PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Już wkrótce odbędzie się australijska premiera filmu „Geniusze”. Film znalazł się w programie prestiżowego Jewish International Film Festival. Widzowie będą mieli szansę zobaczyć opowieść o życiu Stanisława Ulama w kilku miastach - pokazy zaplanowane są w Sydney, Melbourne, Pert, Brisbane oraz Canberra. Festiwal odbędzie się w dniach 17 lutego - 24 marca 2021 roku.
Stanisław Ulam to polski matematyk należący do środowiska słynnej „lwowskiej szkoły matematycznej”, uczeń Stefana Banacha. Po obronie doktoratu w 1934 roku rozpoczął karierę naukową na najważniejszych europejskich uniwersytetach m.in. w Cambridge i Paryżu. W przededniu II wojny światowej uzyskał wizę amerykańską i niemalże w ostatniej chwili opuścił Lwów, zabierając ze sobą młodszego brata, Adama. W Stanach Zjednoczonych dołączył do grupy naukowców pracujących w słynnym ośrodku badań jądrowych w Los Alamos, gdzie wspólnie z Edwardem Tellerem, prowadził zakończone sukcesem badania nad skonstruowaniem bomby wodorowej. Film opowiada o piętnastu latach z życia bohatera - okresie między emigracją do Ameryki (1939), a odkryciem bomby wodorowej (początek lat pięćdziesiątych).


"Geniusze", fot. Mirjam Kluka

„Geniusze” zrealizowano w koprodukcji między Niemcami (Dragonfly Films), Wielką Brytanią (Mirror Productions) i Polską (Shipsboy) ze wsparciem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Telewizji Polskiej oraz Łódzkiego Funduszu Filmowego. Film wyreżyserował pochodzący z Niemiec Thorsten Klein, a główną rolę gra polski aktor Philippe Tłokiński, któremu partneruje Fabian Kocięcki, jako Johnny von Neumann.

Światowa premiera odbyła się podczas w Festiwalu w Palm Springs w styczniu 2020 roku. Od tamtej pory film kontynuuje festiwalową drogę - pokazywany był m.in. online w ramach festiwalu AMPLIFY! na terenie Wielkiej Brytanii, na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Fort Lauderdale (USA) gdzie otrzymał Nagrodę Przewodniczącego Jury dla najlepszego filmu oraz Nagrodę Publiczności dla najlepszego filmu dramatycznego. Na festiwalu filmowym w Cottbus film otrzymał nagrodę „Cottbus to Theaters” - gwarantującą wsparcie w działaniach dystrybucyjnych w Niemczech. Dzięki wygranemu grantowi finansowanemu przez Film Independent oraz Fundację Alfreda P. Sloan’a wsparta została również dystrybucja na terenie Ameryki Północnej. Polska premiera „GENIUSZY” planowana jest na 2021 rok, po ponownym otwarciu kin.

MR
ShipsBoy
Ostatnia aktualizacja:  18.05.2021
Zobacz również
fot. materialy prasowe
„Boże Ciało” z nominacją do Nagrody Goya
Spotkanie z Krystyną Zachwatowicz-Wajdą w ramach cyklu „Sukienka na zmianę”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll