PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  6.04.2021
5 kwietnia 2021 roku, w wieku 74 lat zmarł Krzysztof Krawczyk. Piosenkarz, kompozytor, gitarzysta. Legenda polskiej sceny muzycznej.
Krzysztof Krawczyk urodził się 8 września 1946 roku w Katowicach. Karierę rozpoczynał w zespole Trubadurzy, gdzie występował jako wokalista od 1964 do 1973 roku i w 1976. Wtedy powstały przeboje: "Znamy się tylko z widzenia", "Byłaś tu", "Kasia", "Cóż wiemy o miłości". Od 1973 roku kontynuował karierę solową. Utwory jak "Parostatek", "Rysunek na szkle", "Jak minął dzień", "Pamiętam ciebie z tamtych lat", "Za tobą pójdę jak na bal", "Ostatni raz zatańczysz ze mną", "Bo jesteś ty" przeszyły do historii polskiej muzyki. Wydał 40 albumów studyjnych. Odbył liczne trasy koncertowe w Polsce i na świecie. Był laureatem wielu nagród i wyróżnień muzycznych. W 2018 roku obchodził 55-lecie pracy artystycznej. W zeszłym roku powstał film dokumentalny poświęcony artyści - "Krzysztof Krawczyk. Całe moje życie" Krystiana Kuczowskiego i Michała Bandurskiego. W marcu 2021 roku ogłoszono, że Krzysztof Krawczyk został jednym z laureatów Złotych Fryderyków 2021.

Na przestrzeni lat polscy reżyserzy często sięgali po utwory z repertuaru Krzysztofa Krawczyka. Sylwester Chęciński wykorzystał "Luboczkę" Trubadurów w kryminale "Tylko umarły odpowie", a w 1980 roku "Wraca z daleka" w filmie telewizyjnym "Bo oszalałem dla niej". Ryszard Ber w warstwie muzycznej "Hotelu Klasy Lux" umieścił fragmenty utworów Krzysztofa Krawczyka. W "Próbie traw" Włodzimierza Olszewskiego widzowie mogli usłyszeć "Jak na imię miał ten dzień". Z kolei Jerzy Trojan w filmie "Ukryty w słońcu" sięgnął po utwór "Byle było tak". W komedii "Marmurando" Andrzej Barszczyński wykorzystał aż trzy utwory artysty: "Zawsze zabierz Halinę", "Jak minął dzień" i "Z Tobą Ireno". Marek Nowicki do filmu telewizyjnego "Fik-Mik" dobrał piosenkę "Uśmiechem przywitaj dzień". W "Edim" Piotra Trzaskalskiego widzowie mogli usłyszeć utwór "Gdy nam śpiewał Elivis Presley. Również w spektaklach telewizyjnych reżyserzy chętnie wykorzystywali twórczość Krzysztofa Krawczyka: w "Wampirze" Macieja Dejczera - "Tysiąc pięknych dziewcząt", w "Made in Poland" Przemysława Wojcieszka - "Lekarze dusz" (potem filmie fabularnym z 2020 roku: "Pamiętam ciebie z tamtych lat", "Rysunek na szkle", "Parostatek"), "Oskarżeni. Śmierć sierżanta Karosa" Stanisława Kuźnika" - "Pamiętam ciebie z tamtych lat" i "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" Agnieszki Glińskiej - "Mizerna cicha". W filmie krótkometrażowym "Podróż" Dariusz Glazer sięgnął po utwór "Jesteś moją lady". Na potrzeby "Sztosu 2" Olaf Lubaszenko wykorzystał piosenkę "Pamiętam ciebie". W ostatnich latach utwory Krzysztofa Krawczyka można było usłyszeć w filmowej biografii Jana Banasia, "Gwiazdy" w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego ("Znamy się tylko z widzenia"), "Zabawie, zabawie" Marii Dębskiej ("A wszystko te czarne oczy"), "Podatku od miłości" Bartłomieja Ignaciuka ("Parostatek") oraz w filmie i serialu "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" Jana Holoubka ("Za tobą pójdę jak na bal"). Artysta wykonał również główną piosenkę "Cuda świata" do filmu animowanego "Nowa szaty króla" oraz utwór tytułowy serialu "Na wspólnej".

Sam artysta gościnnie wystąpił w kilku produkcjach filmowych. W "Szatanie z 7-klasy" Marii Kaniewskiej zagrał harcerza, w "Polowaniu na muchy" Andrzeja Wajdy wcielił się w członka zespołu "Bliscy Płaczu", w "Próbie ognia i wody" Włodzimierza Olszewskiego zagrał sam siebie. Wystąpił w spektaklu teatralnym "Rzecz listopadowa" Bohdana Poręby, gdzie wraz z Ewą Bem i Stanisławem Wenglorzem wcielili się w rolę gości weselnych.
JB
SFP/Filmpolski.pl/RadioZet/Onet
Ostatnia aktualizacja:  6.04.2021
Zobacz również
fot. AKPA
Maria Duffek – solo i w duecie
18 kwietnia rozpocznie się Festiwal ANIMOCJE
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll