PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Animacja „Własne śmieci” Darii Kopiec (produkcja Studia Munka-SFP) oraz „Ja i moja gruba dupa” Yelyzavety Pysmak wezmą udział w międzynarodowym konkursie amerykańskiego South by Southwest. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się od 16 do 20 marca 2021 roku.
South by Southwest (SXSW) w miejscowości Austin to – obok imprezy w Sundance – jedno z najważniejszych wydarzeń kina niezależnego w Stanach Zjednoczonych. Oprócz pokazów filmowych ważnym elementem są również działania intermedialne, a także spotkania i panele dyskusyjne. Do międzynarodowego konkursu zaproszono w tym roku 12 filmów, w tym dwa z Polski.

"Własne śmieci", fot. Studio Munka-SFP

„Własne śmieci”
Ta krótkometrażowa animacja autorstwa Darii Kopiec została nagrodzona Srebrnym Lajkonikiem na ostatnim Krakowskim Festiwalu Filmowym. Była też prezentowana widzom Warszawskiego Festiwalu Filmowego oraz Cork International Film Festival w Irlandii. W opisie filmu czytamy: nie ma nic wspanialszego niż obiad z rodziną. Choć przypomina zapętlony scenariusz, który powtarza się w nieskończoność. I choć oprócz jedzenia trzeba przełykać słowa swoich bliskich. Czasem gorzkie. Czasem tak powtarzalne, że chce się wymiotować. Recytowane śpiewająco od wielu długich lat.

„Ja i moja gruba dupa”
Reżyserką, autorką scenariusza oraz zdjęć do filmu jest Yelyzaveta Pysmak – Ukrainka, która studiuje na kierunku Film Animowany i Efekty Specjalne w Szkole Filmowej w Łodzi (PWSFTviT). Etiuda animowana „Ja i moja gruba dupa” zdobyła drugą co do ważności nagrodę w sekcji Cannes Cinéfondation, wyróżnienie na argentyńskim Bit Bang Fest, a także zwyciężyła w plebiscycie publiczności 36. Warszawskiego Festiwalu Filmowego w kategorii Film Krótkometrażowy. To historia dziewczyny, która pewnego poranka nieudolnie próbuje zapiąć spodnie. Okazuje się, że się na niej nie zapinają. Dziewczyna jest w szoku, w lustrze widzi swoje odbicie jako ogromną grubą świnię. Decyduje natychmiast poddać się srogiej diecie. Żadnych cukierków, coli, tylko woda z odrobiną cytryny. Idzie jej dobrze, jednak razem z tłuszczem wychodzi z niej cała radość życia.
MR
PISF
Ostatnia aktualizacja:  26.02.2021
Zobacz również
fot. materialy prasowe
Canal+: nabór na stanowisko producenta
Ron Leshem gościem Script Fiesty
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll