PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Dokumentalista Ryszard Kaczyński, wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, obchodzi 80. urodziny.
Ryszard Kaczyński, który urodził się 17 lipca 1941 roku w Warszawie, jest absolwentem Wydziału Prawa, a także dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku związał się ze Studiem Filmowym „Kalejdoskop”. Zanim zadebiutował jako reżyser filmów dokumentalnych, zaczynał od pisania dla innych. Jego scenariusze przenosili na ekran m.in.: Piotr Morawski („Ambasador Atlantydy”, 1993), Feliks Falk („Dyskretny urok salonów polskich w Paryżu”, 1995; „Dyskretny urok salonów polskich poza Paryżem”, 1995), Jacek Butrymowicz („Czekoladowa dynastia”, 1995), Maria Zmarz-Koczanowicz („Miłość bez wizy”, 2001).

W 1999 roku Morawski zrealizował – przy wydatnej pomocy scenariuszowej i reżyserskiej Kaczyńskiego – dokument „Tata, I love you”, o piątce rodzeństwa z Domu Dziecka w Szklarskiej Porębie adoptowanej przez amerykańskie małżeństwo z St. Louis. Ten ich wspólny dokument został uhonorowany Srebrnym Lajkonikiem na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie (1999). Sześć lat później Morawski i Kaczyński nakręcili „Dom nad Missisipi” (2005), przejmującą kontynuację tamtej opowieści, w której przedstawili narastające problemy, z jakimi się zetknęli – zarówno dzieci, jak i ich przybrani rodzice – w całkowicie nowej dla nich rzeczywistości. Do swych bohaterów dokumentaliści powrócili jeszcze raz kilka lat później w „Obietnicy dzieciństwa” (2013). Losy dzieci okazały się tragiczne. Poniżane, bite, szybko porozdzielane przez adopcyjnych rodziców straciły ze sobą kontakt. Z inicjatywy filmowców doszło do spotkania rodzeństwa po latach traumatycznej rozłąki. „Obietnice dzieciństwa” zostały nagrodzone na festiwalach w Chicago (2013), Nowym Jorku (2015), Katarze (2015) i Kielcach (2014).

„Amerykańską” problematykę podejmują także obaj dokumentaliści w efektownym „Amerykaninie w PRL-u” (2009), nagrodzonym w Nowym Jorku (2010) i Houston (2010), a także na Festiwalu Form Dokumentalnych NURT w Kielcach (2009). „Za wyrafinowany i przenikliwy opis wizyty Roberta Kennedy'ego w PRL-u, odkrywczo pokazujący zderzenie dwóch światów” – brzmi jurorskie uzasadnienie tego ostatniego festiwalu.

Kaczyński ma na swym koncie również kilka dokumentów zrealizowanych samodzielnie w Studiu Filmowym „Kalejdoskop”, m.in. „Zwrotnice nadziei” (1999), „Helwet znad Czarnej Hańczy” (2000), „Concorde z jasnego nieba” (2001), „Radość soboty. W poszukiwaniu Archiwum Ringelbluma” (2005).
Jerzy Armata
SFP
Ostatnia aktualizacja:  29.07.2021
Zobacz również
fot. SFP
Wiemy, kto wygrał Doc Alliance Award
Damian Kocur debiutuje długim metrażem w Studiu Munka SFP
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll