PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Film Sylwestra Latkowskiego powstawał przez parę lat. Reżyser w centrum swojego zainteresowania umieścił  malarza, jego zmagania z twórczością i polską rzeczywistością.

Znaczną cześć filmu zajmują perypetie związane z obrazem "Ostatnia wieczerza". Głośne dzieło Macieja Świeszewskiego szerokiej publiczności znane jest głównie z tego, że apostołowie mają na nim twarze znanych gdańskich osobistości: artystów, naukowców i polityka.  O obrazie i sztuce w ogóle mówią  w filmie między innymi pisarz Paweł Huelle  i ksiądz Krzysztof  Niedałtowski, opiekun teologiczny dzieła.

Obraz powstawał przez 10 lat w Kościele Św. Bartłomieja, pod koniec 2005  roku został przeniesiony do Kościoła Św. Jana. Była to  duża operacja logistyczna ze względu na rozmiary dzieła. Widzimy na filmie artystę, zaniepokojonego losami obrazu: odkryciem, że żle konserwowany jest trawiony pleśnią czy koniecznością wyniesiena obrazu z kościoła przez okno.


Kadr z filmu "Ostatnia Wieczerza", fot. Sylwester Latkowski

Widz poznaje Świeszewskiego również prywatnie jako ojca przejętego chorobą syna i człowieka wstrząśniętego katastrofą smoleńską.

Świeszewski pokazuje Latkowskiemu w filmie również inne obrazy, opowiada o ich losach, o tym, że większość jego dzieł znajduje się poza Polską. Dzięki kadrom utrwalającym wyraziste prace artysty jego twórczość może zostać spopularyzowana.

Świeszewski dzieli się swoimi odczuciami dotyczącymi odbioru swojej twórczości  w Polsce i na świecie. Latkowski, sympatyzując ze swoim bohaterem, upomina się filmem o właściwe dla niego miejsce w polskim świecie artystycznym.

Sylwester Latkowski jest autorem licznych filmów dokumentalnych i programów telewizyjnych. Jego zainteresowanie budzą zarówno wydarzenia z bieżącej polityki jak i zjawiska społeczne  - jest autorem nagrodzonych "Blokersów", "Pubu 700", "Gwiazdora", "Nakręconych czyli szołbiznesu po polsku", a także współautorem książki i autorem filmu o śmierci Barbary Blidy ("Wszyskie ręce umyte. Sprawa Barbary Blidy") i morderstwie generała Papały ("Zabić Papałę"). "Ostatnia wieczerza" była pokazywana podczas festiwalu w  Kazimierzu, miała uroczystą premierę w Sopocie 8 października oraz pokaz specjalny w warszawskiej "Zachęcie" 4 listopada.

Film Sylwestra Latkowskiego został dofinansowany przez PISF.

KS
informacja własna
Ostatnia aktualizacja:  8.08.2013
Zobacz również
Ridley Scott robi sequela "Łowcy androidów"
"W ciemności" otwiera Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll