PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Trwa głosowanie nad nominacjami w tegorocznej edycji Polskich Nagród Filmowych – Orłów. Wyniki głosowania Polskiej Akademii Filmowej zostaną ogłoszone 22 kwietnia. Ceremonia Orłów 2021 planowana jest na przełom maja i czerwca.

Ponad 130 produkcji – a dokładnie 31 filmów fabularnych, 83 dokumenty i 19 seriali – znalazło się na tegorocznej liście produkcji kandydujących do Polskich Nagród Filmowych Orły. Polska Akademia Filmowa z powodu pandemii wydłużyła okres kwalifikowania produkcji o dwa miesiące (do 28 lutego 2021). Ponadto po raz pierwszy w ponad dwudziestoletniej historii Orłów, do konkursu dopuszczono filmy, które planowały dystrybucję w kinach, ale ze względu na ich zamknięcie swoją premierę oraz co najmniej 7-dniowe rozpowszechnianie miały na platformach VOD dostępnych w Polsce w okresie zamknięcia kin. O Orła w kategorii Najlepszy Film walczy łącznie 40 produkcji – poza filmami fabularnymi, regulamin w tej kategorii spełnia także osiem dokumentów.


22 marca do członkiń i członków Akademii trafiły karty do głosowania. W trwającym do 18 kwietnia głosowaniu, w każdej z dziewiętnastu kategorii, wybranych zostanie po pięć nominacji. Nominowani w tegorocznej edycji Orłów zostaną ogłoszeni 22 kwietnia podczas transmisji online dostępnej w Internecie. Następnie rozpocznie się wybór laureatów. Ten etap głosowania ruszy 26 kwietnia.


20 maja ogłoszony zostanie Laureat lub Laureatka Orła za Osiągnięcia Życia. Dotychczas w tej kategorii nagrodzeni byli m.in. Witold Sobociński, Tadeusz Chmielewski, Janusz Majewski, Danuta Szaflarska, Janusz Gajos, Jerzy Stuhr i Maja Komorowska. Również w połowie maja odbędzie się coroczne spotkanie z nominowanymi – w tym roku w nowej formule spełniającej wszystkie zasady bezpieczeństwa oraz reżimu sanitarnego.


23. gala Polskich Nagród Filmowych Orły 2021 została zaplanowana na przełom maja i czerwca. Po raz kolejny transmisję z Gali będzie można oglądać na antenie CANAL+ , który od pięciu lat jest nadawcą telewizyjnym Orłów. Nad prawidłowością głosowania i zgodnością z regulaminem, a także poufnością całego procesu czuwa firma PwC, partner Polskiej Akademii Filmowej. Warto podkreślić, że podobnie jak w przypadku Oscarów, nominowanych oraz laureatów Orłów poznajemy w chwili publicznego otwarcia kopert.

– Ostatni rok był pełen wyzwań dla wszystkich, także dla branży filmowej. Tym bardziej cieszy fakt, że tak wiele wspaniałych produkcji ma szansę zdobyć nagrody w tegorocznej edycji Orłów. Jesteśmy partnerem tego niesamowitego projektu od początku jego istnienia i – jak co roku – trzymamy mocno kciuki za sukces polskiej kinematografii – mówi Piotr Wyszogrodzki, partner PwC, który wraz z Katarzyną Podgórną osobiście odpowiada za proces głosowania.


Pandemia spowodowała również przeniesienie do Internetu tradycyjnego już przeglądu filmów kandydujących, czyli Festiwalu Orłów. W ramach współpracy ze stacją CANAL+ Festiwal Orłów odbywa się w serwisie PREMIERY CANAL+ . W dniach 18 marca – 18 kwietnia widzowie mogą oglądać wybrane produkcje w ofercie filmów na życzenie, które można wypożyczyć z sekcji PREMIERY CANAL+ dostępnej na stronie dedykowanej Orłom. Oferta ta jest skierowana do wszystkich zainteresowanych widzów, nie tylko do subskrybentów pakietów CANAL+ .


Wśród prezentowanych w ramach festiwalu tytułów znalazł się między innymi obsypany czeskimi Lwami “Szarlatan” Agnieszki Holland, głośny debiut Jana Holoubka “25. lat niewinności. Sprawa Tomasza Komendy”, a także świetnie przyjęte przez widzów i krytyków najnowsze filmy “Jak najdalej stąd” Piotra Domalewskiego i “Sala samobójców. Hejter” Jana Komasy – pierwszy polski film, który zwyciężył prestiżowy amerykański Festiwal Filmowy Tribeca. Na liście znalazły się również filmy Lecha Majewskiego, Małgorzaty Imielskiej czy Władysława Pasikowskiego.

MR
PNF Orły
Ostatnia aktualizacja:  1.04.2021
Zobacz również
fot. materialy prasowe
Zestawy Wielkanocne dla seniorów SFP
„Tu FINA. Rozmowy filmowe” - nowy podcast
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll