PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy i Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa „Żoliborz Centralny” podpisały umowę najmu dawnego kina Tęcza przy ul. Suzina 6 na okres 10 lat. W wyremontowanym zabytkowym budynku powstanie sala kinowa na prawie 200 miejsc, a w pozostałych przestrzeniach będą odbywały się warsztaty, wystawy i inne spotkania kulturalne.
Pod koniec lat 20. ubiegłego wieku w Tęczy znajdowała się kotłownia centralnego ogrzewania, a na początku lat 30. otworzono w budynku Teatr im. Stefana Żeromskiego kierowany przez Irenę Solską. Przez chwilę przy ul. Suzina 6 mieściło się kino Żoliborz, które następnie zastąpiło kino Świat działające aż do Powstania Warszawskiego. Po wojnie swoją działalność rozpoczęło kino Tęcza, które odwiedzał m.in. Zbigniew Zapasiewicz. Pod koniec lat 80. budynek wynajął kolektyw artystyczny Akademia Ruchu, a Tęcza stała się centrum polskiej kultury alternatywy lat 90., goszcząc Dereka Jarmana czy Allena Ginsberga. Od 1997 roku budynek pozostał niewykorzystany.

Teraz zabytek przejdzie pod pieczę Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. - Tęcza ma w swojej biografii i awangardowe teatry, i popularne kino. I tak też myślimy o naszej misji tu: odważnie, ale w dialogu z szeroką publicznością – mówi Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektor CKF.

Informację o nowej siedzibie CKF przyjęła z radością również scenografka, kostiumografka i aktorka Krystyna Zachwatowicz-Wajda, żona zmarłego w 2016 roku reżysera. - Jestem niezmiernie szczęśliwa, że miasto Warszawa chce uczcić pamięć mego męża, realizując odnowienie i przywrócenie do życia małego kina „Tęcza” na Żoliborzu i przekazując je Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy” – napisała w okolicznościowym liście.

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy zostało powołane uchwałą Rady Miasta Stołecznego Warszawy w lipcu 2018 roku, a działalność merytoryczną rozpoczęło w maju 2019 roku. Celem Centrum jest kształtowanie świadomej publiczności poprzez prezentację filmów oraz promowanie filmowych projektów artystycznych. Organizuje projekcje i dyskusyjne kluby filmowe, uroczyste premiery i pokazy specjalne, koncerty muzyki filmowej, wystawy, warsztaty dla dzieci i młodzieży, panele i konferencje, tworzy programy edukacyjne, prowadzi badania i wydaje książki.
JB
Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy
Ostatnia aktualizacja:  23.12.2020
Zobacz również
fot. Rafał Motyl
Andrzej Titkow i jego szczególny świat
Poznajcie niezwykły fabularyzowany dokument "Obłoki śmierci-Bolimów 1915"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll