PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Marta Szymanek ("Wataha"), Mateusz Pacewicz ("Boże ciało"), Krzysztof Rak ("Bogowie"), Łukasz M. Maciejewski ("Król") i Kaja Krawczyk-Wnuk ("Żeby nie było śladów") spotkają się przy okrągłym stole w dyskusji, która prześwietli trendy i potrzeby rynku oraz tajniki profesji. Organizatorzy Script Fiesty zapraszają także na konfrontację Macieja Ślesickiego z Cezarym Pazurą, który stanie w ogniu pytań o doświadczenia aktora w pracy ze scenariuszem.
Okrągły stół scenarzystów. O trendach, potrzebach rynku oraz tajnikach profesji

Marta  Szymanek  ("Wataha"),  Mateusz  Pacewicz  ("Boże  ciało"),  Krzysztof  Rak  ("Bogowie"), Łukasz M. Maciejewski  ("Król")  i  Kaja  Krawczyk-Wnuk  ("Żeby nie było śladów") spotkają się podczas Script Fiesty, przy okrągłym stole nakrytym elektryzującymi tematami. Jedyną w swoim rodzaju dyskusję, dedykowaną profesjonalistom i wypełnioną insiderską wiedzą, poprowadzi  Błażej  Hrapkowicz.  Jak  wygląda  dziś  rynek  filmowy  w  Polsce  widziany z perspektywy twórcy scenariusza? Co zmieniło się przez ostatnie 12 miesięcy w kontekście scenariopisarskiej profesji i zapotrzebowania na koncepty dla filmów fabularnych  i  seriali? O co scenarzyści powinni dziś zabiegać w branży? - Te trzy kluczowe pytania będą punktem wyjścia  do  dyskusji  o  indywidualnym  podejściu  do  procesu  twórczego,  trendach i współczesnych narzędziach niezbędnych w pracy scenarzysty” – podkreśla Malwina Czajka, dyrektorka artystyczna Script Fiesty. Goście będą dyskutować o własnych doświadczeniach i oczekiwaniach w stosunku do przeobrażeń zachodzących w środowisku. Co może oznaczać w  długofalowej  perspektywie  rosnąca  pozycja  platform  streamingowych i  kryzys  kin? Czy  scenarzysta powinien dążyć do wywierania większego wpływu na proces powstawania filmu i np. pełnić funkcję showrunnera seriali premium? Dyskusja będzie próbą określenia miejsca, w którym znajduje się dziś scenariopisarstwo jako profesja i kierunku  jej  rozwoju zarówno pod kątem twórczym, jak i w kontekście pozycji w produkcyjnej hierarchii.

fot. materiały prasowe

Od “Krolla” do “Ślepnąc od świateł”. Cezary Pazura i Maciej Ślesicki analizują

Czym różni się dobry scenariusz od złego? Czy z perspektywy aktora takie wartościowanie jest w ogóle możliwe? Podczas Script Fiesty Maciej Ślesicki w rozmowie z Cezarym Pazurą przeanalizują  wybrane  sceny  z  bogatej  filmografii  wielokrotnie  nagradzanego  aktora. Uczestnicy dowiedzą się o scenariuszowych kulisach realizacji kultowych scen z “Krolla” Władysława  Pasikowskiego,  “Show”  Macieja  Ślesickiego,  “Nic  śmiesznego”  Marka Koterskiego czy “Ślepnąc od świateł” Krzysztofa Skoniecznego. Cezary Pazura na podstawie zaprezentowanych  fragmentów  opowie,  czym  dla  niego  jest  scenariusz,  w jaki  sposób go  czyta,  na  jakie  elementy  zwraca  szczególną  uwagę,  czego  szuka  w  scenariuszowych propozycjach,  które  otrzymuje. - Niezwykle  istotna  podczas  dyskusji  będzie  perspektywa Macieja Ślesickiego, scenarzysty i reżysera, który wielokrotnie współpracował z Cezarym Pazurą  przy  swoich  autorskich  projektach.  Nie  ma  tu  mowy  o  bezpiecznym  dystansie do tematu. To będzie jedyna w swoim rodzaju twórcza konfrontacja scenarzysty i aktora –opowiada   Przemek   Glajzner,   dyrektor   artystyczny   festiwalu.   Spotkanie   będzie  okazją do  porównania  ról  dramatycznych  i  komediowych,  w  które  wcielił  się  Cezary  Pazura na przestrzeni kilkunastu lat, a tym samym do wskazania charakterystycznych cech i różnic w konstruowaniu scenariuszy, które wpisują się w określone ramy gatunkowe.

fot. materiały prasowe
  
Ostatnie dni zgłoszeń do konkursu na koncepcję serialu internetowego

Script Fiesta 9½ odbędzie się od 22 do 24 kwietnia 2021 r. Organizatorzy jeszcze przez 10 dni czekają na zgłoszenia do konkursu na koncepcję serialu internetowego. Ostateczny termin mija 19 marca. Dla finalistów konkursu zostaną zorganizowane zamknięte warsztaty scenariuszowe ze Stanisławem Krzemińskim. Nadesłane zgłoszenia oceni jury w składzie: Natasza  Parzymies,  Marta  Szymanek  i  Maciej  Ślesicki.  Na  zwycięzcę  czeka nagroda w wysokości 10 000 zł.

fot. materiały prasowe

JB
Warszawska Szkoła Filmowa
Ostatnia aktualizacja:  10.03.2021
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Koło Reżyserów SFP: Reaktywacja
Dariusz Wolski i „Aida” z nominacjami do nagród BAFTA
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll