PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W warszawskim kinie Kultura zaprezentowano pełnometrażowy film dokumentalny "Spacer z aniołami" Tomasza Wysokińskiego, laureata Złotego Lajkonika na 61. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Po pokazie odbyło się spotkanie z reżyserem oraz Jeremaiah Marobyane, bohaterem filmu.
Każdego dnia w RPA znikają dzieci. Uciekają z domów, są z nich wyrzucane lub uprowadzane, a potem zostają niebezpiecznymi przestępcami, zmusza się je do prostytucji lub padają ofiarą mordów rytualnych. Misją mężczyzny o imieniu Jerry jest ich odnajdywanie. W "Spacerze z Aniołami" towarzyszymy mu w poszukiwaniach dziewczynki porwanej w Soweto.

fot. Borys Skrzyński/SFP

"Nie mam słów, aby wyrazić to, co czuję spotykając się z Jerrym. Był moim przewodnikiem i opiekunem podczas realziacji filmu. To, że jestem tutaj dzisiaj jest jego zasługą" - mówił Tomasz Wysokiński podczas spotkania z publicznością w kinie Kultura. Zdjęcia do filmu powstawały w Johannesburgu i otaczających go townshipach na przestrzeni czterech lat, w trakcie których reżyser - Tomasz Wysokiński zagłębił się z kamerą w miejsca nigdy wcześniej nieodwiedzane przez filmowców. Niczym cień towarzyszył w podróży w głąb piekła bohaterowi filmu, Jerry’emu, postaci tajemniczej i fascynującej jak kontynent, z którego pochodzi. "Kiedy trafiłem na ślad bardzo interesującego tematu, oddziału ratunkowego największego szpitala na południowej półkuli, postanowiłem zrobić o tym film. Ruszyłem do Afryki mając tylko numer telefonu do mojego bohatera, a następnie, już na miejscu podążałem jego śladem" - wspominał reżyser.

Jak opowiadał podczas spotkania Jeremaiah Marobyan duchy przodków mówią, że poszukiwane w filmie dziecko żyje, ale ostrzegają, że odnalezienie go może spowodować śmierć jego matki. Poszukiwania podjęte przez Jerry'ego przywołują bolesne wspomnienia. Będąc jeszcze dzieckiem, żył na ulicy, skąd zrekrutowano go w szeregi zbrojnego ramienia Afrykańskiego Kongresu Narodowego, w którym walczył z reżimem apartheidu. Zabliźnione rany krwawią na nowo, a konfrontacja z przeszłością ujawnia prawdziwą duszę Jerry'ego.

Z kolei Piotr Kobus, producent filmu przyznał, że Wysokiński przypomina mu Ryszarda Kapuścińskiego, który też potrafił ryzykować życie, spędzając czas w miejscach nieodkrytych i o nich opowiadając. "Kapuściński szedł przez świat z łagodnym uśmiechem. Widzę to samo w charakterze i osobowości Tomka" - oznajmił Kobus. Reżyser filmu przyznał, że intymny styl, przebywanie sam na sam z bohaterem, zaprezentowany w "Spacerze z aniołami" jest mu bliski. Największym wyzwaniem było bezinwazyjne wchodzenie w rzeczywistość bohatera. Dla zebranej w kinie publiczności zakończyło się ono sukcesem.

"Spacer z aniołami" otrzymał rekomendację Krakowskiego Festiwalu Filmowego do Europejskiej Nagrody Filmowej. Film wyróżniono też za muzykę autorstwa Pawła Mykietyna, za produkcję - nagroda KIPA dla Piotra Kobusa i Agnieszki Drewno (Mañana). Producentami filmu są Piotr Kobus i Agnieszka Drewno (Mañana).

Film od 11 czerwca w dystrybucji kinowej.
MR
Ostatnia aktualizacja:  15.06.2021
Zobacz również
fot. materialy prasowe
10. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski w Sokołowsku przez całe wakacje
Rozpoczyna się 40. Młodzi i Film w Koszalinie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll