PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W październiku 2021 roku mija 100 lat od urodzin Andrzeja Munka. Działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studio Munka chce kontynuować dziedzictwo wielkiego patrona i przypominać o jego filmach.
Z tej okazji Stowarzyszenie Filmowców Polskich prezentuje plakat:Andrzej Munk – w stulecie urodzin”, którego autorem jest znany artysta plastyk, twórca plakatów filmowych Maks Bereski.

Andrzej Munk, twórca m.in. „Człowieka na torze”, „Eroiki”, „Zezowatego szczęścia”, „Pasażerki” poprzez język i narrację swoich filmów wpłynął zarówno na polskie, jak i światowe kino, proponując świeże, nowe spojrzenie na najnowszą historię i współczesną rzeczywistość. Uznawany za jednego z czołowych twórców polskiej szkoły filmowej, jednocześnie jako jedyny polemizował z jej romantycznym modelem. Dzisiaj nazwisko reżysera w obiegu kulturowym pojawia się coraz rzadziej – niesłusznie, gdyż jego filmy praktycznie się nie starzeją.

Maks Bereski: „Andrzej Munk – w stulecie urodzin”

- Moim zdaniem w Polsce za mało się szuka dialogu pokoleń filmowych, trzeba przypominać dawne tytuły i odczytywać je na nowo. Brakuje spojrzenia na kino przez pryzmat jego tradycji i refleksji o tym, co wpłynęło na wyobraźnię i świadomość twórczą współczesnych filmowców. Ale również polemiki z tamtą tradycją – mówi Jerzy Kapuściński, dyrektor artystyczny Studia Munka SFP, które czynnie zabiega o przypomnienie sylwetki twórcy „Człowieka na torze” i o upowszechnienie jego niezwykłego dorobku.

W Studiu Munka SFP powstaje film dokumentalny w reżyserii Michała Bielawskiego „Pasażer”, przybliżający sylwetkę twórcy „Zezowatego szczęścia”.  Koproducentami filmu są Canal+ Polska i WFDiF, film został wsparty przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.   - Niezwykłe jest to, że stworzone przed laty filmy Munka pasują do wielu momentów przełomu stając się podporą dla tych, którzy mają odwagę kwestionować rzeczywistość. Oglądane poza ówczesnym kontekstem oferują aktualny obraz człowieka targanego sprzecznościami, śmieszny a zarazem zasmucająco prawdziwy – mówi Michał Bielawski. Planowany termin ukończenia filmu to połowa 2022 roku.

WRÓB
SFP
Ostatnia aktualizacja:  15.10.2021
Zobacz również
Wystartował 14. MFFA Animator
Tadeusz Borowski – na scenie, na ekranie i w dubbingu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll