PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Premiery i nagrody dla dofinansowanych produkcji, Łódzki Fundusz Filmowy, plany filmowe, zrównoważona produkcja filmowa, warsztaty z tworzenia lalek animacyjnych oraz wydarzenia branżowe znalazły się w podsumowaniu roku 2020 przygotowanym przez Łódź Film Comission.
Stwierdzenie, że każdy rok jest wyjątkowy i przynosi nowe wyzwania jest truizmem. Jednak to zdanie chyba jeszcze nigdy nie było bardziej adekwatne, niż w odniesieniu do 2020 roku. Minione 12 miesięcy bez najmniejszych wątpliwości zapiszą się w historii jako czas zmagań z pandemią COVID-19, która dotknęła niemal każdego aspektu życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego. Siłą rzeczy, nie inaczej było w przypadku branży filmowej, co miało niebagatelny wpływ na kondycję rodzimej i lokalnej kinematografii oraz działalność funkcjonującego w ramach EC1 zespołu Łódź Film Commission (ŁFC). Mimo tych wyjątkowych okoliczności, może on pochwalić się niemałymi sukcesami.

Premiery i nagrody

Na początek wypada wspomnieć, że w minionym roku na ekrany trafiło 6 filmów dofinansowanych w poprzednich latach ze środków Łódzkiego Funduszu Filmowego, choć z uwagi na ograniczenia w działalności kin były to głównie pokazy festiwalowe. Filmy te to, w kolejności alfabetycznej: "Bliscy" (reż. Grzegorz Jaroszuk), „Geniusze” (reż. Thor Klein), „Praktyczny Pan” (reż. Michał Poniedzielski, Dominik Litwiniak), "Smak pho" (reż. Mariko Bobrik), "Sweat" (reż. Magnus von Horn), "Zabij to i wyjedź z tego miasta" (reż. Mariusz Wilczyński).

Dwie ostatnie produkcje odniosły największy sukces podczas 45. FPFF w Gdyni zdobywając łącznie 8 nagród, w tym najważniejsze: Złote Lwy dla filmu Mariusza Wilczyńskiego oraz Srebrne Lwy dla fabuły Magnusa von Horna. Do Konkursu Głównego zakwalifikowani zostali również "Bliscy" Grzegorza Jaroszuka. Główna nagroda przyznana "Zabij to i wyjedź z tego miasta" po raz pierwszy w historii festiwalu trafiła do twórców filmu animowanego. Ponadto, spośród 15 nagród indywidualnych przyznawanych przez jury festiwalu aż 6 wręczonych zostało twórcom wspomnianych nagrodzonych filmów: za reżyserię "Sweat" (Magnus von Horn), za główną rolę kobiecą w "Sweat" (Magdalena Koleśnik), za drugoplanową rolę kobiecą w "Sweat" (Aleksandra Konieczna), za zdjęcia do "Sweat" (Michał Dymek), za montaż filmu "Sweat" (Agnieszka Glińska), a także za dźwięk w filmie "Zabij to i wyjedź z tego miasta" (Franciszek Kozłowski). Nie były to jedyne sukcesy tych filmów, bowiem zostały one docenione również przez selekcjonerów i jurorów licznych festiwali zagranicznych. "Zabij to i wyjedź z tego miasta" jako jedyny polski film w 2020 roku znalazł się w sekcji konkursowej Berlinale (w nowej sekcji Encounters), na Międzynarodowym Festiwalu Animacji w Annecy przyznano filmowi wyróżnienie jury, zaś na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Ottawie otrzymał Grand Prix. Z kolei "Sweat" został wyróżniony główną nagrodą festiwalu filmowego w Chicago, a wcześniej znalazł się w oficjalnej selekcji festiwalu w Cannes.

"Sweat" fot. Natalia Łączyńska

Jesienią widzowie stacji telewizyjnych i platform VOD mieli również okazję premierowo zobaczyć seriale, które w 2020 roku i latach poprzednich realizowane były w łódzkich lokacjach, częściowo ze wsparciem ze strony ŁFC: „Król” (Canal+ ), „Żywioły Saszy. Ogień” (Player.pl), „The Liberator” (Netflix), „Ludzie i Bogowie” (TVP), „Osiecka” (TVP).

„Żywioły Saszy. Ogień” fot. TVN

Łódzki Fundusz Filmowy

Skoro mowa o filmach, których produkcja była finansowana w ramach Łódzkiego Funduszu Filmowego, to wspomnijmy o wynikach jego ubiegłorocznej edycji. Rozstrzygnięcie 14. Łódzkiego Funduszu Filmowego przyniosło decyzję o przekazaniu wkładów koprodukcyjnych dla 8 filmów na łączną kwotę ponad 1 400 000 zł brutto. Wśród projektów wskazanych do dofinansowania znalazły się 3 filmy animowane („Zima” reż. Tomasz Popakul – wkład koprodukcyjny: 110 000 zł netto, „Nawet Myszy idą do nieba” reż. Denisa Grimmová, Jan Bubeniček – wkład koprodukcyjny: 190 300 zł netto, „Krab” reż. Piotr Chmielewski – wkład koprodukcyjny: 60 000 zł netto),  2 filmy dokumentalne („Mówili o nim Ptaszek” reż. Aneta Ptak-Rufino – wkład koprodukcyjny: 130 000 zł netto, „Wólczańska 168” reż. Piotr Szczepański – wkład koprodukcyjny: 120 100 zł netto) oraz 3 pełnometrażowe filmy fabularne („Odyseja filmowa” reż. Piotr Stasik – wkład koprodukcyjny: 169 700 zł netto, „Wycieczka” reż. Asaf Saban – wkład koprodukcyjny: 350 000 zł netto, „Anatomia” reż. Aleksandra Jankowska – wkład koprodukcyjny: 210 000 zł netto).

Plany filmowe w Łodzi

Trwający niemal przez całą wiosnę lockdown spowodował wstrzymanie lub przesunięcie realizacji wielu projektów filmowych. Wprowadzone ograniczenia doprowadziły zarówno do przerwania trwających lub zaplanowanych zdjęć, a niejednokrotnie przeszkodziły w prowadzeniu prac również na wcześniejszych i późniejszych etapach produkcji filmowej. Producenci stanęli przed koniecznością organizacji pracy z zachowaniem reżimu sanitarnego nawet po odmrożeniu gospodarki, zdarzały się także przypadki zachorowań na COVID-19 wśród członków ekip filmowych. Pomimo tych wyjątkowo trudnych okoliczności w drugiej połowie roku, z udziałem Łódź Film Commission, na terenie miasta powstawało 9 projektów filmowych, których produkcja na terenie Łodzi trwała łącznie 184 dni zdjęciowe. Podobnie jak  w poprzednich latach zdecydowana większość prac ekip filmowych w Łodzi związana była  z produkcją seriali, co pozwala mówić o stałym trendzie.

Pozostała aktywność

Oprócz bezpośredniego wsparcia w organizacji i finansowaniu produkcji w 2020 Łódzka Komisja Filmowa kontynuowała zaangażowanie w propagowanie i wdrażanie rozwiązań z zakresu zrównoważonej produkcji filmowej. Z inicjatywy ŁFC EC1 Łódź zostało sygnatariuszem "zielonego manifestu" powstałego w gronie regionalnych funduszy filmowych z całej Europy zrzeszonych w sieci Cine-Regio. Manifest został upubliczniony w dokumencie "Green Report 2020" zaprezentowanym podczas Festiwalu Filmowego w Berlinie. Dzięki podpisaniu manifestu po raz pierwszy w historii dokumentu na „zielonej mapie filmu” uwzględniona została Polska,  a konkretnie Łódź. Więcej o tej inicjatywie przeczytać można na stronie internetowej: http://lodzfilmcommission.pl/aktualnosci/eko-rozwiazania-na-swiecie         

Przedstawiciele Łódź Film Commissin brali także udział w panelach dyskusyjnych poświęconych zrównoważonej produkcji filmowej organizowanych w ramach wydarzeń branżowych: UrbanLab Gdynia, Animarkt Stop Motion Forum i Animator Pro, Film Spring Open, Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Weszli również w skład grupy roboczej przygotowującej narzędzia i mechanizmy wsparcia, edukacji i popularyzacji zrównoważonej produkcji filmowej w Polsce. Oprócz ŁFC w pracach grupy biorą udział przedstawiciele producentów filmowych, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych (KIPA) oraz Klub Producentów Reklamowych.

24 lutego w Centrum Nauki i Techniki EC1 Łódź otwarta została wystawa „Sztuka tworzenia lalki” stanowiącą prezentację efektów profesjonalnych warsztatów o tym samym tytule skierowanych do twórców lalek animacyjnych. Dwumiesięczne warsztaty zostały przeprowadzone w sierpniu i wrześniu 2019 roku przez Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji w partnerstwie z EC1, przedstawicielami łódzkich producentów animacji: Momakin, Toto, WJTeam oraz Akademią Sztuk Pięknych i Państwową Wyższą Szkołą Filmową, Telewizyjną i Teatralną.

 wystawa „Sztuka tworzenia lalki” fot. Katarzyna Bieńkiewicz

Wreszcie, w grudniu, wspólnie z 5 innymi komisjami filmowymi z Polski i KIPA ŁFC zorganizowała szkolenie prowadzone przez przedstawicieli Locations Managers Guild International (LMGI) przeznaczone dla komisji filmowych i menedżerów ds. lokacji, którego przedmiotem była współpraca przy tworzeniu ofert lokacyjnych dla międzynarodowych produkcji filmowych. LMGI jest największą międzynarodową organizacją skupiającą menedżerów ds. lokacji z całego świata, którzy w pierwszej kolejności odpowiedzialni są za wybór i przygotowanie lokacji (obiektów zdjęciowych) wykorzystywanych w filmach.

- Mamy za sobą rok pełen wyzwań, które wymagały od nas szybkiej adaptacji, modyfikacji planów i znalezienia nowych form działania – mówi Monika Głowacka, szefująca Łódź Film Commission – Mimo tego, a może paradoksalnie właśnie dzięki temu, w nowy rok wchodzimy z dużymi nadziejami i optymizmem. Jeżeli filmowej Łodzi udaje się odnosić sukcesy w trudnych okolicznościach, świadczy to o jej wyjątkowej sile i dużej wartości. Cieszymy się z tego, że jesteśmy częścią tego kulturalnego fenomenu.

JB
Łódź Film Commission
Ostatnia aktualizacja:  5.01.2021
Zobacz również
fot. Anna Rezulak
Drugi sezon serialu „Rojst” z premierą w 2021 roku
Zakończyła się 6. edycja DOC LAB POLAND. Trwa nabór na kolejną
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll