PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
7 maja obchodzi urodziny Grażyna Stachówna, historyczka i teoretyczka filmu, członkini Koła Piśmiennictwa Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Grażyna Stachówna jest absolwentką polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, z którym związała się na całe swe zawodowe życie. W 1994 roku w Instytucie Filologii Polskiej uzyskała tytuł doktora habilitowanego na podstawie rozprawy „Roman Polański i jego filmy”, dziewięć lat później otrzymała tytuł profesora nauk humanistycznych.

W Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego wykłada historię filmu powszechnego, analizę dzieła filmowego oraz krytykę filmową, prowadzi seminaria magisterskie i doktoranckie. Jako autorka czy redaktorka ma na swym koncie kilkanaście książek, m.in. „Roman Polański i jego filmy” (1994), „Wstydliwe przyjemności, czyli po co – tak naprawdę – chodzimy do kina” (1995; redakcja), „Niedyskretny urok kiczu: problemy filmowej kultury popularnej” (1997; redakcja), „Kobieta z kamerą” (1998; redakcja), „Niedole miłowania: ideologia i perswazja w melodramatach filmowych” (2001), „Władcy wyobraźni: sławni bohaterowie filmowi” (2006), „Nie tylko Bollywood” (2009; z Przemysławem Piekarskim), „Bollywood – prawdy i mity” (2011; z Katarzyną Magierą). Niebawem ukaże się jej książka poświęcona twórczości Jana Jakuba Kolskiego.

W 2010 roku otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej, trzykrotnie została wyróżniona przez rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego za działalność dydaktyczną (1989, 2016, 2018), a w roku akademickim 2019-2020 otrzymała Nagrodę Pro Arte Docendi za wybitne osiągnięcia dydaktyczne.

Stachówna pisze o filmie nie tylko wnikliwie i mądrze, ale i niezwykle atrakcyjnie. Warto sięgnąć do jej książek, a także licznych artykułów, jak choćby „Socjalistyczne romanse, czyli gorzko-słodkie losy melodramatu w PRL-u”, „Ułan i dziewczyna (i koń)” czy „Życie piosenkami pisane. Hollywoodzkie biografie Cole Portera”.
Jerzy Armata
SFP
Ostatnia aktualizacja:  7.05.2021
Zobacz również
fot. SFP
Warszawska Kinoteka wznawia działalność
Bogusław Zmudziński – filozofia i animacja
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll