PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W dniach 3-8 sierpnia Octopus Film Festival powraca do Gdańska na 4. edycję, by zaoferować żądnym przygód widzom sześć dni wypełnionych po brzegi najciekawszym i najlepszym kinem gatunkowym z całego świata.
W tym roku w sekcji Retrospektywy znajdzie się przegląd twórczości Marka Piestraka, który będzie też gościem festiwalu. To rzadki w polskim kinie przypadek filmowca-marzyciela, który – nie zważając na ekonomiczne i produkcyjne ograniczenia rodzimej kinematografii – poświęcił swoją karierę rozwijaniu formuły kina gatunkowego: sci-fi, horroru i filmu przygodowego. Jego filmy były często sukcesami kasowymi i tytułami eksportowymi polskiego kina, a niektóre z nich otrzymywały nagrody na międzynarodowych festiwalach.


Festiwal rozpocznie się w tym roku wyjątkowym wydarzeniem – pokazem filmu „The Blazing World”, który przyjedzie do Gdańska prosto z festiwalu Sundance, by otworzyć tegoroczną edycję Octopusa. Nasi widzowie obejrzą film jako pierwsi w Polsce – i drudzy w Europie. Na ekranie w jednej z głównych ról występuje legendarny Udo Kier, a za muzykę odpowiada znany z Foster the People Isom Innis, całość ogląda się jak jedną wielką filmową dzikość serca. To oparta na prozie Margaret Cavendish – wydanej w 1666 roku powieści, która nijak nie pasowała do literatury swoich czasów, łącząca bowiem science fiction z feministyczną utopią. Ta swego rodzaju „Suspiria” ery instagrama to debiut reżyserski Carlsona Younga oparty na prozie Margaret Cavendish – wydanej w 1666 roku powieści, która nijak nie pasowała do literatury swoich czasów, łącząc bowiem science fiction z feministyczną utopią.

W programie także m.in. autorska sekcja prezentująca cykl australijskiego kina eksploatacji – Ozploitation. Jeśli w twoim kraju domowe pająki osiągają wielkość psa, a temperatura w słoneczny weekend przekracza pół miliona stopni Celsjusza, to kino gatunkowe musi być wyjątkowo szalone, żeby przegonić rzeczywistość i zapewnić widzom rozrywkę. Tak właśnie było w przypadku australijskich horrorów, thrillerów i filmów sensacyjnych z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, określanych zbiorowo jako Ozploitation – ich twórcy szokowali i przekraczali granice, by zaoferować swoim widzom coś wyjątkowego.

Program uzupełnią spotkania z gośćmi m.in. twórcą i prezenterem kultowego programu „997” – Michałem Fajbusiewiczem. To jeden z najbardziej niezwykłych fenomenów w historii polskiej telewizji. Widzowie będą mieli okazję nie tylko zobaczyć wybrane fragmenty, ale też dowiedzieć się, jak wyglądały kulisy pracy nad „997” i jakie zagadki kryminalne mroziły krew w żyłach polskich widzów w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.

Festiwal zaprasza także na intensywne, trzydniowe warsztaty scenariuszowe z Michałem Marczakiem, twórcą „Wszystkich nieprzespanych nocy” i „Fuck For Forest”! Michał Marczak to jeden z najciekawszych twórców młodego pokolenia. Jego filmy debiutowały na międzynarodowych festiwalach, a jako reżyser teledysków pracował z takimi wykonawcami jak Radiohead, Mark Pritchard czy Brodka.

4. Octopus Film Festival odbędzie się w dniach 3-8.08.2021 roku.
MR
Octopus
Ostatnia aktualizacja:  20.07.2021
Zobacz również
fot. materialy prasowe
"Teściowie": we wrześniu komedia, jakiej jeszcze nie było
Václav Havel gwiazdą przeglądu Kino na Granicy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll