PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  26.03.2021
26 marca 2021 roku Andrzej Barszczyński – operator, scenarzysta oraz reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych, wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, obchodzi 80. urodziny.
Andrzej Barszczyński urodził się w 1941 roku w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Operatorskiego łódzkiej Szkoły Filmowej (dyplom w 1976). Jeszcze w czasie studiów współpracował z Januszem Głowackim i Markiem Piwowskim przy powstawaniu scenariusza słynnego „Rejsu”; podczas jego realizacji pracował jako operator kamery. W latach 1978-1979 studiował w Los Angeles na Wydziale Reżyserii American Film Institute jako stypendysta Fulbrighta.

Jako operator ma na swym kocie ponad sto filmów, zarówno dokumentalnych, m.in. „Pożar! Pożar! Coś nareszcie dzieje się” (1967) Piwowskiego, „Łapa, czyli paradoks o aktorze” (1971) i „List mordercy” (1971) Grzegorza Królikiewicza, „Ballada o Janie Nowaku” (1978) Franciszka Trzeciaka, „Marcin” (1988) Grzegorza Skurskiego, jak i fabularnych, m.in. „Incydent na pustyni” (1983) Wojciecha Strzemżalskiego, „Fetysz” (1984) Krzysztofa Wojciechowskiego.

Barszczyński jest także scenarzystą i reżyserem kilku filmów fabularnych i dokumentalnych. W 1973 roku jego dokument „Niedziela w Pokrzywnej” (1972) zdobył nagrodę publiczności Złoty Kompas oraz Nagrodę Specjalną za „najciekawsze, oryginalne ujęcie tematu” na Festiwalu Filmów Krajoznawczych i Turystycznych w Warszawie, trzy lata później „Rzeźbiarza” (1976) uhonorowano Srebrnym Pegazem na Przeglądzie Filmów o Sztuce w Zakopanem (1976). Dostrzeżono również fabuły Barszczyńskiego – w 1988 roku „Dzikun” (1987), inspirowany powieścią „Żelazny wilk” Tytusa Karpowicza, dostał nagrodę dziennikarzy na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów i Widowisk Telewizyjnych dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu,  a cztery lata później „Tajemnicę puszczy” (1990) jury dziecięce tegoż festiwalu nagrodziło statuetką Marcinka.
Jerzy Armata
SFP
Ostatnia aktualizacja:  26.03.2021
Zobacz również
fot. Jacek Czerwiński/SFP
Obejrzyj Galę Rozdania Nagród PSC 2021
Scenarzyści “Niepamięci” na Script Fieście
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll