Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
5 marca 2021 roku w krakowskim Pałacu Potockich wręczone zostały nagrody O!Lśnienia 2021. Wśród zwycięzców znaleźli się polscy filmowcy – Agnieszka Holland, Maciej Musiałowski, Arkadiusz Jakubik.
Tegoroczna gala, z uwagi na sytuację pandemiczną, została zorganizowana co prawda bez udziału publiczności. Ale nazwiska nagrodzonych odczytywali wspaniali aktorzy - m.in. Jan Peszek, Anna Dymna czy Krzysztof Globisz, który, jak zauważyła prowadząca galę Katarzyna Janowska, jest symbolem walki z przeciwnościami losu. Artysta, mimo żmudnego procesu rehabilitacji, nie zaprzestał bowiem działalności artystycznej. Gala, choć pandemiczna i w większości wirtualna, zwracała uwagę staranną organizacją i wyjątkową, swobodną atmosferą, stworzoną przez gości oraz nominowanych artystów. Katarzyna Janowska wielokrotnie podkreślała, jak istotną rolę odegrała kultura w czasach pandemii. Zaznaczała też, że choć zwycięzca w konkretnej kategorii jest tylko jeden, to wszyscy są wygrani, ponieważ uczestniczyli w tworzeniu niezwykłych treści.
Katarzyna Janowska, fot. FB Onet Kultura
Do O!Lśnień - Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Kraków nominowani zostali artyści, których dzieła były dostępne dla odbiorców w 2020 r. w Polsce lub którzy odnieśli spektakularny, międzynarodowy sukces. Listę nominowanych, na podstawie rekomendacji krytyków i ludzi kultury, przygotowała wraz z pomysłodawczynią nagród, Katarzyną Janowską, redakcja serwisu Onet Kultura oraz Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury i Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF. Spośród nominacji swoje typy wskazują internauci.
W kategorii film nagrodę otrzymał Maciej Musiałowski za rolę w filmie "Sala samobójców. Hejter" - "Za umiejętność zagrania bólu odrzucenia i nienawiści u bohatera, którego historia urasta do symbolu naszych czasów" – jak podkreśliła kapituła nominująca do nagrody. W kategorii serial internauci wybrali Arkadiusza Jakubika za role w serialach "Król" i "W głębi lasu": „Za królewsko zinterpretowane role w serialowych produkcjach, będące dowodem, że wielki aktor nawet w drugoplanowych rolach skupia uwagę i tworzy zapadające w pamięć kreacje" — brzmi uzasadnienie nominacji.
Nagrodzono również Joannę Bator za książkę "Gorzko, gorzko”, Krzysztofa Zalewskiego za płytę "Zabawa", Aleksander Nowak i Szczepan Twardoch za "Drach. Dramma per musica" (w katergoii muzyka klasyczna i jazz) oraz reżyserkę Katarzynę Kalwat i aktora Jacka Poniedziałka za spektakl "Podróż do Reims”. W dziedzinie sztuk wizualnych wygrał Waldemar Tatarczuk - dyrektor Galerii Labirynt w Lublinie za wystawy "Jesteśmy ludźmi" i "Nigdy nie będziesz szła sama". Tytuł Herosów Kultury powędrował do Oskara Sadowskiego i Aleksandry Cieślak wraz z kolektywem Aurora oraz artystkami i artystami za spektakl "Dziady na Mickiewicza". Para ta otrzymała też tytuł Olśnienia Onetu, który przypada tym nominowanym, którzy zgromadzili najwięcej głosów spośród wszystkich nominowanych.
Maciej Musiałowski w filmie "Hejter", fot. Kino Świat
Tytuł Ambasadorki Kultury otrzymała reżyserka i scenarzystka Agnieszka Holland. „W tym roku aż dwie obsypane międzynarodowymi nagrodami produkcje reżyserki stanęły do rywalizacji o Oscary — reprezentujący Czechy <Szarlatan> i brytyjski <Obywatel Jones>. Holland od lat nie boi się zabierać głosu w najważniejszych sprawach społeczno-politycznych, cały czas aktywnie działając na rzecz środowiska filmowego. W minionym roku została wybrana na przewodniczącą Europejskiej Akademii Filmowej” – przypomniano w laudacji.
Agnieszka Holland, fot. SFP
WRÓB
Onet / SFP
Ostatnia aktualizacja: 6.03.2021
"Szarlatan" z Czeskim Lwem!
Andrzej Wajda. 95. rocznica urodzin mistrza polskiego kina
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025