PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
15. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków odbędzie się w tym roku w formule hybrydowej od 17 do 29 listopada. Publiczność z całej Polski może uczestniczyć w festiwalu na platformie online, a widzowie w Warszawie - po rocznej przerwie - także w kinach. Największą niespodzianką jest retrospektywa filmów Wong Kar-waia z kopii odrestaurowanych pod okiem reżysera.
Wong Kar-wai to najbardziej znany międzynarodowo hongkoński autor, którego osobista wizja tego niezwykłego miasta, zamknięta w wystylizowanych kadrach i uwodząca lirycznym pięknem, zapewniła mu trwałe miejsce w sercach widzów oraz w historii kina. W retrospektywie jaka zostanie zaprezentowana na 15. Pięciu Smakach znajdzie się siedem wyjątkowych tytułów z jego dorobku: od drapieżnego debiutu, romansującego z estetyką najlepszego hongkońskiego kina akcji (“Kiedy łzy przeminą”), poprzez pulsujące teledyskowym rytmem czułe portrety mieszkańców labiryntowego miasta (“Chungking Express” i “Upadłe anioły”), po wyrafinowane, zmysłowe arcydzieła o miłości niemożliwej (“Spragnieni miłości” i “2046”).

Seanse te będą zupełnie nowym przeżyciem - blask filmów został bowiem przywrócony przy użyciu nowoczesnych cyfrowych technik pod nadzorem reżysera. Jak mówi: - Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki. Za każdym razem jest to już inna rzeka i inna jest osoba, która do niej wchodzi. (...) Zapraszam widzów, by dołączyli do mnie w tym nowym początku, bo nie są to te same filmy, a my nie jesteśmy tą samą widownią.

Świeże, pulsujące światłem neonów fabuły o buntownikach i niepokornych duszach. Zmysłowe, ekstatycznie eleganckie poematy o samotności i niespełnionych pragnieniach. Fascynujące portrety Hongkongu i przeszywające do głębi opowieści o skrywanych głęboko emocjach. Reżyserowi udało się uchwycić ducha przełomu tysiącleci, czasu ciągłych przemian, balansowania między trudną, lecz znajomą przyszłością i rozedrganym pędem zagadkowej przyszłości: - Moje filmy nigdy nie były o tym, jaki jest Hongkong, nie próbowały być jego realistycznym obrazem. Są o tym, jak postrzegam Hongkong i jaki chciałbym, żeby był - mówi artysta.

W programie retrospektywy zostaną zaprezentowane:

Kiedy łzy przeminą (As Tears Go By, Hongkong 1988)
Dni naszego szaleństwa (Days of Being Wild, Hongkong 1990)
Chungking Express (Hongkong 1994)
Upadłe anioły (Fallen Angels, Hongkong 1995)
Happy Together (Hongkong, Japonia, Korea Południowa 1997)
Spragnieni miłości (In the Mood for Love, Hongkong, Chiny 2000)
2046 (Hongkong, Chiny, Francja, Włochy, Niemcy 2004)


Pozostałe sekcje festiwalu
Retrospektywa Wong Kar-waia to tylko część atrakcji, jakie planują na listopad organizatorzy festiwalu. Pięć Smaków to, jak co roku, różnorodny program, emocjonujący i zwracający uwagę na złożoność współczesnej Azji.

Sekcja Tajwańskie kino queer poruszy tematykę codzienności osób LGBT w wyjątkowo progresywnym społeczeństwie, które jako pierwsze w Azji zalegalizowało jednopłciowe małżeństwa. Sekcja Olimpijska rozgrzeje widzów emocjonującymi zmaganiami sportowymi - znajdą się tu opowieści o jednostkach walczących z własnymi słabościami oraz o drużynowych zwycięstwach, zmieniających historię sportu.

Filmy prezentujące najciekawsze nowe głosy i skupiające się na współczesnych problemach kontynentu znajdą się w konkursowej selekcji Nowego Kina Azji. Z kolei Asian Cinerama, jak co roku, będzie przeglądem znakomitych komercyjnych filmów, które zyskały uznanie milionów azjatyckich widzów. Sekcja Birmadziś pozwoli wejrzeć w codzienność izolowanego kraju, który przeżywa obecnie trudne politycznie chwile. Selekcja najlepszych Filmów Grozy solidnie wystraszy nawet tych widzów, którzy uważają się za odpornych na filmowe strachy, a poszukujący nowych doznań będą mogli zanurzyć się w doświadczeniach Azjatyckiego VRu.

Prawie wszystkie filmy z programu festiwalu prezentowanego w kinach, dostępne będą online, włącznie z retrospektywą Wong Kar-waia.

Więcej informacji o karnetach i biletach na stronie www.piecsmakow.pl
LK
Pięć Smaków
Ostatnia aktualizacja:  28.07.2021
Zobacz również
Studio Munka SFP: Nabór do Programu "60 Minut"
Pokazy specjalny filmu Jana Komasy w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll