PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  7.04.2021
7 kwietnia obchodzi urodziny Maria Duffek – scenografka, dekoratorka wnętrz i kostiumografka, wieloletnia członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Maria Duffek jest absolwentką historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także Policealnej Szkoły Projektowania Ubioru. Z filmem związała się w 1997 roku, odpowiadając za dekorację wnętrz w pełnometrażowym debiucie fabularnym Jana Hryniaka „Przystań”. W tym samym roku zadebiutowała jako kostiumografka w telewizyjnym dokumencie Joanny Kawalec i Jolanty Popielarz „Cybulski. Ostatnia podróż”. Cztery lata później stworzyła scenografię filmową do debiutanckiej fabuły Jarosława Marszewskiego „Jutro będzie niebo” (2001), rozgrywającej się na pograniczu polsko-czesko-niemieckim – utrzymanej w konwencji kina drogi – przejmującej, chwilami pełnej humoru opowieści o przyjaźni drobnego przemytnika i dwunastoletniej uciekinierki z domu.

O filmowej karierze Duffek zadecydował przypadek. „Maria, będąc już absolwentką historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, projektantką odzieży i stylistką, zajmowała się odzieżą unikatową, eksponowaną w galeriach sztuki. Nie szukała innego zajęcia, ale w 1991 roku zdarzyło się, że mama jej przyjaciółki, Moniki Konarzewskiej – projektantka kostiumów Izabella Konarzewska – miała pracować we Wrocławiu przy spektaklu telewizyjnym »Herkules i stajnia Augiasza« w reżyserii Stanisława Lenartowicza. Jej stałe współpracownice były zajęte, więc zaproponowała córce i Marii jednorazową przygodę z kinem, tym trudniejszą, że nie było gotowych kostiumów, trzeba było je dopiero stworzyć” – pisał przed kilku laty Andrzej Bukowiecki na łamach „Magazynu Filmowego”.

I tak to się zaczęło. Artystka ma na swym koncie już ponad 80 filmów: jako kostiumografka pracowała m.in. przy realizacji „Hieny” (2006) Grzegorza Lewandowskiego, „Interioru” (2019) Marka Lechkiego oraz „Klechy” (2021) Jacka Gwizdały; jako scenografka m.in. przy „Doskonałym popołudniu” (2005) Przemysława Wojcieszka, „Zwerbowanej miłości” (2009) Tomasza Króla oraz aktorskich sekwencjach animowanego „Twojego Vincenta” (2017) Doroty Kobieli i Hugh Welchmana; za dekorację wnętrz odpowiadała na planie m.in. „Cudownie ocalonego” (2004) Janusza Zaorskiego, „Skorumpowanych” (2008) Jarosława Żamojdy, „Od pełni do pełni” (2012) Tomasza Szafrańskiego, a także błyskotliwego odcinka telewizyjnego cyklu „Święta polskie” – „Przybyli ułani” (2005) Sylwestra Chęcińskiego.

Często akcja filmów, przy produkcji których pracuje Duffek, rozgrywa się na terenie Dolnego Śląska. Artystka jest wrocławianką z urodzenia, doskonale zna miasto i okolice, temu miastu całe życie pozostaje wierna. „We wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych – pisze we wspomnianym artykule Bukowiecki – kieruje zespołem odpowiedzialnym za restaurowanie kostiumów z przepastnego archiwum instytucji kontynuującej tradycje wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych”. W wielu filmach tworzy Duffek doskonały artystyczny tandem z wybitnym scenografem – Rafałem Waltenbergiem, wieloletnim współpracownikiem Krzysztofa Kieślowskiego.
Jerzy Armata
SFP
Ostatnia aktualizacja:  6.04.2021
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
Nabór filmów na EnergaCAMERIMAGE 2021
Zmarł Krzysztof Krawczyk
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll