PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
„Szarlatan” Agnieszki Holland i „Aida” Jasmili Žbanić znalazły się wśród 15 tytułów na skróconej liście kandydatów do Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Nominacje do Oscarów zostaną ogłoszone 15 marca.

Film Agnieszki Holland to polsko-czesko-słowacka koprodukcja skupiająca się na losach zielarza Jana Mikoláška.Światowa premiera „Szarlatana” odbyła się na ubiegłorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Film otrzymał dwa czeskie Lwy dla Agnieszki Holland za reżyserię i najlepszego aktora - Ivana Trojana.

"Szarlatan" jest niejednoznaczną, trzymającą w napięciu opowieścią o człowieku bez medycznych kwalifikacji, który poznał lecznicą moc natury i posiadł dar uzdrawiania. Przez ponad 60 lat swojej działalności uratował życie i zdrowie tysiącom ludzi. Jego nazwisko znane było w całej Europie, a wśród jego pacjentów znajdowały się osobistości tamtych czasów, nie tylko angielski król i prezydent Czechosłowacji, ale również wysocy rangą hitlerowcy. Przez jednych uważany za cudotwórcę, przez innych – za szarlatana, w czasach komunistycznych działalność Mikolaska ściągnęła na niego śmiertelne niebezpieczeństwo. - Zawsze interesowałam się uzdrawianiem. Tym, że ktoś jest w stanie zagłębić się w ciało i duszę innej osoby, i odkrywa, co w nich jest. - Agnieszka Holland. W głównego bohatera wcielają się – w różnych okresach jego życia – jeden z najbardziej znanych czeskich aktorów Ivan Trojan, oraz jego syn, Josef. Autorem scenariusza jest Mark Epstein.


Autorem scenariusza jest Marek Epstein, za zdjęcia odpowiadał Martin Štrba, za scenografię Milan Býček, za kostiumy Katarina Štrbová-Bieliková, za muzykę Antoni Komasa-Łazarkiewicz, za dźwięk Radim Hladik jr, za montaż Pavel Hrdlička, a za charakteryzację René Stejskal i Gabriela Poláková. Kierownictwo produkcji sprawowała Kinga Tasarek, producentami byli Sarka Cimbalova i Kevan Van Thompson, a koproducentami: Klaudia Śmieja-Rostworowska, Wojciech Gostomczyk i Adam Gudell. Film wyprodukowała firma Marlene Film Production (Czechy) w koprodukcji z Film and Music Entertainment Ireland (Irlandia) oraz ze strony polskiej: Madants, Studio Metrage i Moderator Inwestycje, a także Furia Film (Słowacja).


„Aida” to bośniacko–austriacko–rumuńsko–niemiecko–polski film fabularny Jasmili Žbanić. Reżyserka filmu  prezentuje w tym poruszającym dramacie jedną z najczarniejszych kart współczesnej historii Europy – masakrę w Srebrenicy. Główną bohaterką jest tłumaczka (Jasna Duričić) – starająca się scalić świat zmierzający ku zagładzie.

Polskim producentem jest Ewa Puszczyńska (Extreme Emotions), a autorem muzyki Antoni Komasa-Łazarkiewicz.

Film znalazł się na skróconej liście kandydatów do nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej – BAFTA w dwóch kategoriach: film zagraniczny i reżyser. Otrzymał też nominację do Independent Spirit Awards, jednych z najważniejszych wyróżnień w amerykańskim kinie niezależnym. Wcześniej był prezentowany na 77. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji (konkurs główny), 45. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, a także w sekcji World Cinema Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Busan.


MR
Oscars, materiały prasowe dystrybutorów
Ostatnia aktualizacja:  11.02.2021
Zobacz również
fot. materialy prasowe
Kolejna odsłona cyklu realizowanego przez FINA i Festiwal „Młodzi i Film”
Kino Dzieci Industry zaprasza na kolejny webinar z cyklu KKI Talks
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll