PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła nominacje do tegorocznych Oscarów.  Szansę na statuetkę za najlepsze zdjęcia ma Dariusz Wolski. W kategorii najlepszy film międzynarodowy nominację otrzymała polska koprodukcja „Aida”. Laureatów Oscarów poznamy 25 kwietnia.
Dariusz Wolski otrzymał nominację za zdjęcia do filmu „Nowiny ze świata” w reżyserii Paula Greengrassa. Obok Wolskiego do Oscara za najlepsze zdjęcia nominowano Joshuę Jamesa Richardsa ("Nomadland"), Erika Messerschmidta ("Mank"), Phedona Papamichaela ("Proces Siódemki z Chicago") oraz Seana Bobbitta ("Judas And The Black Messiah".
 
„Nowiny ze świata”, fot. Netflix

W głównej roli w „Nowinach ze świata” występuje Tom Hanks. Produkcja jest ekranizacją książki Paulette Jiles o tym samym tytule. Film opowiada historię weterana wojny secesyjnej, który rusza w niebezpieczną podróż przez Teksas, aby doprowadzić zagubioną dziewczynkę do jej domu.

"Aida", fot. materiały prasowe

Nominowana w kategorii najlepszy film międzynarodowy „Aida” to koprodukcja dziewięciu krajów, w tym Polski. Reżyserka i scenarzystka dramatu, Jasmila Žbanić przybliża widzom jedno z najmroczniejszych wydarzeń współczesnej historii Europy – masakrę w Srebrenicy z 1995 roku. Aida jest tłumaczką ONZ. Kiedy serbska armia przejmuje miasto, jej rodzina znajduje się wśród tysięcy obywateli szukających schronienia w obozie ONZ. Jako osoba mająca wgląd w negocjacje, Aida ma dostęp do kluczowych informacji, które musi interpretować. Co jest na horyzoncie dla jej rodziny i ludzi – ratunek czy śmierć? Który ruch powinna wykonać?

Polską producentką filmu jest Ewa Puszczyńska, autorem muzyki Antoni Komasa-Łazarkiewicz, za montaż odpowiada Jarosław Kamiński, natomiast kostiumy współprojektowała Małgorzata Karpiuk. W kategorii film międzynarodowy nominowane są również: „Na rauszu”, „Better Days”, „Collective” I "The Man Who Sold His Skin”.MR
Oscars
Ostatnia aktualizacja:  15.03.2021
Zobacz również
Zobacz zwiastun i plakat polsko-islandzkiego filmu „Wolka”
Ostatni tydzień zgłoszeń CEDOC Market
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll