PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Ostatni tydzień sierpnia w Ostrowie Wielkopolskim upłynie pod znakiem filmu i muzyki. Przed nami bowiem 10. edycja Grand Prix Komeda. Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim. Będą projekcje doskonałych filmów, a publiczność spotka się z wieloma twórcami kina. Nie zabraknie koncertów – Krzysztofa Majchrzaka, Jana Młynarskiego i EABS.

Festiwal to spotkania, projekcje, koncerty, wydarzenia, nagrody oraz konkurs na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym. W tym roku o Grand Prix Komeda zawalczy ośmioro kompozytorów, twórców muzyki do siedmiu filmów. – Odkąd podjąłem się misji dyrekcji artystycznej festiwalu, uznałem, że ważne jest samo zakwalifikowanie się do konkursu, tak aby było ono wyróżnieniem dla kompozytorów muzyki filmowej. Lista konkursowych obrazów może być krótsza, za to ma być gwarantem jakości muzyki i kina. Wychodzę bowiem z założenia, że nie ma wybitnej muzyki w bardzo złym filmie – mówił dyrektor artystyczny festiwalu Łukasz Maciejewski.


Wszystkie konkursowe filmy zobaczymy podczas festiwalu, w tym dwa przedpremierowo. Będą to (w kolejności alfabetycznej):


"Amatorzy" – reż. Iwona Siekierzyńska, muz. Marzena Majcher,

 "Magnezja" – reż. Maciej Bochniak, muz. Jan A. P. Kaczmarek,

„Miasto” – reż. Marcin Sauter, muz. Jerzy Rogiewicz,

„Mistrz” – reż. Maciej Barczewski, muz. Bartosz Chajdecki,

„Moje wspaniałe życie” – reż. Łukasz Grzegorzek, muz. Piotr Waglewski Emade,

„Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” – reż. Mateusz Rakowicz, muz. Smolik,

"Szarlatan" – reż. Agnieszka Holland, muz. Antoni Komasa Łazarkiewicz, Mary Komasa.

 

O tym, kto zdobędzie główną nagrodę festiwalu, zadecyduje jury w składzie: Ewa Błaszczyk, Kinga Dębska, Radzimir Dębski „Jimek”, Tomasz Lach, Paweł Mykietyn i Jan Kanty Pawluśkiewicz.

 

Do Ostrowa spotkać się z publicznością przyjadą wszyscy kompozytorzy konkursowych obrazów. Nie zabraknie też innych spotkań z twórcami kina. Na Grand Prix Komeda gościć będzie chociażby Anna Dymna, a pretekstem do spotkania z tą wybitną aktorką będą i filmy, i książka Łukasza Maciejewskiego „Aktorki. Spotkania”, których jest bohaterką.

 

Prócz Nagrody Grand Prix Komeda, zostaną także przyznane: Nagroda Publiczności oraz Nagroda im. Wojciecha  Jerzego Hasa dla Niepokornego Twórcy. Ich laureatów poznamy w sierpniu, teraz już natomiast można zdradzić nazwisko kompozytora, który odbierze w Ostrowie Wielkopolskim Nagrodę za Całokształt Twórczości.

 

– To człowiek orkiestra, bo z jednej strony napisał dziesiątki partytur do filmów – do niemal wszystkich Andrzeja Żuławskiego, do wielu filmów Andrzeja Wajdy, ale i do filmy niemieckich, popularnych seriali czy filmów jak na przykład „Janka” i „Akademia Pana Kleksa”, skomponował wiele przebojów dla Piotra Szczepanika i Maryli Rodowicz. To jeden z najwybitniejszych melodyków w historii polskiej muzyki filmowej, autor, który potrafi niemal wszystko. Zważywszy na jego ogromne dokonania i znaczenie dla polskiej muzyki jesteśmy bardzo dumni, że będzie z nami i przyjmie od nas Nagrodę Publiczności pan Andrzej Korzyński – mówił Łukasz Maciejewski.

 

O tym znanym kompozytorze będzie się można dowiedzieć więcej podczas spotkania z nim, jak i z filmu „Zagubiony diament”  w reżyserii Grzegorza Brzozowicza. Kolejny pokaz, niezwiązany z konkursem, i taki, któremu także muzyka nadaje kształt, to „Zabij to i wyjedź z tego miasta”. Festiwalowa publiczność spotka się z twórcą tej animacji Mariuszem Wilczyńskim.

 

Podczas festiwalu rozbrzmi także muzyka. – Proponujemy Państwu dwie premiery muzyczne. Na inaugurację festiwalu projekt Krzysztofa Majchrzaka, znakomitego aktora, ale i również muzyka, który na potrzeby naszego festiwalu premierowo opracowuje projekt, misterium w zasadzie, oparte o muzykę Komedy, ale sięga do korzeni baroku. Druga premiera to „Śpiewnik Komedy” w opracowaniu Jana Młynarskiego i znakomitych muzyków i wokalistów. Na ścieżce spotkań muzycznych spotkacie formację, którą widzieliście już na festiwalu – to zespół EABS – mówi dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury Maria Szeląg.


Będą też spotkania autorskie oraz warsztaty. Nie zabraknie akcentów, związanych z patronem wydarzenia – Krzysztofem Komedą, którego 90. rocznica urodzin przypada właśnie w tym roku.

 

MR
Grand Prix Komeda
Ostatnia aktualizacja:  23.06.2021
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Jantar 40-lecia. Magia "Ostatniego dzwonka"
Rekrutacja na kursy zawodowe Wajda School
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll