PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
3 lipca 2021 roku Leszek Kopeć, wieloletni dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych i Gdyńskiej Szkoły Filmowej, producent, przedsiębiorca, pisarz i wydawca, obchodzi 70. urodziny.
Leszek Kopeć – jestem z Trójmiasta, to widać, to słychać, to czuć…

3 lipca 2021 roku Leszek Kopeć – producent, przedsiębiorca, pisarz i wydawca, dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych i Gdyńskiej Szkoły Filmowej – obchodzi 70. urodziny.

    Z urodzenia – gdańszczanin, Trójmiastu pozostaje wierny przez całe swoje życie. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Podczas studiów razem z przyjaciółmi założył pismo literackie „Litteraria”. Ma na swym koncie wiele artykułów, a także opowiadań oraz powieść science fiction „Kredowe koło” (1989), która ukazała się nakładem Wydawnictwa Morskiego. Bliski współpracownik „Kuriera Czytelniczego” (1995-2002), wydawca kwartalnika artystycznego „Bliza” (od 2010).

W 1999 roku został dyrektorem Neptun Filmu, firmy zajmującej się rozpowszechnianiem filmów i eksploatacją kin, propagowaniem kultury filmowej oraz organizacją życia filmowego na Pomorzu Wschodnim, Warmii i Mazurach oraz na Kujawach. W latach 2005-2010 pełnił funkcję dyrektora Centrum Kultury w Gdyni, a następnie został dyrektorem Gdyńskiej Szkoły Filmowej. To stanowisko piastuje do dnia dzisiejszego, podobnie jak funkcję prezesa Pomorskiej Fundacji Filmowej.

Leszek Kopeć jest także dyrektorem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, i to z ponad dwudziestoletnim stażem. Przy okazji organizacji ostatniej edycji tej imprezy w jednym z wywiadów powiedział: „Rok temu nie przypuszczałem, że przyjdzie nam tak walczyć o festiwal. I że jedyna możliwość, jaka nam pozostanie, to organizacja edycji w wersji online. Nikt z nas nie mógł przewidzieć, jakie skutki zwłaszcza drugiej fali pandemii mogą mieć znaczenie dla organizacji tak skomplikowanej imprezy. (…) Chciałbym zaapelować do wszystkich dziennikarzy i gości tego wirtualnego festiwalu, żeby nas zrozumieli, że wybraliśmy mniejsze zło”. Panie Dyrektorze, wszystkiego najlepszego, przede wszystkim by już nigdy nie musiał Pan stawać przed takimi wyborami!
Jerzy Armata
Ostatnia aktualizacja:  2.07.2021
Zobacz również
Światowa premiera produkcji Wajda Studio „Bukolika” w Locarno!
Oni ocenią filmy w Radomiu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll