PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Film dokumentalny "Banach, między duchem a materią" w reżyserii Wiesława Saniewskiego pokazywany jest na festiwalach na całym świecie. Ostatnio nagrodzono go w Indiach. Film będzie miał premierę na początku lutego w TVP.
Film Saniewskiego jest nie tylko opowieścią o wielkim matematyku, jakim był Stefan Banach, stawiany przez naukowców obok z Kopernika, Skłodowskiej-Curie, Pitagorasa czy Euklidesa, ale także o niezwykłych zastosowaniach jego odkryć we współczesnym świecie, np. w tomografii komputerowej, w badaniach wypadków lotniczych, pracach nad sztuczną  inteligencją oraz w ogólnoświatowej cyfryzacji. „Banach. Między duchem a materią” to także wypowiedź na temat tajemnicy matematyki i jej skuteczności w rozwiązywaniu wielu problemów, przed jakimi staje ludzkość.

Dokument Wiesława Saniewskiego został zakwalifikowany do udziału w wielu konkursach. W grudniu 2020 roku przyszły dwie informacje z Indii: „Banach. Między duchem a materią” został zwycięzcą konkursu filmów dokumentalnych na Tagore International Film Festival (dwniej: Mahul Woods International Film Festival w Kalkucie) oraz otrzymał Honorowe Wyróżnienie Jury na festiwalu w Bombaju. Indie to szczególny kraj w historii „królowej nauk”. Jego wkład w rozwój matematyki jest ogromny, tam m.in. wynaleziono cyfry (co często przypisywano Arabom) i odkryto liczbowy system dziesiętny.

Pomysł na dokument o Stefanie Banachu narodził się w 2015 roku. Realizowany był w latach 2018-2019 w Polsce, Szwecji, Stanach Zjednoczonych i na Ukrainie. Premiera filmu – w  ramach telewizyjnego cyklu „Geniusze i marzyciele” o wybitnych Polakach, którego pomysłodawczynią jest znana dokumentalistka Anna Ferens, odbędzie się 8 lutego na antenie TVP.

MR
V-Film
Ostatnia aktualizacja:  20.01.2021
Zobacz również
fot. materialy prasowe
Teaser filmu „Prime Time” Jakuba Piątka
Komponent MEDIA programu Kreatyna Europa kończy 30 lat
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll