PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Oto druga część naszego subiektywnego podsumowania 2020 roku w kinie i w samym SFP. Wiosną ruszyły kina, rozkręciły się jesienią, za sprawą polskich filmów, po czym z hukiem je zamknięto.

Feliks Falk i Andrzej Barański z Platynowymi Lwami FPFF w Gdyni, fot. Borys Skrzyński

Lipiec
Po dłuższym namyśle ruszają wielkie sieci kinowe, najpierw Helios, potem Multikino i Cinema City. Rektorem Szkoły Filmowej w Łodzi na kadencję 2020-2024, zostajedr hab. Milenia Fiedler. Pierwszy raz w historii kobieta, pierwszy raz – montażystka. Zmieniają się władze prorektorskie i dziekańskie.
 
"Eastern" Piotra Adamskiego wygrywa Ischia Film Festival. Pod koniec miesiąca zamiast Nowych Horyzontów, przełożonych na jesień, widzowie z branży mogą wziąć udział w części branżowej online, w pitchingach i prezentacjach Polish Days.

Umiera Barbara Pec – Ślesicka, legendarna kierowniczka produkcji, która utorowała drogę kobietom w tym zawodzie. A także słynna fotografka Renata Pajchel. Z wielkim smutkiem żegnamy Andrzeja Strzeleckiego

Milenia Fiedler, fot. PWSFTViT

Sierpień
W końcu zapadają rozstrzygnięcia dotyczące 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych - odbędzie się w Gdyni w terminie 8-12 grudnia 2020 roku. W zmienionej formule Festiwalu obok Konkursu Głównego filmów pełnometrażowych oraz Konkursu Filmów Krótkometrażowych znalazła się również trzecia sekcja konkursowa: Konkurs Filmów Mikrobudżetowych.  

Media obiegają pierwsze zdjęcia do kolejnej animacji spod marki BreakThru Films: „Chłopów” Doroty Kobieli.  W sierpniu ruszają pierwsze festiwale w tradycyjnej lub łączonej formule. Stęskniona wydarzeń kulturalnych publiczność wypełnia seanse i wydarzenia na Octopus FF, na Kameralnym Lecie w Radomiu, na Ińskim Lecie Filmowym, Short Waves czy Solanin FF. To wielka szansa dla tych małych lub średnich imprez filmowych.

Polskim kandydatem do Oscara 2021 w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy został "Śniegu już nigdy nie będzie" w reż. duetu Małgorzata Szumowska i Michał Englert - ogłosiła Komisja Oscarowa pod przewodnictwem Jana A.P. Kaczmarka. "Zabij to i wyjedź z tego miasta" w reżyserii Mariusza Wilczyńskiego starał się będzie o nominację do Oscara w kategorii Pełnometrażowy Film Animowany.

"Supernova" Bartosza Kruhlika ze Studia Munka SFP wygrywa festiwal w Ficmonterrey w Meksyku, zdobywa też nagrodę publiczności, wkrótce trafi tam do dystrybucji międzynarodowej.

Bartosz Kruhlik, Jerzy Kapuściński, Jacek Bromski z nagrodą w Koszalinie, fot. Sylwia Olszewska

Wrzesień
To miesiąc triumfu dwóch dużych festiwali filmowych, które postanowiły przenieść się na początek roku szkolnego. 39. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych odbywa się w całości w realu. Wygrywa "Supernova" Bartosza Kruhlika, Jantary za krótki metraż powędrowały do „Maria nie żyje” Martyny Majewskiej, „Synek” Pawła Chorzępy i „Z czosnkowym wziełem” Zuzanny Stach. To festiwal Studia Munka SFP, które zdobyło aż dziewięć nagród. Wydarzeniem festiwalu jest premiera filmu "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" Jana Holoubka (prod. TVN), który zgarnia cały szereg nagród. Festiwal obfitował w ciekawe panele, spotkania, rozmowy – Canal+ i Studio Munka SFP ogłosiło produkcję kolejnych debiutów, a ZAPA obchodziła swoje 25-lecie.

Najstarszy polski festiwal filmów fabularnych – w Łagowie, podejmuje decyzję – będzie organizowany w realu, ale we wrześniu! To strzał w dziesiątkę. Stęsknieni filmowcy jadą nad piękne jeziora, odpoczywają na słynnym pomoście i oglądają filmy z Europy Środkowej i Wschodniej. Wśród nagrodzonych: „Malowany ptak” Vaclava Marhoula, „Hejter” Jana Komasy, „Szarlatan” Agnieszki Holland.

Rekordy popularności bije 17. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity zorganizowany zarówno w realu, jak i tradycyjnie – równolegle w kilku miastach. Polski konkurs wygrywa „Między nami” Doroty Proby ze Studia Munka SFP i Wajda Studio. Organizowane są dodatkowe pokazy, widzowie stęsknieni za festiwalowym życiem wykupują bilety na wszystkie seanse.

„Jak najdalej stąd” Piotra Domalewskiego bierze udział w 68. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian. Będzie pokazany w sekcji Kutxabank-New Directors Award a wkrótce trafi na ekrany polskich kin.

Powoli rozkręcają się kina. To polskie premiery rozruszają sale kinowe – najpierw „Pętla” Patryka Vegi a przede wszystkim „Sprawa Tomka Komendy”. Film biograficzny produkcji TVN stanie się najgorętszą premierą jesieni. Do kin wchodzi długo oczekiwany drugi film Piotra Domalewskiego „Jak najdalej stąd”. W Krakowie trwa Mastercard Off Camera – online. Debiut Bartosza Kruhlika najlepszym polskim filmem, nagrody aktorskie dla Zofii Domalik i  Macieja Musiałowskiego, laury publiczności dla „Maryjek” – oto nagrody w konkursie polskim.

"Śniegu już nigdy nie będzie" Małgorzaty Szumowskiej bierze udział w Konkursie Głównym MFF w Wenecji. '

Doskonale przyjęty "Tarapaty 2" Marty Karwowskiej pozwalają z ostrożnym optymizmem myśleć o odradzaniu się polskiego kina młodego widza. Tym bardziej, że już w kolejce czeka kolejna duża produkcja - "Czarny Młyn" Mariusza Paleja, która jesienią zacznie swój festiwalowy szlak. Na premierę musimy jednak poczekać do 2021 roku.

Żegnamy reżysera – dokumentalistę Michała Nekandę-Trepkę.

 

Październik
To miesiąc przełomu. Druga fala koronawirusa za chwilę znów sparaliżuje życie społeczne. Już wkrótce cała Polska będzie w strefie czerwonej, co oznacza, że kina wypełnione będą do 25 proc. O prawdziwym szczęściu może mówić WAMA Film Festival, któremu udało się dotrwać niemalże do końca w strefie żółtej. Podobnie Transatlantyk, który bez większych przeszkód po raz pierwszy odbywa się w Katowicach. Ale już Warszawski Festiwal Filmowy, choć konsekwentnie odbywający się w Kinotece i Multikinie, może „cieszyć się” salami zapełnionymi jedynie w jednej czwartej. Dwa polskie krótkie metraże otrzymują nagrody, które otworzą im drogę oscarową: fabuła "Chodźmy w noc" Kamili Tarabury ze Studia Munka SFP oraz dokument „A co jeśli nic” Moniki Krupy.

Niemniej jednak do końca z sukcesem odbywa się w realu. Do internetu przenoszą się: MFF Animator, Kamera Akcja!, listopadowe Kino na Granicy, Cinemaforum i kolejne festiwale.

"Zabij to i wyjedź z tego miasta" idzie jak burza. Film Mariusza Wilczyńskiego wygrywa międzynarodowy festiwal animacji w Ottawie, imprezę szczególnie ważną dla filmów ubiegających się o shortlistę oscarową. Wyprodukowany przez Studio Munka SFP animowany dokument "We Have One Heart"  Katarzyny Warzechy wygrywa Chicago International Film Festival, co otwiera mu drogę do Oscara. Od czasu wiosennej premiery na Visions du Reel film biega z festiwalu na festiwal.

Prezes SFP Jacek Bromski podejmuje decyzje o wzmocnieniu pomocy dla potrzebujących członków. Do seniorów filmowców znowu trafia pomoc socialna. PISF ogłasza priorytety pomocowe przeznaczone są dla kin studyjnych i małych kin, producentów i dystrybutorów polskich filmów oraz zwiększa kwotę na PO Produkcja Filmowa.

Wrzesień i październik upływają nam na planach filmowych. Po wiosennym zastoju kręcimy na potęgę zgodnie z zasadami przyjętymi wiosną, zarówno filmy jak i seriale. Testuje się ekipę filmową i aktorów, a przerwanie zdjęć z powodu koronawirusa staje się wkalkulowanym ryzykiem.

Wielkim wstrząsem dla środowiska kultury była śmierć Wojciecha Pszoniaka.



Listopad
Ledwo rozkręcone kina za chwilę zamkną się na nowo. Stale jeżdżąca po festiwalach etiuda Julii Orlik „Jestem tutaj” zdobywa nagrodę Golden Dove za najlepszy film animowany.

MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu i American Film Festival odbywają się w tym samym terminie, głównie online. Ale jeśli ktoś ma szczęście, uda mu się obejrzeć filmy na wielkim ekranie w pierwszy i drugi dzień festiwalu… Potem kina się zamykają.

28. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE musi odbyć się online i to jest szczególnie bolesne. Jak docenić kunszt autora zdjęć na laptopie? Nie ma jednak wyboru. Podczas Festiwalu zostanie zaprezentowanych 20 polskich produkcji i koprodukcji. Nagrodę za najlepszy film polski otrzymuje „Zieja” Roberta Glińskiego ze zdjęciami Witolda Płóciennika.  Polskie kino w Konkursie Głównym reprezentuje "Śniegu już nigdy nie będzie" Małgorzaty Szumowskiej ze zdjęciami Michała Englerta.

„Boże Ciało” Jana Komasy otrzymuje cztery nominacje do Europejskich Nagród Filmowych w kategoriach: Najlepszy Film, Najlepszy Scenariusz (Mateusz Pacewicz), Najlepszy Aktor (Bartosz Bielenia) i Najlepsza Reżyseria (Jan Komasa). W tej ostatniej nominację otrzymuje również Agnieszka Holland za film „Szarlatan”.

Aż dziewięć polskich filmów bierze udział w różnych sekcjach festiwalu Black Nights w Tallinie. Film Jana Jana Holoubka o Tomaszu Komendzie otrzymuje nagrodę "za niesamowity debiut reżyserski, opowiadający o horrorze niesprawiedliwości". Jury podkreśla także wstrząsającą, trzymającą w napięciu rolę Piotra Trojana.

 

Debiut "Wszystko dla mojej matki" Małgorzaty Imielskiej na amerykańskim Ojai Film Festival został  uznany za najlepszy film fabularny. Debiut Darii Woszek "Maryjki" wygrał hiszpański Gijon International Film Festival. Nagroda dla najlepszej aktorki powędrowała do odtwórczyni głównej roli Grażyny Misiorowskiej.

Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł, że największa sieć kin w Polsce – Cinema City – ma zapłacić na rzecz twórców reprezentowanych przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich kilkanaście milionów złotych zaległych tantiem wraz z wysokimi odsetkami. To wynik procesu toczącego się od 2014 roku.
Polscy filmowcy muszą walczyć z falą piractwa, szeregiem nielegalnych wykorzystań nowych filmów fabularnych.

Ewa Puszczyńska, Mariusz Wilczyński, Agnieszka Ścibor, fot. Borys Skrzyński

Grudzień
Najważniejszym wydarzeniem grudnia jest oczywiście 45. Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni. Niestety – online i dla ograniczonej widowni. Werdykt zaskakuje – po raz pierwszy Złote Lwy otrzymuje pełnometrażowa animacja fabularna – "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza  Wilczyńskiego.  Srebrne Lwy wędrują do Magnusa von Horna za "Sweat". Z nagrodami wyjeżdżają m.in. twórcy filmów „Magnezja” Macieja Bochniaka, „Jak najdalej stąd” Piotra Domalewskiego. Nagroda za najlepszy film w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych idzie do Dawida Nickela za film „Ostatni Komers”. Nagrodę im. Lucjana Bokińca dla Najlepszego Filmu w Konkursie Filmów Krótkometrażowych otrzymuje Olga Bołądź za „Alicję i żabkę”.  Zrealizowany w Studiu Munka SFP film traktujący o legalnej aborcji nastolatki, niespodziewanie staje się najbardziej aktualnym komentarzem do rzeczywistości.
Nagrody Platynowych Lwów 45. FPFF wędrują do dwóch kolegów z jednego roku w Szkole Filmowej w Łodzi – Andrzeja Barańskiego i Feliksa Falka.

 
Agnieszka Holland

Agnieszka Holland zostaje – po Wimie Wendersie - prezydentką Europejskiej Akademii Filmowej. „Boże Ciało” konkuruje o Nagrodę Filmową Europejskiej Publiczności LUX. Dowiadujemy się, że debiut fabularny Jakuba Piątka „Prime Time”   zostanie zaprezentowany w konkursie Sundance.

Kilkadziesiąt najlepszych filmów dokumentalnych z całego świata oraz art-house’owe fabuły trafia na nową platformę VOD.MDAG.PL.

„365 dni” Barbary Białowąs to najchętniej oglądany film na Netflixie na świecie w 2020 roku. Na 45. FPFF w Gdyni otrzymuje Bursztynowe Lwy za najpopularniejszy film roku. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! przenosi się z  sukcesem do sieci, podobnie jak Festiwal Filmu Niemego, podczas którego filmom online towarzysz muzyka na żywo online również.

Na wniosek Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacka Bromskiego Rada Administracyjna SFP-ZAPA podejmuje decyzję o dodatkowych wypłatach w związku z pandemią Covid-19.  Na konta polskich autorów i producentów wpływa łącznie ponad 10 milionów złotych. Kwoty te przyznane zostają automatycznie, bez potrzeby składania odpowiednich wniosków. Pomagają przetrwać twórcom, zwłaszcza tym będącym w najtrudniejszej sytuacji materialnej. - Absolutnym priorytetem SFP-ZAPA na rok 2020 było jak największe wsparcie uprawnionych podczas kryzysu w branży. Efektem tych działań była najwyższa w dotychczasowej historii SFP-ZAPA kwota wypłat dla autorów i producentów (polskich i zagranicznych) sięgająca niemal 147 milionów złotych - mówi dyrektor SFP-ZAPA Dominik Skoczek.

Tymczasem całe środowisko czeka na ogłoszenie składu nowej Rady PISF. W skład Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej powołanej na lata 2020-2023 wchodzą: Sean Bobbitt, Kinga Dębska (Wiceprzewodnicząca), Lidia Duda, Marlena Gabryszewska, Robert Kaczmarek (Przewodniczący), Mariusz Łukomski (Sekretarz), Paweł Nowacki, Marta Plucińska, Paweł Rzewuski, Mariusz Spisz, Krzysztof Turkowski.

Dyrektorem Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie zostaje doświadczony producent Zbigniew Domagalski, prezes SF Kalejdoskop, który prawie całe swoje życie spędził na Chełmskiej 21.

  Żegnamy aktorki: Katarzynę Łaniewską i Hannę Stankównę i wieloletniego kierownika Archiwum WFDiF Włodzimierza Rekłajtisa. Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci jednego z najbardziej popularnych polskich aktorów – Piotra Machalicy.

Irmina Romanis, Jan Freda, Andrzej J. Jaroszewicz, Jerzy Skolimowski, Bogdan Sölle i Andrzej Werner  - oto laureaci tegorocznej edycji Nagród Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Te specjalne wyróżnienia przyznawane są przez Zarząd Stowarzyszenia filmowcom, których praca przyczyniła się w wyjątkowy sposób do rozwoju polskiej kinematografii. Niestety, tym razem nie spotkamy się w sali hotelu Hilton, by wspólnie świętować Boże Narodzenie filmowej rodziny i dostojnych laureatów. Na to piękne, coroczne spotkanie musimy poczekać cały rok…

Jerzy Skolimowski przyjmuje statuetkę z rąk Jacka Bromskiego, fot. Borys Skrzyński





Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  25.01.2021
Zobacz również
Najciekawsze polskie filmy dokumentalne na KFF VOD
Kasia Warzecha opowiada o kampanii oscarowej filmu „We Have One Heart”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll