PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Twórcy i artyści wykonawcy apelują o uczciwe wynagrodzenie za eksploatację filmów w internecie. W spocie z udziałem m.in. Barbary Białowąs i Luca Dardenne’a, europejscy twórcy domagają się pilnej implementacji dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym ryku cyfrowym.


„Zbiorowe zarządzanie prawami, czyli gwarancja bezpieczeństwa dla twórców i wykonawców”. Taki tytuł miała konferencja zorganizowana 17 marca 2021 roku przez SAA i AEPO-ARTIS. Podczas konferencji szerokie grono reprezentantów branży filmowej oraz przedstawiciele europejskich organizacji zbiorowego zarządzania dyskutowali o tym, jakie mechanizmy prawne mogłyby być pomocne w zapewnieniu twórcom i wykonawcom godziwego wynagrodzenia. Nacisk w rozmowach został położony w szczególności na uczciwą eksploatację utworów w intrenecie, bowiem w świecie cyfrowym najczęściej dochodzi do pozbawienia twórców odpowiedniego udziału w zyskach, mimo masowej eksploatacji efektów ich pracy.

Goście konferencji najczęściej wskazywali, że jedynym skutecznym sposobem na wzmocnienie słabszej pozycji negocjacyjnej twórców i wykonawców jest wprowadzenie tantiem za eksploatację filmów w internecie. Okazją do ich wprowadzenia jest implementacja do prawodawstw państw członkowskich UE dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym ryku cyfrowym, a w szczególności jej art. 18. Podkreślano przy tym rolę organizacji zbiorowego zarządzania w procesie poboru i wypłaty wynagrodzenia oraz fakt, że bez ich pośrednictwa wszelkie rozwiązania prawne okazują się nieefektywne.

Zachęcamy do zapoznania się z krótkim nagraniem, na którym twórcy i wykonawcy podkreślają, jak ważne jest dla nich nasze wsparcie. Cieszymy się, że w ich gronie znalazły również Barbara Białowąs – polska reżyserka i członkini SFP ZAPA oraz piosenkarka Kasia Rodowicz.

SAA - Stowarzyszenie Twórców Audiowizualnych to stowarzyszenie europejskich organizacji zbiorowego zarządzania reprezentujących twórców audiowizualnych. Jego 33 członków w 25 krajach zarządza prawami ponad 160 000 europejskich scenarzystów i reżyserów filmowych, telewizyjnych i multimedialnych. SFP-ZAPA jest członkiem zarządu SAA.

AEPO-ARTIS - jest organizacją non-profit, która reprezentuje 36 europejskich organizacji zbiorowego zarządzania wykonawców z 26 krajów. Liczbę wykonawców reprezentowanych organizacje członkowskie AEPO-ARTIS można szacować na 400 000 - 500 000.
ks/gw
ZAPA
Ostatnia aktualizacja:  18.03.2021
Zobacz również
8 kwietnia rusza platforma VOD Pięciu Smaków
Festiwal Orłów 2021 online
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll