PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
16 stycznia 2021 roku Konrad J. Zarębski – znakomity krytyki i historyk filmu, a także pedagog, członek Koła Piśmiennictwa Stowarzyszenia Filmowców Polskich, obchodzi swoje 65. urodziny.
Konrad J. Zarębski jest absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim (1980). Całe swe zawodowe życie poświęcił krytyce filmowej, blisko współpracując m.in. z „Filmowym Serwisem Prasowym”, „Filmem”, „Video Clubem”, „Kinem”, „Playboyem”, „Więzią”. Od 1997 roku prowadzi „Alfabet filmowy” w „Gazecie Telewizyjnej”, dodatku do „Gazety Wyborczej”, w którym zamieszcza minirecenzje i oceny filmów wyświetlanych w telewizji. W latach 1988-1989 był szefem programowym Koszalińskich Spotkań Filmowych „Młodzi i Film”, od kilkunastu lat współpracuje także z Przeglądem Twórczości Filmowej „Pola i inni” w Lipnie. Uprawia też dziennikarstwo radiowe i telewizyjne, przez kilka lat prowadził www.sfp.org.pl.

Jako autor lub redaktor ma na swym koncie kilka cennych książek o tematyce filmowej, m.in. „Filmy pod specjalnym nadzorem” (2004; z Janem Słodowskim), „Literatura na ekranie” (2005; z Andrzejem Kołodyńskim), „Słownik adaptacji filmowych” (2005; z Andrzejem Kołodyńskim), „Historia kina polskiego” (2007; z Tadeuszem Lubelskim), „Kręci nas Zebra. 20 lat Studia Filmowego Zebra” (2008).

Konrad J. Zarębski jest także cenionym pedagogiem, swą imponującą wiedzą o filmie dzieli się na różnych uczelniach, a dziennikarstwo multimedialne wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Na stronie Warszawskiej Akademii Reklamy, gdzie prowadzi zajęcia z historii kina, pisze: „To będzie kilka gorzkich słów prawdy: każde nowe pokolenie jest przekonane, że to właśnie ono wymyśliło seks, dragi i rock’n’rolla. Tego wynalazku dokonano znacznie wcześniej. Na pocieszenie dodam, że nie wymyślili tego wasi rodzice – po sobie wiem, że już wam lżej. Obawiam się, że nie jest to również wymysł waszych dziadków. Kto więc tego dokonał? Cóż, oglądajcie stare filmy – obiecuję wam, że to może być fascynujące. Pod warunkiem, że stare kino nie znaczyć będzie dla was filmów z kilku minionych sezonów, ale dzieła naprawdę stare – sprzed lat 40-50, a nawet… stu”.
Jerzy Armata
SFP
Ostatnia aktualizacja:  15.01.2021
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
Nie żyje Stanisław Śliskowski
Dwa światy „The Medium” - twórcy live-action thrillera ujawniają kulisy produkcji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll