PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Znamy laureatki i laureatów 9. Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA, który dzięki przedszkolakom przybrał w 2021 format hybrydowy. Trzy niezależne konkursy, składające się na festiwal, przyciągnęły w sumie - bagatela - 3959 widzek i widzów w różnym wieku. Tradycyjnie to właśnie one i oni tworzyli ogólnopolskie Jury przyznające Tobołki Koziołka Matołka.
Jedynie w debiutującym na O!PLA Konkursie TERAZ MY! obradowało "klasyczne" Jury, choć i tam dodatkowo przyznano nagrody publiczności. W konkursach O!PLA pokazano 130 filmów z 299 zgłoszonych. Przez cały festiwal odbyło się 90 spotkań online z twórcami/twórczyniami w ramach cyklu O!PLA NA ŻYWO, ALE W DOMU... Zaprezentowano liczne programy monograficzne i tematyczne, a także doprowadzono do polskiej premiery pełnometrażowego filmu CZŁOWIEK, KTÓRY ZNAŁ 75 JĘZYKÓW. Natalia Spychała (Fabryka Animacji FAN) poprowadziła ogólnopolskie warsztaty smartfonem online. Ponadto w ramach O!PLA zorganizowano po raz drugi konkurs O!PLAKATY POLSKIEJ ANIMACJI, a także tradycyjnie przyznano nominacje na kilka festiwali, w tym do nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego. Festiwal trwał od 21.03 do 08.05.2021 online, ale też zdalnie (w ramach zajęć w szkołach) i stacjonarnie (przedszkola) w całym kraju.

fot. materiały prasowe

Na O!PLA przyznawana jest nie mała ilość nagród (po 3 Tobołki w każdej z 13 kategorii oraz wyróżnienia), dlatego tu wymieńmy tylko Złote Tobołki: PATOLOGICZNA KRAWCOWA – ZŁY DZIEŃ (2019/2020, 01:00), Agata Szwarc, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu; LUXTORPEDA – Hańba! (2020, 04:11), Jagna Firek; PSOTNIK W SZKLANEJ PUŁAPCE (2020, 02:44), Kamil Wójcik; WIEŻA Z KLOCKÓW (2021, 14:01), Krzysztof Kuźnicki, Magdalena Myszkiewicz, Stowarzyszenie Kamera; WE HAVE ONE HEART (2020, 11:20), Katarzyna Warzecha, Studio Munka; JESTEM TUTAJ (2020, 15:00), Julia Orlik, Szkoła Filmowa w Łodzi; PRZYTUL MNIE: FAJNE ŻYCIE (2019, 06:00), Anna Błaszczyk, Animoon; CO ROBIĄ ŚWISTAKI? (2020, 03:23), Monika Szarek, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie; NIE TAKI KROKODYL STRASZNY (2020, 10:30), Grzegorz Koncewicz, Serafiński Studio; FLY (Polska/Indie 2020, 02:07), Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu / Toon Club – Międzynarodowe warsztaty online „Wakacje z animacją” (opieka artystyczna: Tehzeeb Khurana); ŻYCIE TO PESTKA (2020, 03:01), Filip Szuksztul; BETWEEN (2020, 02:50), Aneta Siurnicka, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu; NIE MAM GŁOWY DO KAPELUSZY (2019, 01:57), Marta Grzegorek, Legnicka Akademia Filmowa – Warsztaty Filmu Animowanego.

Tytuł Honorowego Obywatela Animacji - Krainy Nieograniczonych Możliwości otrzymał Pan Zdzisław Kudła. Dyplomy Uznania powędrowały do Tv Studia Filmów Animowanych w Poznaniu, Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach, Fundacji Młodego Kina - organizatora Festiwalu EUROSHORTS, twórczyń i twórców filmu NZARA oraz oddolnych inicjatyw #sprzeciwpolek i Animacja dla Białorusi.

Pełna lista nagrodzonych dostępna jest na stronie www.polskaanimacja.pl

JB
Festiwal O!PLA
Ostatnia aktualizacja:  10.05.2021
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Dokument "Jacek Sroka. Czeluść Działoszyc" z nagrodą w Hamburgu
Rusza nabór na programy DOC DEVELOPMENT i IMPAKT
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll