PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Nie żyje Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, uznany kompozytor muzyki do wielu kultowych filmów i seriali. Miał 93 lata.
Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz był autorem lekkich, nierzadko figlarnych motywów do "Alternatyw 4" Stanisława Barei, "Czterdziestolatka" Jerzego Gruzy, "Nie lubię poniedziałku" Tadeusza Chmielewskiego, czy nieco poważniejszych w tonacji ilustracji do "Zaklętych rewirów" Janusza Majewskiego oraz wyróżniającego się patriotyczną nutą "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" Tadeusza Chmielewskiego.

Utwory napisane przez Matuszkiewicza nuciła cała Polska: "Zakochani są wśród nas", "Tak bardzo się zmienił świat", "Nie dla mnie sznur samochodów", "Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia", "Panie Kowalski, panie Kwiatkowski" czy "Tylko wróć".

"W temacie przewodnim serialu "Janosik" Jerzego Passendorfera zbudował za pomocą muzyki charakter i tożsamość tytułowego zbójnika, naznaczając w ten sposób postrzeganie całej produkcji. (...) Z kolei w motywie Hansa Klossa ze "Stawki większej niż życie" Janusza Morgensterna i Andrzeja Konica pierwsze intensywne dziesięć sekund tak doskonale wprowadzało w klimat szpiegowskiego świata, że wielu rodaków uznało ten utwór za deklasujący główny temat Jamesa Bonda autorstwa Johna Barry’ego - pisał Darek Kuźma o muzyce artysty.


Urodził się 10 kwietnia 1928 r. w Jaśle. Dzieciństwo spędził we Lwowie, gdzie uczył się gry na akordeonie i fortepianie. Po wojnie przeprowadził się z rodziną do Krakowa, gdzie rozpoczął naukę gry na klarnecie i saksofonie.
 
W 1949 r. przeniósł się do Łodzi, gdzie studiował na wydziale operatorskim Łódzkiej Szkoły Filmowej. Na przełomie lat 1950-51 założył amatorską grupę "Melomani", działającą przy łódzkim oddziale YMCA. W zespole grali: pianista Andrzej Trzaskowski, basista Witold Kujawski, perkusista Witold Sobociński oraz trębacz Andrzej Idon Wojciechowski.
 
W 1954 r. brał udział w organizowaniu krakowskich "Zaduszek Jazzowych", których głównym animatorem był pisarz Leopold Tyrmand. Z "Melomanami" Matuszkiewicz wziął udział w pierwszych edycjach festiwalu jazzowego w Sopocie, prowadząc ulicami miasta pochód grający jazz nowoorleański. W 1958 r. był członkiem pierwszego jazzowego zespołu, który wystąpił w warszawskiej Filharmonii Narodowej.

Po ukończeniu studiów, "Duduś" zamieszkał w Warszawie i związał się z klubem "Hybrydy". Od 1958 r. stał na czele zespołu Traditional Jazz Makers.

W 1964 r. Matuszkiewicz został zaproszony przez pisarza i krytyka muzycznego Joachima-Ernsta Berendta do wzięcia udziału w filmie "Jazz aus Polen". Wystąpił w nim jako członek grupy All Stars, obok Krzysztofa Komedy, Jerzego Miliana, Andrzeja Kurylewicza, Romana Dyląga i Tadeusza Federowskiego.

W 1997 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2006 r. otrzymał medal Złoty Helikon krakowskiego "Jazz Clubu" a także statuetkę Baranka Jazzowego "Piwnicy pod Baranami". Był także laureatem nagrody Fryderyka (2008).

Jerzy Duduś Matuszkiewicz, fot. Kuba Kiljan / Kuźnia Zdjęć 
LK
PAP/SFP
Ostatnia aktualizacja:  2.08.2021
Zobacz również
Film Nastazji Gonery w drodze po studenckiego Oscara
Startuje 15. BNP Paribas Dwa Brzegi
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll