PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
„Śniegu już nigdy nie będzie”, najnowsze dzieło Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta, to polski kandydat do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy.
Film Szumowskiej i Englerta znalazł się wśród 10 najlepszych tytułów 2020 roku w zestawieniu przygotowanym przez krytyka Gregory’ego Ellwooda dla magazynu „The Playlist”. "Śniegu już nigdy nie będzie" znajdziemy tam obok takich tytułów jak m.in. „Nowy porządek” Michaela Franco, głośnego „Nomadland” czy netfliksowego „Manka”.

Filmem zainteresował się również portal „Deadline Hollywood”, którego dziennikarz przeprowadził rozmowę z Małgorzatą Szumowską i Michałem Englertem. Artyści opowiadają w niej o swoim twórczym duecie a także inspiracjach, które stały za filmem. Na stronie znajdziemy też pozytywną recenzję filmu autorstwa Anny Smith, która chwali znakomite zdjęcia Michała Englerta oraz ocenia, że film przenosi efekty współpracy duetu na inny, wyższy poziom. W ostatnich dniach o tytule rozpisywało się również „The Variety”, które cytowało odpowiedzialną za scenografię Jagnę Janicką czy kostiumografkę Katarzynę Lewińską.

Nominację dla "Śniegu..." przewidują prócz tego dziennikarze na stronie "Next Best Picture"; film pojawia się tam na listach niemalże wszystkich publikujących. Przy tym nagromadzeniu dobrych głosów - a zwłaszcza po wcześniejszym świetnym przyjęciu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, prognozach „The Hollywood Reporter” czy „The Variety” - wystarczy tylko czekać na ogłoszenie shortlist.

„Tytułowy śnieg może się wieloznacznie kojarzyć – chociażby ze śmiertelnym żywiołem albo poczuciem bezpieczeństwa, baśniowym powrotem do krainy dzieciństwa. Choć dziś zapewne najbardziej kojarzy się ze zniszczeniem, jakie człowiek wywołał w eko klimacie ziemi, doprowadzając do zmian, przez które śnieg widuje się coraz rzadziej.  Bohaterowie naszego filmu, w większości skupieni na własnym, małym, wygodnym świecie, zbyt dużo o tym nie rozmyślają, jednak nie wiedząc czemu zmagają się z poczuciem jakiejś wewnętrznej, duchowej pustki i niezrozumiała tęsknotą za czymś nieokreślonym. Są to różne tęsknoty, za bliskością, dotykiem, seksem, zrozumieniem, wolnością. Są bogaci, syci od strony materialnej, ale głodni duchowo, choć w sposób zupełnie nieuświadomiony. Ich fantazje ogniskują się w jednym – obcym przybyszu, w którym przeglądają się jak w lustrze. On przynosi im wytchnienie. Trudno powiedzieć czy to iluzoryczne, czy prawdziwe doświadczenie, tak jak trudno czasem odróżnić nam własną projekcję od rzeczywistości. Czy magiczny las, do którego przenosi ich przybysz, jest tylko wytworem ich lęków i pragnień, czy istnieje naprawdę. Film nasz, mamy nadzieję, skrywa jakąś tajemnicę, chcieliśmy pobudzić widzów do głębszej refleksji na temat kondycji współczesnego Europejczyka. Zagrać na indywidualnych skojarzeniach, nienachalnie zadać parę pytań, bez tezy i z humorem” – Małgorzata Szumowska i Michał EnglertPewnego mglistego poranka w mieście pojawia się ON – atrakcyjny mężczyzna z prawdziwego, egzotycznego wschodu. Żenia, bo tak brzmi jego imię, ma dar. Jego ręce leczą, a oczy zaglądają w dusze samotnych kobiet. Mężczyzna zatrudnia się jako masażysta na bogatym osiedlu pod miastem. Pracując dla ludzi odgrodzonych murem od 'gorszego' świata, poznaje ich historie i osobiste dramaty. Wkrótce niezwykłe zdolności Żeni odmienią życie każdego z nich.

W filmie występują: ukraińsko-angielski aktor Alec Utgoff („Stranger Things”, „Mission: Impossible – Rogue Nation”) oraz Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Weronika Rosati, Katarzyna Figura, Andrzej Chyra, Łukasz Simlat i Krzysztof Czeczot.
MR
Kino Świat
Ostatnia aktualizacja:  23.12.2020
Zobacz również
fot. materialy prasowe
Zgłoś film na na 24. Brussels Short Film Festival
Trwa nabór na Sheffield Doc/Fest
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll