PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Blisko 40 pokazów przedpremierowych i spotkania z gośćmi. W dn. 8-15 sierpnia odbędzie się 22. Letnia Akademia Filmowa. Po trudnym ze względu na pandemię roku organizatorzy znowu zapraszają do spotkań na żywo.
"Miasto, w którym na co dzień funkcjonuje tylko jedno kino, zamieniamy w filmową stolicę Roztocza i Polski Wschodniej. Po raz 22" - piszą organizatorzy Letniej Akademii Filmowej

W programie LAF blisko 40 produkcji pokazywanych przedpremierowo: filmy polskie i zagraniczne, studyjne hity ostatnich miesięcy, propozycje dla dorosłych i dzieci. Łącznie około 150 filmów zobaczą widzowie w czterech salach kinowych. Tradycyjnie także co wieczór o zmroku na dziedzińcu zabytkowego Browaru Zwierzyniec odbędą się projekcje w ramach „Kina nocnego”. Nawiązując do idei „Akademii” podczas wydarzenia nie zabraknie rozmów z twórcami kina i konkursu prelegentów. Dla fanów muzyki odbędą się trzy wieczorne koncerty.

LAF uroczyście rozpocznie premiera filmu w reż. Aleksandra Pietrzaka „Czarna owca”. Film opowiada o rodzinie, w której tylko pozornie wszystko układa się jak należy. Po projekcji z widzami zgromadzonymi w Kinie „Skarb” spotkają się aktorzy - Arkadiusz Jakubik, Agata Różycka i Kamil Szeptycki – oraz reżyser. Bo LAF to także spotkania z twórcami i rozmowy o tym, jak powstaje kino i jak X Muza reaguje na zmieniającą się rzeczywistość.

POROZMAWIAJMY O KINIE: GOŚCIE LAF
W tym roku do Zwierzyńca przyjadą: reżyserka Dorota Kędzierzawska (cykl „Jestem” z najnowszym „Żużlem” i warsztaty masterclass), reżyser Magnus von Horn (z obsypanym nagrodami „Sweat”), Maciej Bochniak (retrospektywa filmowa na czele z głośną „Magnezją” i mniej znanymi tytułami), aktorka Roma Gąsiorowska (zobaczymy ją w „Amatorach”), reżyser Maciej Barczewski i aktor Rafał Zawierucha (z przedpremierową projekcją „Mistrza”), aktorka i reżyserka Hanka Brulińska (polska premiera „Maski” w jej reżyserii), reżyser Grzegorz Zariczny (z „Prostymi rzeczami”), Łukasz Machowski i Katarzyna Machałek (spotkanie po projekcji dokumentu „Jeden marzy, drugi nie”).

Z twórcami rozmowy prowadzić będą tradycyjnie krytyk filmowy Łukasz Maciejewski, który w cyklu „Łukasz Maciejewski zaprasza” zaproponuje kilka polskich produkcji (łącznie z przedpremierowym pokazem „Mistrza” w reż. Macieja Barczewskiego) oraz dziennikarz filmowy i dyrektor artystyczny LAF Ryszard Jaźwiński.

150 FILMÓW W 16 CYKLACH
LAF to projekcje filmowe podzielone na cykle. W tym roku widzowie będą mogli wybrać się w podróż na północ Europy; w cyklu „Szwedzki tygiel” zostaną zaprezentowane cztery przedpremiery, m.in. oparty na faktach dramat Jespera Ganslandta „438 dni” o dwóch dziennikarzach schwytanych w Afryce i oskarżonych o terroryzm). Zajrzą też „Pod wieżę Eiffla” (propozycje z kinowego obiegu ostatnich lat i miesięcy, w tym siedem przedpremier). Zaprezentowany zostanie również film „Prosto z Roztocza”.

W cyklu „Filmy w sieci” będzie okazja zobaczyć najlepsze europejskie i światowe produkcje, pokazywane w kinach studyjnych w minionym, nieco przedłużonym ze względu na pandemię sezonie (m.in. „Berlin Alexanderplatz”, „Na rauszu”, „Minari” czy „Niepamięć”). „W polskim obiektywie” z kolei polecamy zwłaszcza premierowy pokaz „Maski” w reż. Hanki Brulińskiej oraz produkcje już uznane, a rzadko dostępne, jak „Wieloryb z Lorino”, „Jestem REN” czy „Koncert balkonowy” - tragikomiczny obraz polskiego społeczeństwa w dobie pierwszego lockdownu.

Idąc z duchem czasu warto sprawdzić cykl „Młodzi duchem”, a w nim m.in. „Babcię szczęściarę” w reż. Sasie Sealy o starszej pani z nowojorskiego Chinatown, którą po wizycie w kasynie odwiedzają gangsterzy (polska przedpremiera).  

Na miłośników horrorów i thrillerów czeka cykl „Strachy na LAF-y”, w którym w tym roku zostaną pokazane 22 tytuły, z czego większość nie miała jeszcze swojej polskiej premiery. Zainteresować mogą choćby „Anonimowe zwierzęta” (reż. Baptiste Rouveure) czy ekohorror „Gaia” (reż. Jaco Bouwer) o sprawiedliwości i zemście  za krzywdy wyrządzone Matce Ziemi.

Latem na Roztoczu odpoczywają całe rodziny, dlatego tradycyjnie dla najmłodszych widzów mamy kino „Król LAF”, a w nim projekcje ciekawych i wartościowych, niebanalnych filmów.  Pośród 21 tytułów znajdują się przedpremiery: „Klub brzydkich dzieci”, holenderski film o deportacji dzieci uznanych na brzydkie, czy włoski „Mój brat ściga dinozaury” o relacjach rówieśniczych i bracie z Zespołem Downa – oba filmy robią furorę na festiwalach i w konkursach.

Na zakończenie 22. odsłony Letniej Akademii Filmowej zostanie pokazany film „Zło nie istnieje” – czesko-irańsko-niemiecka produkcja nagrodzona w ubiegłym roku Złotym Niedźwiedziem za najlepszy film na Berlinale (polska przedpremiera!). Reżyser Mohammad Rasoulof pokazuje cztery historie, które są wariacjami na temat moralności i kary śmierci, wolności jednostki w despotycznym reżimie.

ALL YOU NEED IS LAF
Podczas Akademii odbędzie się tradycyjnie Konkurs Prelegentów Filmowych. Nie zabraknie koncertów. Na scenie na dziedzińcu Browaru Zwierzyniec zagra i zaśpiewa m.in. słynna Orkiestra Świętego Mikołaja.

Zwierzyniec i Roztocze ściągają miłośników podróżowania, pasjonatów pieszych wędrówek, przejażdżek rowerowych i spływów kajakowych. Dla nich przygotowano spotkanie z Arkadiuszem Winiatorskim i Olą Synowiec, którzy opowiedzą o nietypowym pokonaniu obu Ameryk.

Szczegóły programu na stronie www.laf.org.pl, poprzez którą można również kupować karnety na seanse.

Letnia Akademia Filmowa jest festiwalem, który odbywa się co roku latem w Zwierzyńcu na Roztoczu. Gromadzi miłośników dobrego kina, ale i szerzej: ludzi szukających ciekawych wrażeń kulturalnych. LAF to kino polskie i zagraniczne, fabularne i dokumentalne, krótko- i pełnometrażowe. To projekcje filmowe, ale i spotkania z twórcami kina, dyskusje, koncerty, warsztaty, wystawy, konkursy. To także spotkania przyjaciół i znajomych, którzy odliczają czas od sierpnia do sierpnia, żeby znowu spotkać się w Zwierzyńcu i doświadczyć tego, jak kino łączy ludzi, a przy okazji skorzystać z uroków Roztoczańskiego Parku Narodowego, który od czerwca 2019 roku jest na liście rezerwatów biosfery UNESCO.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Filmowa Warszawa.

LK
Letnia Akademia Filmowa
Ostatnia aktualizacja:  23.07.2021
Zobacz również
Najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego "Republika Dzieci"
Święto muzyki filmowej. 10. Grand Prix Komeda
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll