PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W ramach projektu AUDIOWIZJE, stanowiącego cykl działań z zakresu edukacji audiowizualnej Stowarzyszenie FILMFORUM zaprasza na panel dyskusyjny „Audiorefleksje filmowe”, który będzie transmitowany NA ŻYWO na kanale Facebook Stowarzyszenia już 19 grudnia 2020 r. o godzinie 17:30.
Panel dyskusyjny będzie okazją do wymiany wiedzy między twórcami filmowymi, specjalistami w zakresie realizacji dźwięku oraz badaczami zajmującymi się tą trudną dziedziną. Celem panelu będzie wymiana wiedzy i doświadczeń oraz stworzenie ścieżek komunikacji pomiędzy przedstawicielami poszczególnych profesji i zawodów, które mogą sprzyjać podniesieniu jakości dźwięku w polskim kinie i zwiększyć świadomość na temat jego roli w przekazie filmowym, podnosząc kompetencje audialne u twórców filmowych, a w konsekwencji także wśród odbiorców polskiego kina.

Na spotkanie zapraszamy 19 grudnia o 17:30 TUTAJ.

Gośćmi panelu będą:
•    Kinga Dębska - reżyserka, scenarzystka, a także pisarka. Z pierwszego wykształcenia japonistka. Reżyserię skończyła w czeskiej Pradze, na słynnej FAMU. Laureatka wielu nagród, głównie publiczności. Najbardziej utytułowany jej film fabularny to „Moje córki krowy”, pozostałe to „Plan B”, „Zabawa zabawa” i „Hel”. Wyreżyserowała wiele filmów dokumentalnych, w tym nagrodzoną Orłem „Aktorkę" i wiele odcinków seriali telewizyjnych, ostatnim jej projektem telewizyjnym jest serial „Szóstka” dla TVN, najnowszy film „Zupa nic” jest jeszcze przed premierą.
•    Małgorzata Romanowska - absolwentka Międzywydziałowych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie realizowała program ochrony środowiska, psychologii oraz ukończyła z wyróżnieniem gospodarkę przestrzenną. Kontynuuje pracę naukową, w której zajmuje się współczesnymi oraz historycznymi dźwiękami Warszawy, związanymi z różnymi aspektami ludzkiej aktywności oraz funkcjonowania przyrody.
•    Rafał Listopad – montażysta filmowy, absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi. Autor montażu nagradzanych w kraju i za granicą filmów fabularnych, filmów dokumentalnych, seriali fabularnych, teatrów telewizji, teledysków i filmów reklamowych. W swoim dorobku ma prawie dwadzieścia pełnometrażowych filmów fabularnych, kilkanaście filmów dokumentalnych, kilkaset filmów reklamowych.
•    Mariusz Bielecki - operator dźwięku filmowy i dokumentalny. Pracę rozpoczął w 2007 roku będąc jeszcze na studiach na wydziale Inżynierii Dźwięku. Pracował przy kilkudziesięciu produkcjach filmowych i serialowych, również zagranicznych realizowanych w Polsce. W swojej pracy realizował dźwięk na Syberii, ścianach K2 i stepach mongolskich. Autor dźwięku w licznych serialach i filmach, w tym: „Sala samobójców”, „Wilkołak”, „Hardkor Disko”, „Żmijowisko” czy „Król”.
•    Tomasz Dukszta - reżyser i producent dźwięku. Absolwent i wykładowca Wydziału Reżyserii Dźwięku Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie UMFC). Działalność zawodową rozpoczął w 1990 r. w Polskim Radio Wrocław, jako realizator dźwięku. W latach 2000 – 2013 pracował w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych jako reżyser dźwięku. Współpracował między innymi z Andrzejem Wajdą, Jerzym Kawalerowiczem, Jerzym Hoffmanem, Juliuszem Machulskim, Krzysztofem Krauze. Nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł oraz do nagrody Academia Mexicana de Artes Ciencias y Cinematograficas Ariel 60. Autor rekonstrukcji ponad 120 arcydzieł polskiej kinematografii.

PROWADZĄCY:
Błażej Hrapkowicz - dyrektor programowy Stowarzyszenia FILMFORUM, prezenter telewizyjny i radiowy, krytyk filmowy, konferansjer. Gospodarz programu “Kino Mówi” w Ale kino+ . Prowadzi audycję “Hrapkowidz” w radiowej Czwórce. Współpracuje ze stacją Canal+ i wieloma festiwalami filmowymi. Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI) i Koła Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Dyrektor CINEMAFORUM - Międzynarodowego Forum Filmów Krótkometrażowych w Warszawie. Laureat Grand Prix Konkursu im. Krzysztofa Mętraka. Czterokrotnie nominowany do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

TEMATY:
1.    Dźwięk jako istotny element filmowej narracji.
2.    Dźwięk jako element kreacji w filmie.
3.    Struktura planu filmowego w kontekście pracy nad dźwiękiem.
4.    Jakość dźwięku w polskiej kinematografii.
5.    Rola pracy nad dźwiękiem w procesie montażu.
6.    Percepcja dźwięku.
7.    Pauza jako element narracji. Cisza - nieobecność dźwięku, ważny kontrapunkt, niedoceniona przestrzeń kreacji? Czy w filmie istnieje w ogóle cisza?
8.    Współpraca reżysera z operatorem dźwięku - jak dźwięk może pomóc w opowiedzeniu historii i na co należy zwracać uwagę?
9.    Czy realizacja dźwięku to zawód techniczny czy kreacyjny?
10.    Jakie wyzwania stoją przed reżyserem dźwięku w kontekście nowych kanałów dystrybucji filmów, a co za tym idzie także zmieniających się warunków ich odbioru - czy to możliwe, żeby film dobrze brzmiał w kinie, na laptopie i na telefonie komórkowym?
11.    Jak zmienia się praca dźwiękowca w zależności od tego, nad jakim rodzajem kina pracuje?

****
Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

Partnerami projektu są: Warszawska Szkoła Filmowa, Czasopismo EKRANy, Filmosfera.pl, PRESTO Filmowe, Highfidelity.pl, Stereolife.pl, Audiostereo.pl.


JB
Stowarzyszenie FILMFORUM
Ostatnia aktualizacja:  15.12.2020
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Kobiety Filmu ogłaszają Kodeks etyki i dobrych praktyk branży filmowej
Znamy datę 40. Koszalińskiego Festiwalu Młodzi i Film
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll