PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Przedpremierowy pokaz „Mistrza” Macieja Barczewskiego, filmy Magnusa von Horna, spotkanie z nim po projekcji najnowszego „Sweat” i „Prosto z Roztocza” – takie atrakcje czekają na uczestników 22. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. Impreza potrwa do 15 sierpnia.
W sumie widzowie Letniej Akademii Filmowej zobaczą około 150 filmów polskich i zagranicznych, z czego blisko 40 to produkcje pokazywane przedpremierowo. Poza projekcjami dla dorosłych są też codzienne bezpłatne pokazy ambitnych filmów dla dzieci w cyklu „Król LAF”, a dla miłośników późnego chodzenia spać także bezpłatne „Kino Nocne” (od 22.00 na dziedzińcu historycznego Browaru Zwierzyniec).


Jakubik, Bochniak, Gąsiorowska i Kędzierzawska: ciekawie i wartościowo

Letnia Akademia Filmowa to nie tylko projekcje filmów. To – jak wskazuje nazwa – wydarzenie, które ma walor edukacyjny. Po seansach widzowie mogą dopytać zaproszonych gości o ich pracę, o dany film, o kondycję X Muzy. W ciągu pierwszych trzech dni wydarzenia na projekcjach i spotkaniach było wielu miłośników kina, ale też turystów, którzy urlop spędzają na Roztoczu. Po projekcji „Jak najdalej stąd” (reż. Piotr Domalewski) o pracy w Irlandii, pogodzie, która krzyżuje plany, współpracy z Domalewskim i z utalentowaną aktorką Zofią Stafiej opowiadał Arkadiusz Jakubik.

Najnowszą „Magnezję” osobiście zaprezentował Maciej Bochniak, który po filmie opowiadał o specyfice swojego obrazu, o trudach ze znalezieniem lokacji, o inspiracjach i wyzwaniach dla aktorów, jakimi była m.in. praca w wysokiej temperaturze spowodowanej pożarem. Na LAF widzowie będą mogli zobaczyć też inne tytuły tego twórcy – m.in. dokumentalne „Ethiopiques. Muzyka duszy” i „Miliard szczęśliwych ludzi” (w piątek w Kinie Skarb) oraz głośny fabularny krótkometrażowy „Pokój” (zrobiony ze Sławomirem Shutym).

Po filmie „Amatorzy” (reż.  Iwona Siekierzyńska) o pracy z aktorami z niepełnosprawnością intelektualną opowiadała Roma Gąsiorowska, odtwórczyni roli Wiktorii. Mówiła o tym, że osoby z niepełnosprawnością, z którymi pracowała przy „Amatorach”, mają odwagę twórczą i kreowali swoje postaci tak samo jak inni aktorzy. Podkreśliła, że film też ma misję do wykonania i może być kolejnym elementem rewolucji i zmian w traktowaniu osób z niepełnosprawnościami.

Zwieńczeniem wtorku był „Żużel” i mistrzowski wykład reżyserki Doroty Kędzierzawskiej. Artystka odpowiadała na pytania Ryszarda Jaźwińskiego, dyrektora artystycznego LAF, dotyczące filmów dla dzieci i specyfiki pracy z najmłodszymi, ale i jej nowych filmów, stylu pracy, współpracy z Danutą Szaflarską. Publiczność pytała także o… typy mistrza Polski w żużlu. 

Przedpremierowo „Mistrz”, „Dzień i noc” oraz spotkania z twórcami
Przedpremierowy pokaz „Mistrza” w reż. Macieja Barczewskiego w środowy wieczór, czwartego dnia Letniej Akademii Filmowej, zobaczy zwierzyniecka publiczność. To film opowiadający o pięściarzu Tadeuszu Pietrzykowskim (w roli głównej Piotr Głowacki), który trafia do niemieckiego obozu koncentracyjnego i aby przeżyć bierze udział w walkach na ringu. Po projekcji z widzami spotkają się reżyser i odtwórca jednej z ról Rafał Zawierucha

Wcześniej na LAF będzie można obejrzeć „Proste rzeczy” w reż. Grzegorza Zaricznego, film o budowaniu rodziny, domu, wyborach, wpływie dzieciństwa na dorosłość i o tych wszystkich „prostych rzeczach”, którą są bardzo ważne. Obraz ten pokazywany w niedużej, kameralnej miejscowości na Roztoczu, w której historia i natura są na dotknięcie ręki, może wybrzmieć szczególnie dobrze. Po projekcji z widzami spotka się sam reżyser i scenarzysta.

Ciekawie zapowiada się piątek na LAF. Gwiazdą dnia będzie Magnus von Horn, Szwed, absolwent i wykładowca łódzkiej „filmówki”. Zobaczymy nie tylko jego głośnego i wielokrotnie nagradzanego „Intruza”, ale i najnowszy „Sweat”, po którym reżyser spotka się z publicznością. W programie LAF także wcześniejsze tytuły von Horna.

W Zwierzyńcu na Roztoczy zobaczymy też dwa tytuły połączone w cyklu pod nazwą… „Prosto z Roztocza”. Krótkometrażowy dokument „Jeden marzy, drugi nie” opowiada o chłopakach ze Specjalnego Ośrodka szkolno-Wychowawczego. Drugi tytuł, pokazywany w wersji „work in progress”, czyli przed finalną obróbką, to „Dzień i noc” – pierwszy fabularny film kręcony na polskim Roztoczu, który stanowi obraz kobiet z Roztocza, kolejnych pokoleń i tradycji tzw. śpiewu białego. Twórcami obu produkcji są Katarzyna Machałek i Łukasz Machowski, z którymi spotkanie odbędzie się w piątek po 16.30.

150 FILMÓW w 16 CYKLACH
LAF to projekcje filmowe podzielone na cykle. W tym roku wybierzemy się w podróż na północ Europy, pokazując produkcje zebrane pod hasłem „Szwedzki tygiel”, zajrzymy „Pod wieżę Eiffla”. W cyklu „Filmy w sieci” będzie okazja zobaczyć najlepsze europejskie i światowe produkcje, pokazywane w kinach studyjnych w minionym, nieco przedłużonym ze względu na pandemię sezonie (m.in. „Berlin Alexanderplatz”, „Na rauszu”, „Minari” czy „Niepamięć”). Ciekawie wygląda cykl „Młodzi duchem”. Swoich fanów mają filmy zebrane pod hasłem „Strachy na LAF-y” czy dobre, także pokazywane przedpremierowo produkcje dla dzieci prezentowane w cyklu „Król LAF”.

Na symboliczne zakończenie 22. odsłony Letniej Akademii Filmowej w sobotę pokazany zostanie obraz „Zło nie istnieje” – czesko-irańsko-niemiecka produkcja nagrodzona w ubiegłym roku Złotym Niedźwiedziem za najlepszy film na Berlinale (polska przedpremiera!). Reżyser Mohammad Rasoulof pokazuje w nim cztery historie, które są wariacjami na temat moralności i kary śmierci, wolności jednostki w despotycznym reżimie.

ALL YOU NEED IS LAF
Podczas Akademii odbędzie się tradycyjnie Konkurs Prelegentów Filmowych. Nie zabraknie koncertów. Na scenie na dziedzińcu Browaru Zwierzyniec zagra i zaśpiewa słynna folkowa Orkiestra Świętego Mikołaja, w projekcie szymonmówi usłyszymy Szymona Żurawskiego, a wcześniej wystąpi nieszablonowy Sviatyj. Zwierzyniec i Roztocze ściągają miłośników podróżowania, pasjonatów pieszych wędrówek, przejażdżek rowerowych i spływów kajakowych. Dla nich zaplanowano spotkanie z Arkadiuszem Winiatorskim i Olą Synowiec, którzy opowiedzą o pieszym pokonaniu obu Ameryk.

Letnia Akademia Filmowa udowadnia, że kino łączy ludzi, a dobra kultura może być też tworzona i prezentowana poza Warszawą i dużymi ośrodkami. Przy okazji LAF można skorzystać także z uroków Roztoczańskiego Parku Narodowego, który od czerwca 2019 roku jest na liście rezerwatów biosfery UNESCO.  

Szczegółowe informacje na www.laf.org.pl

LK
Fundacja Filmowa Warszawa
Ostatnia aktualizacja:  11.08.2021
Zobacz również
Wystartowały 21. Nowe Horyzonty
Andrzej Seweryn jako drag queen w serialu Netfliksa
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll