PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Cztery polskie filmy dokumentalne opowiadające o trwającej pandemii COVID-19 znalazły się w programie 18. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Niedawno minął rok od pierwszych ograniczeń wprowadzonych po pojawieniu się w Polsce nowego wirusa. Jakie oblicza miała narodowa kwarantanna opowiadają młodzi polscy filmowcy.
Festiwal Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w tym roku w siedmiu miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Poznaniu, Bydgoszczy i Lublinie. Następnie zostanie zorganizowana wzorem poprzedniego roku część online, podczas której zostanie zaprezentowana część filmów z tegorocznego programu. Mecenasem tytularnym festiwalu jest Bank Millennium.

Pierwszym z filmów, które opowiadają o samotności w czasach wielkiej izolacji, jest „Polaków portret własny” Macieja Białoruskiego, Jakuba Drobczyńskiego i Roberta Rawłuszewicza. Koncentrują się na tym, w jaki sposób bohaterowie i bohaterki, którzy dzielą się z nimi zapisem swoich prywatnych przeżyć w okresie narodowej kwarantanny, znoszą inny wirus niż COVID-19 - wirus samotności. Uzupełnieniem materiałów powstających w domu jest subiektywne spojrzenie reżyserów na to, w jaki sposób Polska jako kraj, ale też Polacy jako społeczeństwo, radzili sobie z ograniczeniami i wyzwaniami związanymi z pandemią w pierwszym roku jej trwania.

Pozostałe trzy filmy opowiadające o wydarzeniach zeszłego roku, są filmami krótkometrażowymi i będą prezentowane podczas festiwalu w jednym bloku.

fot. „Seal Story”/materiały prasowe

Pierwszym z nich jest „Seal Story” w reżyserii Bartłomieja Błaszczyńskiego. Bohater filmu, Jakub, przeszedł izolację w wersji ekstremalnej. Jeszcze przed wybuchem pandemii wyjechał  w  celach  zarobkowych  na  Islandię. Zamieszkał w niewielkiej miejscowości nad Oceanem Atlantyckim, utrzymując się z pracy w Muzeum Duchów, Elfów i Zorzy Polarnej. Gdy nastąpił lockdown, z dnia na dzień stracił zatrudnienie oraz możliwość powrotu do Polski. W zamian za  drobne  prace  porządkowe zamieszkał w pustym muzealnym  hotelu, gdzie spędził kilka miesięcy zupełnie sam, w dodatku pośród wyludnionego wulkanicznego krajobrazu – czując się jak jedyna osoba na planecie. Film został w całości nagrany smartfonem, zaś reżyser sterował „planem” za pośrednictwem rozmów z Jakubem na Skype’ie.

fot. „Pozdrawia”/materiały prasowe

Kolejnym filmem, w którym podsłuchujemy konwersacje telefoniczne osób odizolowanych od reszty społeczeństwa, jest „Pozdrawiam” Tatiany Chistowej i Macieja Hameli. Rzecz dzieje się w Petersburgu, tuż po wprowadzeniu przez rząd bezwzględnego nakazu izolacji wszystkich osób starszych. Utworzono infolinię, której konsultantki miały za zadanie uspokajać zdesperowanych ludzi, niemających dostępu do lekarstw, a nawet jedzenia. Hasło „Zostań w domu” jest tu ukazane w wersji bez żadnego pokrycia… Dramatyczne warunki życia wielu rosyjskich seniorów ujawniają jak naprawdę wygląda codzienność wielu milionów obywateli imperium Putina.

fot. „Halo babciu”/materiały prasowe

Z seniorką telefoniczne rozmowy prowadzi również Kamila Chojnacka, bohaterka i reżyserka filmu „Halo babciu”. Rejestrując swoje najbliższe otoczenie– męża oraz 1,5-rocznego synka – podczas lockdownu, dużo uwagi poświęca swojej babci, z którą kontaktuje się jedynie zdalnie. W pewnym momencie okazuje się, że babcia nie do końca przestrzega zasad izolacji…

18. edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity będzie miała formę hybrydową - po części w kinach w siedmiu polskich miastach nastąpi część online.

JB
Millennium Docs Against Gravity
Ostatnia aktualizacja:  2.03.2021
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Nie żyje Ludmiła Niedbalska
Spotkanie online „Wprowadzenie do edycji 2021-2027 programu Kreatywna Europa”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll