PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
5 marca 2021 roku w krakowskim Pałacu Potockich wręczone zostały nagrody O!Lśnienia 2021. Wśród zwycięzców znaleźli się polscy filmowcy – Agnieszka Holland, Maciej Musiałowski, Arkadiusz Jakubik.
Tegoroczna gala, z uwagi na sytuację pandemiczną, została zorganizowana co prawda bez udziału publiczności. Ale nazwiska nagrodzonych odczytywali wspaniali aktorzy - m.in. Jan Peszek, Anna Dymna czy Krzysztof Globisz, który, jak zauważyła prowadząca galę Katarzyna Janowska, jest symbolem walki z przeciwnościami losu. Artysta, mimo żmudnego procesu rehabilitacji, nie zaprzestał bowiem działalności artystycznej. Gala, choć pandemiczna i w większości wirtualna, zwracała uwagę staranną organizacją i wyjątkową, swobodną atmosferą, stworzoną przez gości oraz nominowanych artystów. Katarzyna Janowska wielokrotnie podkreślała, jak istotną rolę odegrała kultura w czasach pandemii. Zaznaczała też, że choć zwycięzca w konkretnej kategorii jest tylko jeden, to wszyscy są wygrani, ponieważ uczestniczyli w tworzeniu niezwykłych treści.

Katarzyna Janowska, fot. FB Onet Kultura

Do O!Lśnień - Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Kraków nominowani zostali artyści, których dzieła były dostępne dla odbiorców w 2020 r. w Polsce lub którzy odnieśli spektakularny, międzynarodowy sukces. Listę nominowanych, na podstawie rekomendacji krytyków i ludzi kultury, przygotowała wraz z pomysłodawczynią nagród, Katarzyną Janowską, redakcja serwisu Onet Kultura oraz Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury i Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF. Spośród nominacji swoje typy wskazują internauci.

W kategorii film nagrodę otrzymał Maciej Musiałowski za rolę w filmie "Sala samobójców. Hejter" -  "Za umiejętność zagrania bólu odrzucenia i nienawiści u bohatera, którego historia urasta do symbolu naszych czasów" – jak podkreśliła kapituła nominująca do nagrody. W kategorii serial internauci wybrali Arkadiusza Jakubika za role w serialach "Król" i "W głębi lasu":  „Za królewsko zinterpretowane role w serialowych produkcjach, będące dowodem, że wielki aktor nawet w drugoplanowych rolach skupia uwagę i tworzy zapadające w pamięć kreacje" — brzmi uzasadnienie nominacji.


Nagrodzono również Joannę Bator za książkę "Gorzko, gorzko”, Krzysztofa Zalewskiego za płytę "Zabawa",  Aleksander Nowak i Szczepan Twardoch za "Drach. Dramma per musica" (w katergoii muzyka klasyczna i jazz) oraz reżyserkę Katarzynę Kalwat i aktora Jacka Poniedziałka za spektakl "Podróż do Reims”. W dziedzinie sztuk wizualnych wygrał Waldemar Tatarczuk - dyrektor Galerii Labirynt w Lublinie za wystawy "Jesteśmy ludźmi" i "Nigdy nie będziesz szła sama". Tytuł Herosów Kultury powędrował do Oskara Sadowskiego i Aleksandry Cieślak wraz z kolektywem Aurora oraz artystkami i artystami za spektakl "Dziady na Mickiewicza". Para ta otrzymała też tytuł Olśnienia Onetu, który przypada tym nominowanym, którzy zgromadzili najwięcej głosów spośród wszystkich nominowanych.

 
Maciej Musiałowski  w filmie "Hejter", fot. Kino Świat

Tytuł Ambasadorki Kultury otrzymała reżyserka i scenarzystka Agnieszka Holland. „W tym roku aż dwie obsypane międzynarodowymi nagrodami produkcje reżyserki stanęły do rywalizacji o Oscary — reprezentujący Czechy <Szarlatan> i brytyjski <Obywatel Jones>. Holland od lat nie boi się zabierać głosu w najważniejszych sprawach społeczno-politycznych, cały czas aktywnie działając na rzecz środowiska filmowego. W minionym roku została wybrana na przewodniczącą Europejskiej Akademii Filmowej” – przypomniano w laudacji.


  W swoim przemówieniu Agnieszka Holland upominała się o to, „czego kultura potrzebuje najbardziej” - o uregulowanie zawodowego statusu artysty, zwiększenie ilości programów socjalnych dla twórców, wyjątkowo dotkniętych pandemią  oraz uniezależnienie pomocy finansowej od realizacji konkretnych projektów.  O nadanie  samorządom uprawnień pozwalających na socjalne wspieranie artystek i artystów pozostających w trudnej sytuacji materialnej na zasadach podobnych do MKiDN, a także o stworzenie funduszu odbudowy sektora kultury. Reżyserka apelowała o odsunięcie polityków od wpływu na programy instytucji kultury oraz poszanowanie autonomii tychże instytucji, a także o stworzenie uczciwego i wolnego od politycznych ingerencji systemu konkursów na obsadę stanowisk w publicznych instytucjach kultury. - Najważniejsze, żeby to co robimy docierało do jak największej liczby odbiorców - dodała reżyserka, mówiąc o konieczności "udrożnienia" kanałów obiegu dzieł kultury.
 
WRÓB
Onet / SFP
Ostatnia aktualizacja:  6.03.2021
Zobacz również
"Szarlatan" z Czeskim Lwem!
Andrzej Wajda. 95. rocznica urodzin mistrza polskiego kina
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll