PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
„Ściana cieni” to trzeci wspólny film stworzony przez duet reżysersko-producencki Elizy Kubarskiej i Moniki Braid. Powstał w koprodukcji polsko-niemiecko-szwajcarskiej. Autorem zapierających dech w piersiach zdjęć jest nagradzany reżyser, scenarzysta i operator Piotr Rosołowski („Książę i dybuk”, „Efekt domina”, „Królik po berlińsku”), który jest również współautorem scenariusza.
We wschodnim Nepalu znajduje się jedna z ostatnich świętych gór Szerpów, Kumbhakarna, nazwana tak na cześć mitycznego giganta, który przez pół roku spał, a potem w wielkim głodzie pożerał wszystko, co stanęło mu na drodze. Ochroną świętego oblicza Kumbhakarny zajmują się buddyjscy mnisi i Szerpowie z wioski u podnóża góry. Tymczasem w zachodnim świecie Khumbakarna znana jest jako „Jannu” i słynie z niezdobytej wschodniej ściany, jednego z najtrudniejszych wyzwań we współczesnym alpinizmie. Jannu sięga niemal ośmiu tysięcy metrów.


fot. Against Gravity/Braidmade Films

Akcja filmu rozpoczyna się  w wiosce Kambachen (4 000 metrów n.p.m.), gdzie trzyosobowa rodzina Szerpów mieszka w jednej izbie. Ojciec rodziny, Nada, od lat pracuje jako tragarz wysokościowy na wyprawach. To ich jedyne źródło dochodu. Nada ma na swoim koncie dziewięciokrotne zdobycie Everestu, dwa razy był na szczycie Kanczendzongi (trzecim najwyższym szczycie świata) oraz kilka razy na Czo Oju. Jego żona Dżumdo też od czasu do czasu dorabia, nosząc ciężkie pakunki alpinistów i turystów. Ich kilkunastoletni syn Dawa chce zostać lekarzem, jednak koszty szkoły medycznej znacznie przekraczają możliwości rodziców. Jeśli nie znajdą sposobu na jej finansowanie, chłopiec będzie musiał, tak jak oni, asystować wyprawom himalajskim. Pewnego dnia Nada dostaje propozycję pracy jako tragarz w wyprawie na świętą Kumbhakarnę. Jeśli się zgodzi, będzie to oznaczało złamanie tabu i narażenie się na gniew bogów. Ale ta wyprawa to również szansa na zarobienie pieniędzy na edukację Dawy.


fot. Against Gravity/Braidmade Films

W lutym 2019 wyrusza wyprawa złożona z najlepszych alpinistów świata, której celem jest zdobycie dziewiczej ściany Jannu/Khumbakarny. Uczestnikami są: Polak Marcin Tomaszewski oraz Rosjanie Dmitri Gołowczenko i Sergiej Nilow, dwukrotnie nagrodzeni za osiągnięcia alpinistycznym Oskarem: Złotym Czekanem. Wyprawie towarzyszy cała rodzina Szerpów. Helikopter z alpinistami ląduje w wiosce. Niestety, wielki opad śniegu nie odpuści wyprawie aż do samego końca i jest jedynie początkiem wielu narastających trudności. Czy bogowie z Kumbhakarny wybaczą ludziom ich zuchwałość?

fot. Against Gravity/Braidmade Films

"Ściana cieni" podczas ostatniego roku została pokazana na festiwalach na całym świecie. Od Hot Docs w Toronto, przez kanadyjskie Banff Centre Mountain Film Festival oraz Vancouver International Mountain Film Festival, norweski Bergen International Film Festival, duński Nordic Adventure Film Festival - NAFF, niderlandzki prestiżowy festiwal IDFA, aż po brytyjski Kendal Mountain Festival. Swoją polską premierę film miał w czasie festiwalu Millennium Docs Against Gravity, ale pojawił się także na Przeglądzie Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju, Krakowskim Festiwalu Górskim oraz Festiwalu HumanDOC.


fot. Against Gravity/Braidmade Films

Twórcy „Ściany cieni” zorganizowali także zbiórkę pieniędzy na studia dla Dawy - syna Nagdy Sherpy, który uczestniczy w wyprawie pokazanej w filmie. Dawa Tenzing Sherpa urodził się w małej wiosce Ghunsa, w dalekim wschodnim Nepalu. Jego ojciec, Nagda Sherpa, pracuje jako tragarz wysokościowy. Zakłada liny poręczowe dla klientów oraz wprowadza ich na najwyższe szczyty. Ma na swoim koncie m.in. 9-krotne zdobycie Everestu. Pomimo imponujących osiągnięć wspinaczkowych i doświadczenia starzejącego się ojca nie stać na wysłanie swojego najmłodszego syna na studia w Katmandu. Marzeniem Dawy jest zostać lekarzem i pomagać ludziom. Link do zbiórki:  https://zrzutka.pl/e5jrp8

"Ściana cieni" otrzymała nagrodę Best Adventure Film na Vancouver International Mountain Film Festival (VIMFF) oraz Nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego na Bergen International Film Festival.


Eliza Kubarska urodziła się w 1978 r. w Łodzi. Jest reżyserką, rzeźbiarką, alpinistką i podróżniczką. Ukończyła ASP w Warszawie i Szkołę Wajdy. Podczas wypraw alpinistycznych, jako jedna z niewielu kobiet na świecie, otwiera nowe drogi na niezdobytych szczytach świata m.in. w Mali, Meksyku, Wietnamie czy na Grenlandii. w trakcie ekspedycji realizuje filmy dokumentalne. Jest autorką filmów „Badjao. Duchy z morza", „Co się wydarzyło na wyspie Pam" oraz „K2 - dotknąć nieba".

JB
Against Gravity/Braidmade Films
Ostatnia aktualizacja:  22.02.2021
Zobacz również
fot. Against Gravity/Braidmade Films
Prawie 2500 filmów zgłoszonych na 61. Krakowski Festiwal Filmowy
Premiera platformy Nowe Horyzonty VOD
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll