PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Zbliża się 40. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, podczas którego działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studio Munka SFP zaprezentuje aż 18 filmów! Część z nich to światowe i polskie premiery.
"O człowieku, który kupił mleko", fot. Studio Munka SFP


Do Konkursu Krótkometrażowych Debiutów Filmowych zakwalifikowało się 16 filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych z działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka. Natomiast pełnometrażowy debiut Sylwestra Jakimowa „Jakoś to będzie” (kopr. z Canal+ Polska) znalazł się w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych. Zwycięzca Millenium Docs Against Gravity "Między nami" Doroty Proby (prod. wyk. Wajda Studio) zostanie pokazany w sekcji pełnometrażowych dokumentów. Wśród munkowych tytułów znalazły się filmy, które po raz pierwszy zostaną zaprezentowane polskiej publiczności.



"Ceremonia", fot. Studio Munka SFP


Przewrotny, świetnie zagrany dramat obyczajowy o relacji dwóch braci (Gustaw Kramin, Mateusz Więcławek) – „Czy potwory jedzą kiwi” Pawła Podolskiego (prod. wyk. Maj Film) otrzymał w kwietniu nagrodę dla najlepszego reżysera międzynarodowego na The Austin Comedy Film Festival Spring 2021. „Raisa” Doroty Migas-Mazur (prod. wyk. Wajda Studio) w marcu zadebiutowała na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wilnie. To piękny portret Czeczenki, kobiety odważnej i zdeterminowanej, która nigdy nie pozbyła się swoich marzeń. Podejmując decyzję o wyjeździe z kraju, wyłamuje się̨ z tradycyjnego systemu. Oba filmy po udanych premierach międzynarodowych po raz pierwszy zostaną zaprezentowane krajowej publiczności.

"Kulisy", fot. Studio Munka SFP

Krótkometrażowa fabularna „Ceremonia” Tadeusza Kabicza (prod. wyk. Graffiti Film) zadebiutowała właśnie na Żubroffce, pokaz w Koszalinie jest drugim publicznym pokazem filmu. Jej bohaterka,  Joanna (Monika Pikuła) wraca do rodzinnej wioski na pogrzeb ojca. Jeszcze tej samej nocy w rodzinie wybucha awantura - kobieta postanawia spełnić marzenie ojca o świeckim pochówku, na co kategorycznie nie zgadza się jej matka (Katarzyna Gniewkowska).  W filmie Jagody Madej „O człowieku, który kupił mleko” (prod. wyk. Widzi a nie ma) poznajemy Maćka (Miron Jagniewski), który chciał być dziennikarzem, objechać świat jak Kapuściński. Niestety, dorosłe życie nie zawsze dostosowuje się do naszych wyobrażeń o nim, więc dla uzyskania niezależności finansowej Maciek przyjął posadę w urzędzie swojego rodzinnego miasta. Jednak  pewnego dnia zaczęły mu się przytrafiać dziwne przygody. Film Jagody Madej po raz pierwszy obejrzą widzowie koszalińskiego festiwalu debiutów. Podobnie jak dokumenty – „Kulisy” Ady Smyk (prod. wyk. Kika) i „Pięć dni lęku” Bartłomieja Żmudy i animację – „Zbyt amerykański film” Dawida Jezierskiego (prod. wyk. Fumi Studio).



"Zbyt amerykański film", fot. Studio Munka SFP


W filmie Ady Smyk „Kulisy” poznajemy zaplecze Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Film przedstawia niewidzialną pracę dziesiątek osób, które zazwyczaj pozostają w cieniu artystek i artystów występujących na scenie – rzemieślników pracowni artystycznych. „Pięć dni lęku” Bartłomieja Żmudy to portret mieszkańców Warszawy, którzy mówią o swoich lękach. „Zbyt amerykański film” Dawida Jezierskiego animacja rysunkowa. Na środku pustyni stoi stara przyczepa kempingowa. Mieszka w niej Starzec, który zawarł pakt ze Śmiercią: w zamian za przedłużenie swego życia przejmuje jej obowiązki wysyłania ludzi na drugą stronę, kiedy ta urządza sobie wakacje.

W konkursie krótkometrażowym 40. Młodzi i Film znalazły się „munkowe” tytuły, które brały udział w prestiżowych międzynarodowych festiwalach. Publiczność z niecierpliwością czeka na triumfatora Warszawskiego Festiwalu Filmowego – krótkometrażową fabułę "Chodźmy w noc"  Kamili Tarabury (prod. wyk. Papaya Films), która raptem tydzień wcześniej otrzymała dwie nagrody na festiwalu Molodist w Kijowie. Na Warszawskim Festiwalu Filmowym w październiku 2020 roku zadebiutował również „Ostatni gwizdek” Karola Lindholma (prod. wyk. ZAiR), podobnie jak film Tarabury, z Programu „30 Minut”.


"Pięć dni lęku", fot. Studio Munka SFP

Do konkursu zaproszono także filmy, które na przełomie maja i czerwca brały udział w 61. Krakowskim Festiwalu Filmowym – także laureatów konkursu. Dokument „Trochę raju” Andrzeja Cichockiego (prod. wyk. Unlimited Film Operations) po udziału w prestiżowym konkursie na IDFA, w Krakowie zdobył Srebrnego Lajkonika. Dokument Moniki Proby „Lata świetlne” (prod. wyk. Square Film Studio) otrzymał wyróżnienie w konkursie polskim 61.KFF. W tej samej sekcji brała udział błyskotliwa, konceptualna animacja Alicji Jasiny „Turbo Love” (prod. wyk. Rondo Studio) a także fabuła „Mój syn zamyka się w łazience” Kuby Januszewskiego z udziałem Rozalii Mierzickiej i Sebastiana Deli (prod. wyk. Haka Films). Do Koszalina pojadą również reprezentanci konkursu międzynarodowego 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego: dokument, film kombinowany „Solar Voyage” Adama Żądło (prod. wyk. Ama Film Academy) oraz komedia - thriller „Stancja” Adriana Apanela (prod. wyk. Silver Frame). A także  „Mikrokosmosy” Doroty Roś (prod. wyk. Wonderland Pictures Company), znane już z sekcji Panorama Polskiego Dokumentu 61. KFF.



"Raisa", fot. Studio Munka SFP

  Programy "30 Minut", "Pierwszy Dokument", "Młoda Animacja" Studia Munka SFP zostały wsparte przez PISF. Koproducentem krótkometrażowych fabuł jest TVN.  40. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych trwa w dniach 14-19 czerwca 2021.

WRÓB
SFP
Ostatnia aktualizacja:  13.06.2021
Zobacz również
Premiery filmów Studia Munka
Aż dwie nagrody dla "Chodźmy w noc" na Molodist!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll