PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Mija 10 lat od śmierci Jolanty Brzeskiej, znanej warszawskiej aktywistki walczącej z mafią reprywatyzacyjną. „Lokatorka” to film o zmowie milczenia, przez którą 50 tysięcy osób straciło dach nad głową. Reżyserem obrazu jest Michał Otłowski.
Mija dziesięć lat od śmierci Jolanty Brzeskiej, działaczki Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów. Ikona walki o prawa lokatorskie sprzeciwiała się mafii reprywatyzacyjnej; nie zgadzała się na radykalne podwyżki czynszów, nachodzenie lokatorów w domach, uciążliwe remonty nieruchomości, czy wreszcie eksmisje. Dekadę temu wyszła z domu i nie wróciła, kilka dni po zgłoszeniu jej zaginięcia w Lesie Kabackim znaleziono zwęglone ciało kobiety. Sprawców zabójstwa wciąż nie odnaleziono.

fot. Kino Świat

Do dziś niewyjaśniona sprawa śmierci Jolanty Brzeskiej stała się inspiracją dla scenarzystów „Lokatorki” - dramatu sensacyjnego odsłaniającego kulisy funkcjonowania i metody działania mafii reprywatyzacyjnej. W poruszającym filmie o „czyścicielach kamienic”, bezwzględnym układzie polityki, przestępczości i biznesu oraz tych, którzy próbując przeciwstawić się tym mechanizmom musieli ponieść najwyższą cenę, zobaczymy m.in. Irenę Melcer, Leszka Lichotę, Jana Frycza, Sławomirę Łozińską, Piotra Głowackiego, Kamila Nożyńskiego i Andrzeja Grabowskiego.

fot. Kino Świat

Spokój mieszkańców kamienicy na warszawskim Mokotowie burzy pojawienie się rzekomego, prawnego właściciela budynku. Stosując bezwzględne metody, mężczyzna zaczyna zmuszać kolejne rodziny do wyprowadzki. Najbardziej zdeterminowana w walce o prawo do swego mieszkania jest Janina Markowska (Sławomira Łozińska). Kobieta nie zamierza opuścić domu, w którym jej rodzina mieszka od ponad 70 lat.  Kiedy jednak obiekt pustoszeje, a Janina znika w tajemniczych okolicznościach, policja rozpoczyna dochodzenie. Prowadzi je stojąca na czele specgrupy oficer – Anna Szerucka (Irena Melcer). Kolejne poszlaki naprowadzają funkcjonariuszkę na trop intrygi, w którą zamieszani są politycy, agenci dawnych służb oraz wysoko postawieni członkowie palestry.  Rozpoczyna się nierówna walka z układem, której stawką jest życie oraz prawa wyrzucanych na bruk mieszkańców.


fot. Kino Świat

Reżyserem filmu jest Michał Otłowski. Za scenariusz odpowiadają Jacek Matecki i  Tomasz Klimala. Obraz wyprodukowali Mikołaj Pokromski i Jarosław Talacha (Pokromski Studio). Koproducentem jest Telewizja Polska S.A. Film współfinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej.
JB
Kino Świat
Ostatnia aktualizacja:  1.03.2021
Zobacz również
fot. Kino Świat
„PO ZŁOTO. Historia Władysława Kozakiewicza” z premierą kinową
Jak powstawał "Kajko i Kokosz" Netflixa?
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll