PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  12.03.2021
Edward Marek Norek, operator filmowy, autor filmów dokumentalnych, fotografik, instruktor filmowym w Nowohuckim Centrum Kultury, wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, zmarł 10 marca 2021 roku w Krakowie. Miał 76 lat.
Pożegnanie naszego Edwarda Marka Norka odbędzie się w poniedziałek, 22 marca 2021 r. o godz. 11:40 w kaplicy cmentarnej na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

***

Edward Marek Norek urodził się 8 listopada 1944 roku. Był absolwentem Politechniki Krakowskiej, operatorem filmowym, autorem filmów dokumentalnych, fotografikiem, instruktorem filmowym w Nowohuckim Centrum Kultury. W latach 1967-1977 realizował filmy amatorskie w Studenckim Twórczym Klubie Filmowym. Za film „Emaus” otrzymał dyplom honorowy na II Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Studenckich od jury pod przewodnictwem Marka Piwowskiego. W latach 1977-1981 jego zdjęcia były publikowane na okładkach "Przekroju" oraz w innych wydawnictwach prasowych (m.in. "Kino", "Kultura", "Literatura", "Magazyn Kulturalny", "Radar", "Kram").

W 1984 zrealizował trzy filmy krótkometrażowe, które były wyświetlane jednocześnie na trzech ekranach w finale spektaklu teatralnego „Uczniowie Czarnoksiężnika” w reż. Tadeusza Bradeckiego w Teatrze Starym. Rok później nakręcił „wstawki” filmowe do spektaklu teatralnego „Miasto Snu” w reż. Krystiana Lupy w Teatrze Starym.

W 1987 otrzymał kategorię operatora filmowego od ministra Kultury i Sztuki. Dwa lata później zrealizował dokument o chasydach z udziałem Jana Peszka pt.: „Brooklyn Czarter”, wyświetlany na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie oraz w Festiwalu „Film Poza Kinem” we Wrocławiu. W 1990 nakręcił krótki film ("Pojedynek Laertesa z Hamletem") z udziałem aktorów ze Starego Teatru, który wykorzystano w spektaklu teatralnym „Fortynbras się upił” Janusza Głowackiego, w reż. Jerzego Stuhra w Teatrze Starym.

Od początku lat 90. kręcił wiele dokumentów o tematyce przyrodniczej i architektonicznej. Zrealizowany w 1993 r. dokument „Architektura i Budownictwo” przyniósł mu I nagrodę w konkursie filmowym na V Międzynarodowym Biennale Architektury w Krakowie.

W późniejszym okresie nakręcił, m.in. telewizyjną serię „Krajobrazy” o przyrodzie, zabytkach i obyczajach w okolicach Krakowa, dwa filmy serii "Nasz Dom" dla TV Wisła. W 2002 zrobił zdjęcia do filmu „Nowy Dzwon” Ryszarda Czekały. Następnie zrealizował m.in. filmy „Bęben” (2003), „Dziwoląg” (2005), „Mężczyzna z aparatem” (2008), „Teatr Wjazdowa” (2009)

Marek Norek wykonał zdjęcia do trzydziestu siedmiu filmów krótkometrażowych w reżyserii między innymi Aleksandra Sroczyńskiego, Juliana Antoniszczaka, Jerzego Kuci, Łucji Mróz-Raynoch, Krzysztofa Raynocha w Studio Filmów Animowanych w Krakowie. Filmy te były wyświetlane w kinach, telewizji oraz na polskich i międzynarodowych festiwalach filmów krótkometrażowych (między innymi w Cannes).

Jego zdjęcia publikowano w wielu książkach np. „Spotkania z Tadeuszem Kantorem” Krzysztofa Miklaszewskiego, „Sztuka Sakralna” Mariana Korneckiego, „Sztuka Obronna” Janusza Bogdanowskiego. Prezentowane były również na wielu wystawach, zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych.
gw
SFP
Ostatnia aktualizacja:  15.03.2021
Zobacz również
fot. Dorota Rehman
Marcin Kwiatkowski – dokument nade wszystko
Serial "Rysa" z premierą w telewizji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll