PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Mariusz Wilczyński, wybitny twórca filmów animowanych, reżyser, pedagog, malarz, performer, jest tegorocznym laureatem „Lauru Cisowego”, nagrody specjalnej przyznawanej przez organizatorów festiwalu „Lato z Muzami” w Nowogardzie, za wybitne osiągnięcia artystyczne.

„Twórczość Mariusza Wilczyńskiego towarzyszy mi od lat, jego wrażliwość jest mi bliska, ale to co z moją głową i sercem zrobił jego pełnometrażowy "Zabij to i wyjedź z tego miasta", trudno opisać słowami. Są bowiem takie filmy, takie dzieła sztuki, które wymykają się jakiejkolwiek próbie oceny i zdecydowanie takiej oceny nie potrzebują. Ten film każdy widz przeżywa osobiści, a wiele osób znajdzie tutaj zapewne jakiś fragment swojego świata. Twórczość laureata Lauru Cisowego to ewenement w skali światowej i nieprzypadkowo na całym świecie jego prace są tak często pokazywane. Jestem zaszczycony, że Pan Mariusz Wilczyński zgodził się przyjąć naszą skromną nagrodę, a na drodze jego licznych festiwalowych podróży znalazł się Nowogard” – mówi Krzysztof Spór, Dyrektor Artystyczny Festiwalu „Lato z Muzami”.


Krzysztof Spór i Mariusz Wilczyński, fot. Sylwia Olszewska


W biografii artysty na Culture.pl przeczytać można m.in.: Mariusz Wilczyński to malarz, performer, reżyser filmów animowanych, teledysków i krótkich form telewizyjnych. Projektuje także scenografię do filmów, sporadycznie pojawiając się w nich jako aktor. Urodził się 29 kwietnia 1960 roku w Łodzi. W 1986 roku w rodzinnym mieście ukończył Akademię Sztuk Pięknych, gdzie kształcił się w pracowni malarstwa prof. Stanisława Fijałkowskiego i pracowni drzeworytu prof. Andrzeja Mariana Bartczaka. Na polu animacji jest całkowitym samoukiem: swoją późną przygodę z filmem rozpoczął od małych form użytkowych dla telewizji, a pierwsze filmowe nagrody zdobywał za animowane teledyski. Prawdziwą szkołą warsztatu animatora były dla Wilczyńskiego realizacje wideoklipów charakteryzujących się, jak cała jego twórczość, wyraźnym autorskim rysem. Dzięki nietypowej narracji, prowadzonej często niezależnie od muzyki, a także oryginalnej plastyce, klipy "Wilka" zdobywały uznanie odbiorców i liczne nagrody.

 

Mariusz Frukacz pisze o twórczości Mariusza Wilczyńskiego: „Swój niezwykle wyrazisty styl zawdzięcza połączeniu sugestywnej, pulsującej animacji rysunkowej z oniryczną, opartą na licznych powtórzeniach i przekształceniach narracją. Wprowadzając do swoich filmów paletę ulubionych motywów (król, serce, ryby, staruszkowie, ptaki, baloniki) z uwagą przygląda się silnym relacjom międzyludzkim. Liczne nawiązania do czasów dzieciństwa oraz powracające w filmach pejzaże przemysłowej dzielnicy nadają autorskiemu kinu Wilczyńskiego charakter niezwykle osobisty, a widzom pozwalają na wejście w intymny świat filmu. Oryginalność dokonań Wilczyńskiego potwierdzają pokazy w prestiżowych instytucjach na całym świecie: obok wspomnianego wcześniej MoMA w Nowym Jorku, także w Art Museum w Pretorii (RPA, 2007), National Museum w Brasilii (Brazylia, 2009) oraz na uznanych festiwalach. Prace plastyczne Wilczyńskiego były prezentowane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych na całym świecie, m.in. w Londynie, Sofii, Amsterdamie, Madrycie i Chicago”. [źródło Culture.pl]

 

Na początku 2020 roku na festiwalu w Berlinie odbyła się światowa premiera filmu "Zabij to i wyjedź z tego miasta", nad którym Mariusz Wilczyński pracował 14 lat. „To przyprawiająca o dreszcze podróż w przeszłość własną i kraju, wywoływanie duchów ludzi i miejsc, terapeutyczna opowieść o rodzinie i wzruszający hołd dla przyjaźni” – przeczytać można w oficjalnym opisie. Film zdobył Złote Lwy na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, prezentowany był na kilkudziesięciu festiwalach na całym świecie zdobywając liczne laury, a Mariusz Wilczyński zdobył między innymi rekordową w historii liczbę indywidualnych nominacji do Polskich Nagród Filmowych Orły 2021.

 

MARIUSZ WILCZYŃSKI BĘDZIE GOŚCIEM FESTIWALU „LATO Z MUZAMI” W NOWOGARDZIE. 12 LIPCA ZAPREZENTOWANE ZOSTANĄ JEGO WYBRANE KRÓTKIE ANIMACJE ORAZ FILMY JEGO UCZNIÓW. 16 LIPCA O 19:00 W KINIE ORZEŁ POKAZANY ZOSTANIE FILM „ZABIJ TO I WYJEDŹ Z TEGO MIASTA”, SEANSOWI TOWARZYSZYĆ BĘDZIE UROCZYSTE WRĘCZENIE LAURU CISOWEGO, A PO SEANSIE TWÓRCA SPOTKA SIĘ Z PUBLICZNOŚCIĄ FESTIWALU.


24. Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” odbędzie się Nowogardzie w dniach 12-18 lipca 2021. Organizatorami festiwalu są  Urząd Miejski w Nowogardzie i Nowogardzki Dom Kultury.

MR
Lato z Muzami
Ostatnia aktualizacja:  23.06.2021
Zobacz również
fot. Sylwia Olszewska
Święto muzyki i kina w Ostrowie Wielkopolskim
Rekrutacja na kursy zawodowe Wajda School
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll