PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  20.08.2021
W Platige Image powstała animacja inspirowana wierszem Juliana Tuwima "Do prostego człowieka".
Do prostego człowieka”/”To Everyman” to animacja będąca luźną adaptacją wiersza Juliana Tuwima. Krótki film w reżyserii Cezarego Albińskiego ujawnia mechanizmy propagandy, która tłumaczy wojnę jako powszechnie akceptowalną i potrzebną serię wydarzeń.

Międzynarodowa premiera animacji miała miejsce na zakończonym w zeszłym tygodniu festiwalu SIGGRAPH 2021, gdzie została zaprezentowana w sekcji Director's Cut pośród krótkich metraży, które reprezentowały takie firmy jak m.in. Pixar Animation Studios czy Disney.



W pełni wygenerowany komputerowo krótki film pokazuje niekończący się cykl zniszczenia, w którym najdrobniejszy konflikt może stać się iskrą zapalną i eskalować na globalną skalę, a powtarzalność narracji nadaje animacji dodatkowego wydźwięku.

Inspiracją do stworzenia animacji stało się zdjęcie z konkursu World Press Photo, przedstawiające ludzi stłoczonych między zniszczonymi budynkami w centrum Damaszku. Na czele setek osób czekających na przejście przez ulicę stoi mężczyzna z rozpostartymi rękami, blokujący napierający na jego plecy tłum. Naprzeciwko nich widać ogromny karabin maszynowy.

- Kiedy zobaczyłem to zdjęcie zacząłem zadawać sobie pytania: jak do tej wojny doszło? Czy wojny wybuchają z dnia na dzień, czy doprowadza do nich  raczej długofalowy splot wydarzeń? Czy w tym splocie występuje jakiś moment, w którym udałoby się zatrzymać eskalację konfliktu? – wyjaśnia Cezary Albiński, pomysłodawca i twórca animacji. - Wiersz Tuwima jest dla mnie genialną próbą uchwycenia schematu poprzedzającego wszelkie działania zbrojne i niestety, pomimo upływu lat, pozostaje on nadal aktualny – dodaje.

W znalezieniu wizualnego języka animacji pomogły m.in. zaprojektowane przez Jana Kryszczaka kostiumy. Największym wyzwaniem dla twórców była nieustanna dbałość o odpowiedni wydźwięk wiersza. Animacja miała być czytelna dla współczesnego odbiorcy. Kluczowe było zachowanie odpowiedniego rytmu, na który szczególną uwagę zwracali nagrywający w Platige Sound lektorzy – Jacek Król (wersja polska) oraz Rafael Goldstein (wersja anglojęzyczna). Całość przekazu została wzmocniona przez kompozycję muzyczną Rafała Żaka.

W Platige Image wielokrotnie powstawały tak uznane filmy jak stworzona przez Tomka Bagińskiego "Katedra"; "Paths of Hate" Damiana Nenowa czy "Miazmat" Klaudiusza Wesołowskiego. "Do prostego człowieka/To Everyman" to kolejna krótkometrażowa produkcja mająca szansę na powtórzenie sukcesów swoich poprzedników.

- Animacja stworzona przez Cezarego i jego zespół jest doskonałym przykładem na to, jak połączenie potencjału kreatywnego i technologicznego naszego studia, może promować polską kulturę na arenie międzynarodowej. Jesteśmy otwarci na przyjmowanie młodych i zdolnych artystów pod swoje skrzydła – tutaj ich ambitne projekty mogą pod okiem doświadczonych kolegów rozwijać się od prostego pomysłu aż po zadowalający, najwyższej jakości efekt finalny  – podsumowuje Karol Żbikowski, CEO Platige image.
LK
Ostatnia aktualizacja:  20.08.2021
Zobacz również
"Najmro. Kocha, kradnie, szanuje": Mateusz Rakowicz i Łukasz M. Maciejewski w rozmowie z SFP
21.Nowe Horyzonty, Polish Days. Te filmy wkrótce powstaną
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll