PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Andrzej Dudziński to nie tylko znakomity rysownik, grafik i malarz, ale także fotografik, scenarzysta i reżyser, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. 14 grudnia artysta obchodzi swoje 75. urodziny.
Andrzej Dudziński pochodzi z Sopotu. Studiował architekturę na Politechnice Gdańskiej oraz architekturę wnętrz i grafikę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, a studia zakończył w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni plakatu Henryka Tomaszewskiego. Już jako student zamieszczał rysunki w miesięczniku „Polska” oraz w tygodnikach „Szpilki” i „Kultura”.

Po studiach wyjechał do Londynu, gdzie współpracował z  undergroundowymi pismami „OZ”, „Ink”, „Frendz” i „Time Out”, po powrocie do kraju związał się ze „Szpilkami”, gdzie co tydzień rysował Dudiego – rozczochranego nielota kontestującego peerelowską rzeczywistość. Współpracował także z „Literaturą”, „Kulisami” i „Polityką”. Zajął się też tworzeniem plakatów teatralnych i filmowych, scenografią teatralną i pracą nad czołówkami filmowymi.

W 1977 roku został zaproszony do Aspen w Kolorado na Międzynarodową Konferencję Dizajnu. Pobyt w Stanach się przedłużył, zamieszkał w Nowym Jorku, przez 25 lat rysował dla czołowych pism amerykańskich, m.in. „The Atlantic Monthly”, „The Boston Globe”, „Newsweek”, „The New York Times”, „Playboy”, „Rolling Stone”, „Vanity Fair”, „The Washington Post” i „Time”. Jego rysunki można odnaleźć również w wielu pismach europejskich. Zajmował się projektowaniem kampanii promocyjnych dla m.in. AT&T, Conde Nast, IBM, Deutsche Telekom i Royal Bank of Scotland, a także pracą pedagogiczną w nowojorskiej Parsons School of Design.

Wystawiał w wielu słynnych galeriach, po powrocie do Polski związał się z warszawską Galerią Grafiki i Plakatu i Galerią Miejską w Tarnowie. Nawiązał bliską współpracę z „Tygodnikiem Powszechnym”, na łamach którego rysował Pokraka, sarkastycznego następcę Dudiego. W 2009 roku nakładem krakowskiego Wydawnictwa Literackiego ukazał się „Mały alfabet Magdy i Andrzeja Dudzińskich”, a sześć lat później rysownik zadebiutował jako dokumentalista filmem „Mój ojciec Staś” (2015), poświęconym Stanisławowi Dygatowi, według scenariusza Magdy Dygat, córki pisarza i swej żony.

Andrzej Dudziński jest bohaterem efektownego dokumentu Małgorzaty Łupiny „Dudi” (2006), w którym sam wyreżyserował sekwencję animowaną „Dłuży się doży”, uhonorowanego nagrodą Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla najlepszego filmu rodzimej produkcji na Międzynarodowym Festiwalu Animacji „ReAnimacja” w Łodzi. Rok wcześniej na Krakowskim Festiwalu Filmowym „Dudi” dostał Nagrodę Prezesa SFP. Warto jeszcze wspomnieć o dokumencie „Jonasz w Brzuchu wieloryba” (2015) Krzysztofa Wierzbickiego, poświęconym Jonaszowi Kofcie, w którym tego wspaniałego poetę, pieśniarza i kabareciarza wspominają jego bliscy i przyjaciele, w tym Andrzej Dudziński. Mówi pięknie i przejmująco.

Janusz Głowacki w filmie „Dudi” mówi: „Problem z nim jest taki, że on wszystko robi znakomicie". I jest to problem nierozwiązywalny. Wszystkiego najlepszego, Panie Dudi!
Jerzy Armata
SFP
Ostatnia aktualizacja:  14.12.2020
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
Gala Doc Alliance Selection Award 2020 już 14.12
Nie żyje Piotr Machalica
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll