PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  18.06.2021
18 czerwca 2021 roku obchodzi 80. urodziny Leszek Długosz – aktor, poeta, kompozytor, pieśniarz, przez wiele lat związany z legendarnym krakowskim kabaretem Piwnica pod Baranami.
Leszek Długosz urodził się w 1941 roku w Zaklikowie na Lubelszczyźnie. Jest absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim (1964). Tuż po studiach związał się z Piwnicą pod Baranami, gdzie przez kilkanaście lat śpiewał swe autorskie piosenki (1965-1978). Studiował także na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (1964-1966).

Po raz pierwszy pojawił się na ekranie – jako niewidomy dowódca organizacji podziemnej – w „Trzeciej części nocy” (1971) Andrzeja Żuławskiego, jednym z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych debiutów w dziejach polskiego kina. Tę przejmującą opowieść okupacyjną, pozbawioną narodowej mitologii i politycznych podtekstów, reżyser oparł na scenariuszu napisanym wspólnie z ojcem Mirosławem Żuławskim, znanym pisarzem, publicystą i dyplomatą. Długosz zagrał także w „Na srebrnym globie” (1976-1987) tego reżysera, utrzymanej w modernistycznej manierze ekranizacji – pochodzącej z początku wieku – „Trylogii księżycowej” Jerzego Żuławskiego, pierwszej rodzimej superprodukcji science fiction. Prace nad nią zostały przez władze brutalnie przerwane tuż przed zakończeniem zdjęć. Dziewięć lat później z ocalałych materiałów reżyser zmontował „kaleki" film, który jest dobitnym dowodem, że gdyby został ukończony w 1978 roku, byłby prekursorski w stosunku do podobnych obrazów amerykańskich.

Długosz ma na swym koncie także role w kilku filmach kinowych, m.in. w „Znakach zodiaku” (1978) Gerarda Zalewskiego i polsko-francuskiej „Podróży do Polski” (1994) Stephane Kurc i „Smoleńsku” (2016) Antoniego Krauzego oraz w serialach telewizyjnych, m.in. w „Trzeciej granicy” (1975) Wojciecha Solarza i Lecha Lorentowicza, „6 milionach sekund” (1983) Leszka Staronia. Jest też autorem kilku scenariuszy, m.in. uroczego animowanego „Rudego kotka” (1975) Aliny Maliszewskiej, a jego piosenki rozbrzmiewają w wielu filmach , i to nie tylko dokumentach poświęconych Piwnicy pod Baranami, również w kinowych fabułach, m.in. w „Zazdrości i medycynie” (1973) Janusza Majewskiego, „Planecie singli 3” (2019) Sama Akiny i Michała Chacińskiego, a także „Kamperze” (2016) i „Córce trenera” (2018) Łukasza Grzegorzka.
Jerzy Armata
SFP
Ostatnia aktualizacja:  30.06.2021
Zobacz również
fot. leszekdlugosz.com
40. Młodzi i Film. Premiera filmu "Jakoś to będzie"
Krzysztof Fus – król kaskaderów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll