PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Jedna z najciekawszych sekcji industry w polskim krajobrazie festiwalowym powraca po pandemicznej przerwie. PRO Industry na Off Camera potrwa od 7 do 9 września 2021 roku
Nasza redakcja od kilku lat czynnie uczestniczy w tym wydarzeniu. Jego siłą są wyjątkowo interesujące, odpowiadające bieżącym trendom w kinematografii dyskusje a także uczestnicy – twórcy i producenci młodego i średniego pokolenia filmowców. To takie przyłożenie ucha do branży – jedziesz do Krakowa na industry i wiesz, o czym się mówi w oficjalnym i nieoficjalnym obiegu. Specjalnością PRO Industry są dyskusje sprofilowane, zawężone, za to poruszające wątki wcześniej słabo lub w ogóle nie omówione.

- Poruszamy wszystkie najważniejsze i najbardziej gorące tematy – zapowiada Joanna Szymańska, koordynatorka programowa wydarzenia. – Będziemy rozmawiać o pieniądzach – jak zwykle, ale z naciskiem na finansową fair play. Jak zmieniający się rynek wpływa na sytuację twórców, jak rozwiązywać kwestię tantiem – a raczej ich braku -  z internetu. Jak sytuacja platform wpływa na relacje między producentami, scenarzystami i reżyserami? Pieniądze zawsze były tematem wstydliwym w Polsce, a na Off Camera staramy się rozmawiać także na temat tego, co do tej pory uważane było za niezręczne.

Kwestię sprawiedliwego wynagrodzenia twórcy w dynamicznie zmieniających się warunkach i modelach finansowania  omówią goście panelu „Finansowe fair play w branży filmowej”.

-  Dwa panele dotyczyć będą etyki w  naszej branży. Zastanowimy się, jak radzić sobie z wyzwaniami, jakie stawia przed nami przyszłość. I nie myślę tu tylko o me too, przede wszystkim o równości między kobietami a mężczyznami w życiu zawodowym. Jak zorganizować pracę na planie w sposób etyczny, żeby mógł się on stać całkowicie przyjaznym obszarem, w którym wszyscy dają z siebie jak najwięcej – opowiada Joanna Szymańska. – Poruszymy także temat szeroko rozumianej różnorodności. Tak, dzisiaj różnorodność budzi często śmieszki, żarciki, często bohatera LGBT, niebinarnego „wstawia się” do filmu ot tak, dla ozdoby. Tymczasem nasi goście, scenarzysta „Hiacynta”Marcin Ciastoń,  krytyk i scenarzysta Michał Oleszczyk a także reżyserka obsady Joanna Ślesicka ujmą temat z szerokiej perspektywy – polskiej i międzynarodowej.

Mateusz Rakowicz i Łukasz M. Maciejewski, twórcy filmu "Najmro. Kocha, kranie, szanuje" opowiedzą o drodze rozwoju projektu od pierwszego pomysłu, aż po finałowy efekt końcowy. O zrównoważonej zielonej produkcji filmowej („green filming”) opowiedzą ekspertka Aleksandra Leszczyńska i producent Paweł Kosuń. Nie zabraknie także omówienia badań na temat pożądanych zawodów branży filmowej, które zaprezentuje Katarzyna Ślesicka z Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

W tym roku zainicjowane zostanie przedsięwzięcie, które zaowocować ma nawiązaniem trwałych relacji między rynkiem wydawniczym a producentami. Gdzie szukać książek w filmowym stylu? Jakie tytuły wydaje się obecnie na rynku? Ewa Bolińska-Gostkowska, foreign rights managerka w Wydawnictwie Znak opowie o trendach wydawniczych na polskim rynku. Wydarzenie jest zapowiedzią trzeciej edycji programu Word2Picture łączącego branżę filmową i wydawniczą na Festiwalu Conrada.

Tradycją Pro Industry są spotkania przy „okrągłym stole” – gośćmi sesji round tables będą reżyserzy castingu, agenci sprzedaży, producenci, którzy w czasie intensywnego godzinnego spotkania odpowiadają na pytania uczestników. W tym roku jednym z nich będzie Maria Sødahl, reżyserka i scenarzystka, która opowie o realizacji filmu "Nadzieja", a także o swojej drodze twórczej.

A także informacje na stronie Off Camera.


  PRO INDUSTRY współpracuje z najlepszymi międzynarodowymi inicjatywami edukacyjnymi. W tym roku konsultanci Torino Film Lab spotkają się z polskimi scenarzystami pracującymi nad tekstami pełnometrażowych filmów fabularnych, a w ramach spotkania round table opowiedzą o pracy konsultanta scenariuszowego. Partnerem OFF CAMERA PRO INDUSTRY jest także program EAVE, dzięki któremu w wydarzeniach w Krakowie gościć będzie grupa producentów filmowych z całego świata.

Udział we wszystkich wydarzeniach Pro Industry zapewnia akredytacja „Industry”. Partnerami PRO INDUSTRY 2021 są Torino Film Lab, EAVE, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych (KIPA), Kancelaria Porwisz i Partnerzy, FixaFilm i Krakow Film Commission.




Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny / Off Camera
Ostatnia aktualizacja:  4.09.2021
Zobacz również
Alina Kłobukowska w kręgu mistrzów
“Antybohater” Michała Kaweckiego w kinach w całej Polsce
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll