PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Premiera kinowa filmu dokumentalnego „PO ZŁOTO. Historia Władysława Kozakiewicza” w reżyserii Ksawerego Szczepanika została zapowiedziana na 23 kwietnia 2021. Obraz był prezentowany w Konkursie Filmów Dokumentalnych 36. Warszawskiego Festiwalu Filmowego.
Film przedstawia historię życia legendarnego polskiego tyczkarza - Władysława Kozakiewicza. Na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie, Kozakiewicz na oczach milionów telewidzów toczy pasjonujący pojedynek z reprezentantem Związku Radzieckiego. W finale zdobywa złoto i pobija rekord świata, ale wyprowadzony z równowagi pokazuje sowieckiej publiczności niesportowy, obraźliwy gest. "Wał" zostaje uznany za prowokację polityczną i życie naszego lekkoatlety z dnia na dzień odmienia się. Początkowo Kozakiewicz staje się… bohaterem narodowym - jego gest miliony Polaków odebrało jako symbol sprzeciwu wobec sowieckiej dominacji. „Kozak” zyskuje w kraju ogromną popularność i wpływy. Kiedy jednak przychodzi kryzys formy, zasłużonego tyczkarza dopadają wierni wobec komunistycznego reżimu działacze sportowi. Czy kochającemu ponad wszystko tyczkę i pragnącemu zawsze wygrywać skoczkowi uda się jeszcze wrócić na szczyt?
Twórcy filmu dotarli do unikatowych materiałów archiwalnych, polskich i zagranicznych, by w porywający sposób opowiedzieć o spektakularnej karierze sportowej, za którą kryją się nie tylko chwile tryumfu, ale też łzy, gorycz i rozczarowania.  
 
fot. DAREK DIKTI Biuro pomysłów

- Blaski i cienie sławy to aspekty życia, które niezmiennie mnie intrygują. Parę lat temu dostrzegłem je w biografii Władysława Kozakiewicza. Uznałem więc, że warto bliżej przyjrzeć się jego drodze przez życie – pełnej wzlotów i upadków. Właśnie takie powikłane, zmienne losy interesują mnie najbardziej i sprawiają, że budzi się we mnie chęć ich opowiedzenia – mówi reżyser i scenarzysta filmu Ksawery Szczepanik.

Producentem filmu jest Darek Dikti. Autorem zdjęć jest Michał Żuberek, za montaż odpowiada Ziemowit Jaworski. Koproducentami są Telewizja Polska S.A., Mazowiecki Instytut Kultury, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy. Produkcję współfinansowali Polski Instytut Sztuki Filmowej, Województwo Mazowieckie, Miasto Stołeczne Warszawa, Miasto Gdynia, Gdyńskie Centrum Kultury.

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z reżyserem.


JB
DAREK DIKTI Biuro pomysłów
Ostatnia aktualizacja:  1.03.2021
Zobacz również
fot. DAREK DIKTI Biuro pomysłów
Konkurs realizacyjny na opracowanie koncepcji architektonicznej budynku ECFC w Toruniu
„Lokatorka” film inspirowany historią Jolanty Brzeskiej wkrótce w kinach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll