PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  7.07.2021
W najbliższą sobotę 10 lipca rusza 21. Sopot Film Festival. W ciągu 9 dni będzie można obejrzeć ponad 50 filmów w 9 pasmach programowych – kino dalekiej północy, filmy o kobietach, drugie śniadania z filmami niemymi, pokazy konkursowe filmów krótkometrażowych i najciekawsze filmy sezonu.

- Cieszymy się, że pomimo wciąż trwającej pandemii udało się przygotować tegoroczny festiwal w całości w realu, a większa część pokazów odbędzie w Multikinie. Pokażemy filmy premierowe i festiwalowe, których nie ma tradycyjnym obiegu dystrybucyjnym. Na nie szczególnie zapraszam. Nie zabraknie również cieszącego się dużym zainteresowaniem kina plenerowego na Hipodromie. W tym roku pokazy te odbędą się pod zadaszeniem, więc niesprzyjające warunki atmosferyczne nie będą przeszkodą - mówi Anna Kądziela-Grubman, dyrektorka programowa festiwalu.

W programie znalazły się filmy, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na najważniejszych światowych festiwalach: Sundance, Berlinale, Cannes czy Wenecji. Wiele z tych tytułów zostanie zaprezentowanych przedpremierowo, w tym m.in. dystopijny meksykański „Nowy porządek” Michela Franco, jednego z najciekawszych latynoamerykańskich reżyserów; argentyński „Intruz” Natalii Mety, będący wyrafinowanym połączeniem kina grozy i kina autorskiego; niemiecko-francuski „Undine” Christiana Petzolda, symboliczna opowieść o miłości i przeznaczeniu z brawurowymi rolami Pauli Beer i Franzem Rogowskim; nagrodzone Srebrnym Niedźwiedziem za scenariusz na festiwalu w Berlinie „Złe baśnie” włoskiego duetu Damiano i Fabio D'Innocenzo czy głośna, hipnotyzująca kryminalna opowieść „Berlin, Alexanderplatz” Burhana Qurbani. Nie zabraknie też najciekawszych filmów sezonu jak nagrodzone Oscarem „Sound of Metal” Dariusa Mardera czy laureata Złotych Globów „Minari” Lee Isaaca Chunga, a także nagrodzonej Złotymi Lwami na ostatnim festiwalu w Gdyni wyjątkowej, przepięknej i hipnotyzującej pełnometrażowej animacji „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego.

Nowością tegorocznej edycji będzie cykl poświęcony kobietom. Zobaczymy filmy, w których kobiety odkrywają swoją tożsamość i walczą z kulturowymi stereotypami. Niektóre z nich to manifesty kobiecego spojrzenia na kino i portrety kobiet zbuntowanych: „Ema” chilijskiego reżysera Pablo Larraina, polsko-włoski „Sole” ze wspaniałą kreacją Sandry Drzymalskiej, „Arab Blues” tunezyjskiej reżyserki Manele Labidi czy „Sweat”  Magnusa von Horna, nagrodzonego Srebrnymi Lwami w Gdyni.


Tradycją festiwalu są pokazy nowego kina skandynawskiego. Tym razem pasmo to zostało poświęcone jednemu z najlepszych współczesnych aktorów duńskich, czyli Madsowi Mikkelsenowi. W cyklu pod nazwą 3 x Mads widzowie zobaczą nagrodzony Oscarem „Na Rauszu”, przedpremierowe „Jeźdźcy sprawiedliwości” i „Valhalla: Mroczny Wojownik”.

Jednym z ważniejszych punktów programu festiwalu jest autorski koncert muzyki filmowej. Pod hasłem „Bohater, Superbohater, Antybohater” wybrzmi muzyka kompozytorów: Hansa Zimmera, Michaela Nymana, Ramina Djawadiego, Thomasa Nymana, Hildur Guðnadóttir, Anthony'ego Willisa i utwory artystów i zespołów: The Cinematic Orchestra, Nick Cave & The Bad Seeds, Petera Gabriela, Moderate oraz Kaleo. Na scenie zagra Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod batutą Rafała Janiaka, muzyka elektroniczna Piotra Kalińskiego jako Hatti Vatti, a filmowe utwory zaśpiewają Igor Walaszek czyli IGO (Bass Astral x Igo, Clock Machine) i Misia Furtak. W programie koncertu znalazła się muzyka z takich filmów i seriali jak „Sześć stóp pod ziemią”, „Peakie Blinders”, „The Crown”, „Leon Zawodowiec”, „Joker”, „Mroczny Rycerz”, „Teoria wszystkiego”, „American Beauty”, „Portret Kobiety w ogniu”, „8 mila”.

Sopot Film Festival to również filmowe sekcje specjalne. W ramach „Przed północą – władcy umysłów” Nicolas Cage stawi czoła kosmicznej katastrofie w filmie „Kolor z przestworzy”, a syn Davida Cronenberga pokaże jak z sukcesem kontynuuje ścieżkę ojca w mrocznym „Possessorze”.

Miłośnicy kina niemego będą mogli ponownie uczestniczyć w pokazach z cyklu „Drugie śniadanie z niemym kinem”. Zaprezentowane zostaną m.in. „Nosferatu. Symfonia Grozy” oraz „Człowiek z kamerą filmową”, do których autorską ścieżkę muzyczną skomponowali i zarejestrowali trójmiejscy muzycy Pan.Mruk oraz LIPIŃSKI.

Organizatorzy sopockiego festiwalu nie zapomnieli również o pasmach konkursowych. Ponad 20 filmów zostanie pokazanych w konkursie krótkich filmów animowanych, konkursie krótkich fabuł oraz DOK.PL – prezentującym pełnometrażowe polskie filmy dokumentalne. Filmy w tym roku oceniać będzie festiwalowa publiczność.

Więcej informacji oraz sprzedaż biletów online dostępne są na stronie: www.sopotfilmfestival.pl



LK
Sopot Film Festival
Ostatnia aktualizacja:  7.07.2021
Zobacz również
Ruszyły zapisy na Plenery Film Spring Open
46. FPFF. Joanna Łapińska pokieruje Gdynia Industry
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll