PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
21 kwietnia 2021 roku obchodzi 80. urodziny Krzysztof Raynoch – scenarzysta, reżyser, artysta plastyk, współtwórca słynnego Studia Filmów Animowanych w Krakowie.
Krzysztof Raynoch jest krakowianinem i temu miastu pozostaje wierny przez całe swoje życie. W 1966 roku ukończył Wydział Malarstwa i Grafiki miejscowej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w Pracowni Rysunku Filmowego, prowadzonej przez Kazimierza Urbańskiego, uczył się trudnej sztuki animacji. W 1966 roku profesor wraz ze swymi najlepszymi studentami – Julianem Józefem Antoniszczakiem (Antoniszem), Ryszardem Czekałą, Janem Januarym Janczakiem i Krzysztofem Raynochem, założył w Krakowie Studio Filmów Animowanych, które początkowo było filią warszawskiego Studia Miniatur Filmowych, a z dniem 1 stycznia 1974 roku uzyskało pełną samodzielność organizacyjną.

Od pierwszych lat istnienia SFA zdołało wypracować sobie ważne i oryginalne miejsce na mapie nie tylko rodzimej, ale i światowej animacji. Powstawały w nim niemal wyłącznie filmy autorskie, będące w pełni indywidualnymi wypowiedziami artystycznymi. Krakowscy twórcy nie chcieli być pośrednikami w przenoszeniu na ekran cudzych pomysłów, a realizowali swoje własne. Bez indywidualnego stylu narracji pozostaje się co najwyżej opowiadaczem anegdot, a to im nie odpowiadało. Wybrali bardziej wyboistą i krętą drogę sztuki, choć od dobrego rzemiosła także nie stronili.

Taką drogę wybrał także Raynoch, jeden z pionierów krakowskiego studia. Jego filmy, a zrealizował ich ponad trzydzieści, zarówno te skierowane do młodego (m.in. „Dzwon”, 1974; „Koty budujące machiny latające”, 1976; „Na krakowskim trakcie”, 1983; „Twierdza”, 1989), jak i te przeznaczone dla dorosłego widza (m.in. „Ludzie”, 1969; „Orły umierają w locie”, 1973; „Kwalifikacje”, 1975; „Recepta”, 1979; „Posąg”, 1981; „Reforma”, 1986) to animacje autorskie, natychmiast rozpoznawalne, bowiem ich twórca – podobnie jak inni reżyserzy SFA – wypracował sobie charakterystyczne styl filmowego pisma. Docenili to jurorzy XI Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Huesca (1983), nagradzając jego „Don Kichota” (1982) – jako najlepszy film animowany – prestiżową statuetką Brązowego Tancerza.
Jerzy Armata
SFP
Ostatnia aktualizacja:  20.04.2021
Zobacz również
fot. SFP
Trwa nabór zgłoszeń na międzynarodowe forum koprodukcyjne Kino Dzieci Industry
Nowe kino pod patronatem Gildii Reżyserów Polskich
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll