PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  23.05.2021
Przedstawiamy tytuły, które będzie można zobaczyć w tym roku podczas 40. edycji Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film w sekcji „Pierwszy raz za granicą. Pełnometrażowe debiuty międzynarodowe”:

ARRACHT reż. Tom Sullivan

SŁUDZY reż. Ivan Ostrochovský

W CO GRAJĄ LUDZIE reż. Jenni Toivoniemi

WŁAŚCICIELE reż. Jiří Havelka



PIERWSZY RAZ ZA GRANICĄ.  PEŁNOMETRAŻOWE DEBIUTY MIĘDZYNARODOWE

ARRACHT

Irlandia 2019/86 min


Chwalony przez recenzentów z całego świata za autentyzm, przejmujący obraz lat klęski wielkiego głodu, która dotknęła Irlandię w latach 1845-1949. Zanurzony w surowym krajobrazie i granacie oceanicznej potęgi uderzającej o nadmorskie skały – w kadrze autorki zdjęć filmowych Kate McCullough (nominacja za najlepsze zdjęcia na festiwalu Camerimage 2020). Opowieść o małej społeczności, którą niszczy przybycie ziemniaczanej zarazy, o śmierci i podziałach klasowych, społecznej niesprawiedliwości i szaleństwie, ale również o odkupieniu i nadziei, które przynieść może mała dziewczynka. „Nigdy wcześniej tak nie pokazano żałoby i straty lat wielkiego głodu” – pisał krytyk „Sunday Independent”. „Nie do pominięcia. Pięknie opowiedziana ballada o morderstwie” – uznał recenzent „Irish Times”.

TOM SULLIVAN
Ur. w Dublinie. Reżyser i aktor. Zanim stanął po drugiej stronie kamery, przez ponad dekadę występował w serialach i filmach. Jego reżyserski debiut, krótkometrażowy „Asal” (2011), zdobył nagrodę im. Tiernana McBride’a na Galway Film Festival. Tę samą statuetkę, a otrzymał również jego kolejny short – „Mechanic”.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy, Dublin 2020 Najlepszy aktor, Najlepszy irlandzki film
Festiwal Filmowy, Glasgow 2020 Nagroda Publiczności
Irlandzkie Nagrody Telewizyjne i Filmowe 2020 Najlepszy dźwięk, Najlepsza muzyka oryginalna

SŁUDZY/SERVANTS
Słowacja, Rumunia, Czechy, Irlandia 2020/80 min


Osadzony w realiach zimnej wojny, pasjonujący czarny kryminał Ostrochovský’ego opowiada o zderzeniu wiary i ideologii oraz o potężnej sile manipulacji, po którą sięgają zarówno słudzy Boga, jak i słudzy systemu. Ten wciągający niczym mistrzowska rozgrywka pokera wschodnioeuropejski noir skupia się na losach dwóch seminarzystów, chłopców z prowincji, którzy w mury klasztoru wchodzą z optymizmem i gorliwością. Nie zdając sobie sprawy, że wkraczają w świat spisków, zdrad i złamanych życiorysów, a ich przyjaźń poddana zostanie ostatecznej próbie.

IVAN OSTROCHOVSKÝ
Ur. w roku 1972, pochodzący ze Žiliny słowacki reżyser i producent, absolwent VŠMU. Zaczynał jako dokumentalista, współtwórca nagrodzonych w Karlowych Warach „Aksamitnych terrorystów”, portretu kilkorga śmiałków samotnie walczących z władzą w czasach czechosłowackiej normalizacji. Pierwszą fabułą Ostrochovský’ego była „Koza”, która swoją premierę miała na Berlinale. Współwłaściciel firmy producenckiej Punkchart Films.

Międzynarodowy Festiwal Filmu, Saint-Jean-de-Luz 2020 Najlepsza reżyseria, Najlepsza muzyka oryginalna
Międzynarodowy Festiwal Filmowy, Gandawa 2020 Najlepsza muzyka oryginalna, Najlepszy dźwięk
Międzynarodowy Festiwal Filmowy, Odessa 2020 Wyróżnienie
Międzynarodowy Festiwal Filmowy, Valladolid 2020 Najlepszy reżyser

W CO GRAJĄ LUDZIE/SEURAPELI

Finlandia 2020/105 min


Grupa dobrych przyjaciół po trzydziestce postanawia zorganizować przyjęcie niespodziankę z okazji zbliżających się urodzin Mitzi. Pełen nostalgii weekend spędzony w idyllicznie położonym domu ma przypomnieć bohaterom czasy, kiedy byli nastolatkami. Czy coś może pójść nie tak? W swoim pełnometrażowym debiucie utalentowana fińska reżyserka w twórczy sposób wykorzystuje dobrze znaną w kinie konwencję. Buduje dynamikę grupy, mieszając powagę z nieco absurdalnymi momentami, a kiedy indziej ciętym poczuciem humoru. Słodko-gorzka społeczna satyra na pokolenie dzisiejszych trzydziestolatków.

JENNI TOIVONIEMI
Ur. w roku 1978 roku. Fińska reżyserka i scenarzystka. Jej krótkometrażowy debiut „The Date” (2012) został doceniony na Sundance i w Berlinie. Z kolejnymi filmami odwiedziła m.in. Locarno i Tampere. Jest współautorką scenariuszy filmów „Korso” (2014) i „Sihja – Fly with Me”. Pisze również sztuki teatralne.

WŁAŚCICIELE/VLASTNÍCI

Czechy 2019/97 min



Pani Zahrádková chce, żeby wszyscy członkowie wspólnoty mieszkaniowej podjęli wreszcie działania konieczne dla poprawy warunków panujących w kamienicy. Każdy z właścicieli ma jednak nieco inny pomysł i inne priorytety. Nikt się z nikim w niczym nie jest w stanie zgodzić. Sytuacji wcale nie ułatwia pani Roubíčková, która czuwa and poprawnym przebiegiem obrad i nie pozwoli na nawet jedno odstępstwo. Pani Horvátová nie do końca jest w temacie zorientowana, ale chętnie wyrazi swój sprzeciw. Pan Švec bez matki czuje się zagubiony, a profesor Sokol milczy. Mistrzowska satyra z gwiazdorską obsadą, która bierze pod lupę i rozkłada na części pierwsze nie tylko mechanizmy rządzące wspólnotą mieszkaniową, ale i całym społeczeństwem.

JIŘÍ HAVELKA
Ur. w roku 1980. Reżyser teatralny, dramaturg i aktor, związany z najważniejszymi czeskimi i słowackimi scenami, przede wszystkim z teatrem VOSTO5. Kierownik Wydziału Alternatywnego i Lalkowego Teatru w DAMU (Wydział Teatralny Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze). Laureat prestiżowej Nagrody im. Alfréda Radoka. Współtwórca telewizji Óčko.

  Czeskie Lwy 2020 Najlepsza aktorka, Najlepsza aktorka drugoplanowa, Najlepszy scenariusz
Nagrody Czeskich Krytyków Filmowych 2020 Najlepszy scenariusz, Najlepsza aktorka

fot. Młodzi i Film




WRÓB
Młodzi i Film
Ostatnia aktualizacja:  23.05.2021
Zobacz również
Wielki strach. Nie wybielajmy historii
KIPA i Netflix: cykl szkoleń rozwijających Kompetencje Przyszłości
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll