoń, Artur Kozłowski

Polska, 2021, 25 min.


WRÓB
SFP
Ostatnia aktualizacja:  10.09.2021
Zobacz również
Filmowe Myśli. Kino Lekcje - edycja jesienna
HBO Max w Polsce oficjalnie w 2022 r.
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll