PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Drugi dzień pitchingów DOC LAB POLAND na Krakowskim Festiwalu Filmowym przyniósł prezentację dokumentów we wczesnej fazie developmentu: DOCS TO START. Jedenaście ekip przedstawiło swoje pomysły i pierwsze, często jeszcze robocze, ujęcia z filmów, których rozwój obecnie trwa.

Prezentacje w Krakowie i online – wydarzenie miało charakter hybrydowy – poprzedziły intensywne warsztaty DOC LAB POLAND: DOC LAB START. Celem pitchingu jest znalezienie dodatkowych źródeł finansowania oraz potencjalnych partnerów do koprodukcji, a także zainteresowanie pomysłami agentów sprzedaży i festiwali ze świata, zawsze licznie obecnych na KFF Industry, branżowej części Krakowskiego Festiwalu Filmowego.


Do pitchingu zakwalifikowało się jedenaście projektów. Czego dotyczą? Pilnie słuchaliśmy ekip.


13 BAZA / BASE 13
reż. Paweł Hejbudzki / zdj. Michał Modlinger / prod. Wojciech Karubin / Movie Mates
planowana premiera: maj 2022

„13 baza” Pawła Hejbudzkiego, absolwenta Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz autora filmów „Charon” i „Powiedz… tak lub nie”, opowiada o świecie wyścigów gokartowych dla nieletnich. „To opowieść o ambicjach i marzeniach z dziecięcej perspektywy, z emocjami i w atrakcyjnej formie wizualnej” – podkreślał w Krakowie reżyser. Zdjęcia ruszyły już w sierpniu 2020 roku i potrwać mają do grudnia 2021 – przez dwa sezony zawodów. Głównym bohaterem filmu jest dziewięcioletni Mateusz, który już od kilku lat uprawia ten ekscytujący, choć niebezpieczny sport. Wspierają go ojciec, matka i młodszy brat, który również chce się ścigać. Jednocześnie poznamy Zosię, koleżankę Mateusza z toru. Dziewczynka chce rywalizować z najlepszymi, ale mierzy się z innymi wyzwaniami – rodzinnymi i finansowymi. Szkolenia są bardzo kosztowne.


"13 baza", fot. KFF


CZŁOWIEK Z MARMURU / MAN OF MARBLE
reż. i zdj. Szymon Kuriata / prod. Katarzyna Kuca (producentka wykonawcza), Aneta Zagórska  (producentka nadzorująca) / Film Kraków
planowana premiera: czerwiec 2023

Dla Szymona Kuriaty, absolwenta studiów operatorskich w Szkole Filmowej w Łodzi, „Człowiek z marmuru” będzie debiutem reżyserskim. „To bardzo osobista opowieść” – mówił w Krakowie reżyser. Jej bohaterami są przyjaciele twórcy: dwudziestokilkuletni Remik, który usiłuje zerwać z alkoholem, i jego była partnerka, Magda, która zakończyła związek z młodym buntownikiem dla dobra ich dziecka. Teraz Remik stara się udowodnić, że stać go na więcej, wierzy, że trudności w jego życiu są tylko przejściowe. Swoją walką dzieli się z internautami na jednym z kanałów społecznościowych.

Reżyser zaczął rejestrować życie swoich znajomych już w 2018 roku, kiedy na świat przyszedł ich syn, Franek. „To historia o miłości, związkach, nieporozumieniach, wychowywaniu dziecka, wczesnym stadium alkoholizmu, ale i o społeczeństwie” – Szymon Kuriata przekonywał w czasie pitchingu. „Chcę wejść jeszcze głębiej. Będzie to też film o walce o miłość, toczonej jednak przez każdego samotnie”. Czy bohaterom uda się odbudować relację, zerwać z nałogiem, pokonać trudności? Ile drugich szans mogą sobie nawzajem dać?


DOGONIĆ MARZENIA / CATCH UP WITH YOUR DREAMS
reż. Diana Kadłubowska, Krzysztof Kadłubowski / zdj. Krzysztof Kadłubowski / prod. Krzysztof Kadłubowski / Studio Filmowe Plus Tv
planowana premiera: październik 2022

Opowieść o Kubie Barua, absolwencie reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi, który po dwudziestu latach ciężkiej choroby i wbrew niej postanawia powrócić do swojego młodzieńczego marzenia i zrealizować film. „W ciągu jednej sekundy rozleciało mi się całe życie. Sparaliżowało mnie i to był koniec, rozumiesz? Koniec moich marzeń” – w jednej ze scen zaprezentowanych na pitchingu bohater sam przybliża swoją historię.

Przez dwie dekady Barua pracował w Kenii, skąd pochodzi jego ojciec, jako ogrodnik. Było to jedyne zajęcie, na które pozwoliła mu choroba. Teraz wrócił do Polski na konsultacje medyczne. W kraju ożyły wspomnienia i dawne plany. Postanowił chwycić znowu za kamerę – wiedząc, że zrobi to teraz albo już nigdy.

„Znamy Kubę od studiów, chociaż przez lata nie mieliśmy kontaktu” – mówiła w Krakowie Diana Kadłubowska. Po przyjeździe Barua zwrócił się do Kadłubowskich („Dziś, jutro… wczoraj”, „Koncert balkonowy”) z prośbą o pomoc w realizacji zdjęć. „Zobaczyliśmy jego ogromną determinację i postanowiliśmy, że będziemy mu towarzyszyć w tej ekscytującej, pełnej wzlotów i upadków, ale i nadziei, podróży z drugą, dokumentalną kamerą” – wyjaśniała zgromadzonym przed ekranami reżyserka.


DZIECKO Z PYŁU / CHILD OF DUST
reż. Weronika Mliczewska / prod. Weronika Mliczewska, Tomasz Morawski, Katarzyna Kuczyńska / Ya Man Studio
planowana premiera: styczeń 2023

Bohatera swojego nowego filmu autorka „Long Way” i „Katalońskiego snu” Weronika Mliczewska odnalazła w dalekim Wietnamie. Sang jest jednym z wielu dzieci poczętych przez amerykańskich żołnierzy w czasie wojny wietnamskiej. Przez całe życie był traktowany przez społeczeństwo jako wyrzutek. Żył w ubóstwie, wśród uprzedzeń. Chociaż udało mu się założyć rodzinę, razem z żoną sądzi, że prześladuje go klątwa. Liczy, że uda mu się ją przełamać, kiedy pogodzi się z córkami oraz pojedzie do swojego biologicznego ojca w Nowym Jorku. Czy karma wreszcie się do niego uśmiechnie?


DZIEWCZYŃSKIE HISTORIE / GIRLS’ STORIES
reż. Aga Borzym / zdj. Kachna Baraniewicz / prod. Marta Dużbabel, Agnieszka Rostropowicz‑Rutkowska / Pinot Films
planowana premiera: styczeń 2023

„Dziewczyńskie historie” to debiut reżyserski Agi Borzym. Ich tematem jest dojrzewanie – ten czas w życiu, kiedy ciało, psychika i emocje zaczynają wariować, zmieniać się, kiedy do głosu dochodzą hormony i pojawiają się trudne pytania. Bohaterkami będą dwie przyjaciółki: 11-letnia Jagoda i 13-letnia Zuzia. „Obie dziewczynki lubią kamerę i nie obawiają się, żeby w jej obecności otworzyć się” – zaznaczała w Krakowie reżyserka. Film przeplatać będzie elementy obserwacyjne z rozmową i animacją. Producentka Agnieszka Rostropowicz‑Rutkowska podkreślała, że film zainteresuje widzów w każdym wieku.


KROK PO KROKU / STEP BY STEP
reż. Eliza Kubarska, Michał Woroch / prod. Monika Braid/ Braidmade Films
planowana premiera: styczeń 2023

Nowy dokument Elizy Kubarskiej, autorki „filmów w ekstremalnych miejscach i o ekstremalnych emocjach” („K2. Dotknąć nieba”, „Badao. Duchy z morza”, „Co się wydarzyło na wyspie Pam”), przybliży postać Michała Worocha, który również zaangażował się w projekt jako współreżyser.

Michał Woroch jest fotografem i podróżnikiem, który zmaga się z rdzeniowym zanikiem mięśni. Wbrew chorobie postanowił udać się w wyprawę dookoła Annapurny. „Najpierw było marzenie, żeby znów zacząć chodzić. Zajęło mi to dużo czasu, żeby pogodzić się z tym, że to się nigdy nie wydarzy. Moja choroba polega na powolnym zanikaniu mięśni. Z biegiem czasu słabną, aż zanikają zupełnie. Nauczyłem się żyć ze świadomością, że któregoś dnia nie będę w stanie samodzielnie zrobić już nic. Najbardziej boję się momentu, kiedy nie będę mógł sam wstać z łóżka na wózek. Wyprawa w Himalaje jest ucieczką od tej myśli” – swoją sytuację Woroch przedstawił w zaprezentowanym w Krakowie fragmencie planowanego dokumentu.

„Uderzyła mnie determinacja Michała w walce o godne życie i niezależność. Pokonuje swoje ciało i umysł. Poznałam go, kiedy wrócił z podróży przez obie Ameryki. Ekspedycje dają mu siłę psychiczną, ale jednocześnie przyśpieszają rozwój jego choroby. Chciałam zrobić o tym film. Film o tym, co dzieje się w głowie młodego człowieka, który żyje z wyrokiem, że w niedalekiej przyszłości nie będzie nic sam mógł zrobić” – wyjaśniała Eliza Kubarska.


"Człowiek z marmuru", fot. KFF


NIEZAUWAŻALNI / THE INVISIBLES
reż. i zdj. Piotr Bernaś / prod. Aleksandra Szczęsna / Hasko Film
planowana premiera: wrzesień 2022

Bohaterką nowego filmu reżysera i operatora Piotra Bernasia („Wieloryb z Lorino” – zdj., „Życie motyla”, „Kolaudacja”, „Arena”, „Paparazzi” – zdj., reż.) będzie trzydziestosześcioletnia Agnieszka, która niedawno została wdową. Śmierć partnera przekreśliła jej marzenia o rodzinie i dzieciach. Teraz kobieta stara się ułożyć sobie życie na nowo. Pustkę po traumatycznej stracie zapełnia pracą i lekcjami tanga. Najbardziej wpłynąć może jednak na nią poznanie rodziny czeczeńskich uchodźców. Z dziećmi pracuje nad spektaklem o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach. Jednocześnie poznaje ich trudną przeszłość. „To opowieść o odzyskiwaniu kontroli nad swoim życiem i powrotem do niego” – przybliżał w Krakowie reżyser. Ma wsparcie producentki, która zdobywała doświadczenie przy realizacjach takich jak „Sugar Man” czy „Człowiek na linie”.


PAPA WAS A KING OF KONGO
reż. Joanna Ratajczak / zdj. Joanna Piechotta / prod. Maciej Kubicki, Joanna Ratajczak / Telemark, Lara Lurex Film
planowana premiera: 2023

Bohaterką filmu „Papa was a king of Kongo” jest Monika, czarna Polka. Została wychowana przez matkę – ojciec Mong porzucił rodzinę. Jako młoda kobieta Monika postanowiła go odnaleźć. Ku swojemu zaskoczeniu, po poszukiwaniach w Europie i Afryce, trafiła na jego ślad w Polsce. Po drodze dowiaduje się, że ma liczne rodzeństwo i wuja – gwiazdę filmów dla dorosłych w Kanadzie. Monika postanawia zjednoczyć rozproszoną rodzinę.

„Będzie to podróż przez różne społeczności i pejzaże. Zaczniemy w Polsce, gdzie Monika się urodziła, potem odwiedzimy Niemcy, Francję i Belgię, gdzie jej ojciec studiował i gdzie mieszka część jego dzieci. Potem odwiedzimy Wielką Brytanię, gdzie Monika od lat pracuje. Podróż zakończymy w Kongu” – opowiadała Joanna Ratajczak. „W czasie tej podróży zadamy wiele trudnych pytań – o narodowość i tożsamość. Cały film zostanie jednak opowiedziany z humorem, lekko – bo taka jest Monika”.


PODRÓŻ ABOU / ABOU’S JOURNEY
reż. Gosia Juszczak / prod. Gosia Juszczak
planowana premiera: lipiec 2024

Gosia Juszczak bohatera swojego filmu spotkała w czasie pracy nad poprzednim dokumentem – zauważonym m.in. na Sheffield Doc/Fest „Stolen Fish. Kiedy zabraknie ryb”. To prosty rybak z Gambii, który jednak posiada przywódcze cechy. U siebie w kraju angażował się w walkę z chińskimi korporacjami i ich niszczycielskimi działaniami. Teraz postanowił przenieść się do Europy – z przyczyn politycznych i finansowych, aby móc zapewnić lepszą przyszłość i edukację dla swojej 6-letniej córki. I tak rozpoczyna się jego kolejna walka – z systemem: czeka na uznanie swojego statusu uchodźczego, ale i z tradycją, którą popiera, ale nie w każdym aspekcie. Zrobi wszystko, aby ustrzec dziewczynkę przed okrutnym obrzędem obrzezania. Będzie to tym trudniejsze, iż zwyczaj ten popiera jego partnerka. „Tradycja i kultura są bardzo dobre, ale niektóre zwyczaje trzeba jednak znieść” – mówi przed kamerą, określając obrzezanie kobiet jako nieludzi czyn.


PRACOWNIK GOŚCINNY / GUEST WORKER
reż. Matej Bobrik zdj. Filip Drożdż / prod. Agnieszka Skalska / Koi Studio
planowana premiera: 2023

Matej Bobrik w swoim dokumencie skupi się na wyzwaniach, z którymi mierzy się rodzina imigrantów z Nepalu. Przyjechali do Polski w poszukiwaniu lepszego życia, „ziemi obiecanej”. Teraz rozważają powrót. Tylko nastoletni syn Nikesh dobrze mówi po polsku, ojciec Shiv jedynie trochę, a matka Shushila w ogóle. Rodzice tęsknią za bliskimi pozostawionymi na innym kontynencie, a nastolatek nie chce Polski opuszczać. Zaaklimatyzował się tu, ma przyjaciół i szkołę. Wkrótce wszyscy mają pojechać do Nepalu na wakacje – czy będą chcieli jeszcze wrócić do Europy? Jakie decyzje podejmą?


SPÓŹNIENI KOCHANKOWIE / LATE LOVERS
reż.Anna Wowra, Lena Jabłońska / zdj. Lena Jabłońska / prod. Rafał Sakowski / Story Vehicle / Stowarzyszenie Filmowców Polskich – Studio Munka
planowana premiera: połowa 2023

Kiedy się poznali, Basia i Zbyszek nie sądzili, że czekają ich w życiu jeszcze takie niespodzianki jak wielka miłość. Wiele ich dzieli: Basia wykłada na uczelni i jest zabieganą babcią. Zbyszek żyje powoli, to melancholijny samotnik. Pomimo różnic i odległości planują wspólną przyszłość. Tylko że los, który ich niespodziewanie ze sobą zderzył, teraz przyszykował jeszcze jeden zwrot: ciężką chorobę Zbyszka. „Łączy ich silne uczucie, ale odkrywają, że pozostało im niewiele czasu” – opowiadała w Krakowie Anna Wowra. „Ścigają się z nim. Razem walczą o miłość. O wspólne życie” – dodawała Lena Jabłońska.

„Spóźnieni kochankowie” mają opowiedzieć o samotności i o potrzebie bliskości, o zmianie i nowym początku, ale również o pożegnaniu. „Basia wie, że kiedyś straci Zbyszka, ale jest przekonana, że pomimo śmierci, ich miłość będzie trwać” – mówiły w Krakowie reżyserki.

Dagmara Romanowska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  10.06.2021
Zobacz również
Plakat 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych
"Supernova" i "Solid Gold" nagrodzone na 16. New York Polish Film Festival
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll