PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Przedstawiciele Komisji Europejskiej zaapelowali o jak najszybsze podjęcie prac nad wdrożeniem dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym oraz dyrektywy ustanawiającej przepisy dotyczące praw autorskich i praw pokrewnych mających zastosowanie do niektórych transmisji online prowadzonych przez organizacje radiowe i telewizyjne oraz do reemisji ich programów.
Odezwa jest skierowana do tych państw członkowskich, które do tej pory nie wywiązały się jeszcze z tego obowiązku, w tym m.in. Austrii, Czech, Danii, Estonii, Hiszpanii, Francji, a także Polski, w której prace legislacyjne nad nowymi przepisami formalnie jeszcze się nie rozpoczęły. Termin na wdrożenie dyrektywy minął 7 czerwca br.

Wdrożenie obu dyrektyw do przepisów krajowych jest dla europejskich twórców niezwykle ważne. Wiele państw członkowskich zakończyło już proces legislacyjny i wprowadziło zaktualizowane przepisy, a w innych prace toczą się jeszcze w krajowych organach ustawodawczych. W Polsce ten proces jeszcze się nie rozpoczął.

Z uwagi na te różnice Komisja Europejska zwróciła się do Austrii, Belgii, Bułgarii, Cypru, Czech, Estonii, Grecji, Hiszpanii, Finlandii, Francji, Chorwacji, Irlandii, Włoch, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Portugalii, Rumunii, Słowenii, Słowacji oraz Polski i wezwała te kraje do przekazania informacji o sposobach wdrażania przepisów zawartych w dyrektywach do krajowego prawodawstwa, a także etapie na jakim są prace legislacyjne.

Ponieważ powyższe kraje członkowskie nie poinformowały europejskich instytucji o sposobach implementacji dyrektyw lub zrobiły to tylko częściowo, Komisja podjęła w poniedziałek, 26 lipca decyzję o wszczęciu wobec nich formalnego postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego i wezwała do jak najszybszego wyeliminowana tegoż uchybienia.

Obie dyrektywy mają na celu unowocześnienie unijnych przepisów dotyczących praw autorskich oraz stworzenie przejrzystych reguł dotyczących korzystania z utworów w środowisku cyfrowym. Europejskie przepisy wzmacniają pozycję sektorów kreatywnych oraz użytkowników treści cyfrowych, a także zakładają sprawiedliwy podział zysków z tytułu eksploatacji ich dzieł online. Termin na ich implementację do ustawodawstwa krajowego upłynął 7 czerwca 2021 r.

Państwa członkowskie, do których kierowane było wezwanie, mają teraz dwa miesiące na odpowiedź i podjęcie niezbędnych działań. W przypadku braku satysfakcjonującej reakcji Komisja Europejska w ramach postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej lub zwrócić się do TSUE o nałożenie kary.

LK
ZAPA
Ostatnia aktualizacja:  29.07.2021
Zobacz również
"Anatomia" Oli Jankowskiej w Wenecji
Zobacz zwiastun "Otwórz oczy"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll