PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Podczas wirtualnej 38. Edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza „Ale Kino!” już po raz kolejny odbył się pitching projektów filmowych w fazie developmentu lub produkcji przeznaczonych dla dzieci i młodzieży.
Już sam fakt, że ten pitchingi odbywa się regularnie co roku, jest dowodem, że polskie kino młodego widza powoli dźwiga się z wieloletniego kryzysu. Przed zamknięciem kin na ekrany weszły "Tarapaty 2" Marty Karwowskiej. Czekamy na premiery (które oczywiście uzależnione są od daty otwarcia kin) „Czarnego Młyna” Mariusza Paleja i skierowanego do starszej publiczności „Żużla” Doroty Kędzierzawskiej.

Podczas alekinowego pitchingu „Nowe polskie filmy na horyzoncie” poznaliśmy pięć nowych projektów, z czego jeden jest już na etapie postprodukcji, pozostałe – w fazie rozwoju.


Jerzy Moszkowicz prowadzi pitchingi, fot. M. Zakrzewski

„Trambling Giant” to kolejny po „Dniu czekolady” film duetu Jacek Piotr Bławut (reżyseria) i Anna Bławut (produkcja). To ambitny projekt łączący w sobie elementy gatunku science-fiction z proekologicznym przekazem. – Sięgamy po widzów bardzo wymagających, czyli do młodzieży. Chcemy dorzucić swój kafelek do walki, jaką toczy nasza młodzież o naszą planetę – mówili twórcy.
Jacek Bławut kreuje sugestywną, plastyczną wizję dystopijnej rzeczywistości, świata u progu katastrofy ekologicznej. „Trambling Giant” jest po fazie scriptdoctoringu i konsultacjach scenariuszowych. Producenci otrzymali wsparcie na development od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, projekt będzie zaprezentowany na Cinekid.

Reżyser Tomasz Dettloff, od wielu lat związany z poznańskim Centrum Sztuki Dziecka, prowadzący m.in. słynne warsztaty „Wielka przygoda z filmem”, zaprezentował na Ale Kino! Pomysł na pełnometrażową fabułę „Samantha McGregor”. Jak sam przyznał, zastanawiał się, jak dotrzeć do widza z tzw. trudnym tematem, jakim jest rozpad rodzin, skutki emigracji zarobkowej, brak dostatecznej opieki rodzicielskiej i wpływ tego na młodego człowieka. Sięgnął więc po kino, które jest miksem gatunków, łączące w sobie dramat o tematyce młodzieżowej z filmem przygodowym.  Realistyczny wątek ma swoje przełożenie na świat wyobraźni głównej bohaterki, nastoletniej autorki komiksów, która  w swej twórczości szuka odpowiedzi na trudne pytania. Projekt jest obecnie na etapie rozwoju.

Natomiast po okresie zdjęciowym jest już aktorsko-animowany „Kwiat paproci”, zwiastun serii opartej na słynnym zbiorze „Klechy domowe”, którą produkuje fundacja „Czarny Karzeł”. Scenariusz cyklu napisał znany filozof i historyk religii, prof. Zbigniew Mikołejko. Projekt prezentowała Marta Filipiak, reżyserka i autorka scenografii i kostiumów a także współreżyserka pierwszego odcinka Justyna Celeda.

Profesor Mikołejko proponuje nowe odczytanie dobrze znanych baśni. - Warto wyjść i ruszyć  w nieznane po skarb, choćbyśmy ostatecznie wrócili z innym skarbem – zdradzają twórcy. Jak bohater „Kwiatu paproci”, który powraca wiedzą na temat siebie i świata.

Jak zauważył prowadzący pitchingi dyrektor Ale Kino! Jerzy Moszkowicz, zaprezentowany nam making of ukazał kulisy realizacji, za którą w filmie dziecięcym tęsknimy – duży plan (przedstawiający m.in. całkiem okazałe jezioro!), zbudowany ręcznie, a nie wykreowany w komputerze. Zwracają uwagę oryginalne kostiumy oraz scenografia, jak się dowiedzieliśmy, wszystko z recyclingu i produktów używanych. Brawo za zieloną produkcję filmową!

"Kwiat paproci", materiały: Fundacja Czarny Karzeł

Odcinek pilotażowy otrzymał wsparcie PISF na rozwój projektu, koproducentem filmu jest WFDiF, które udostępniło bardzo dobry sprzęt. W produkcję zaangażowało się miasto Bydgoszcz i województwo kujawsko-pomorskie a także inwestorzy prywatni. Trzymamy kciuki za kolejne filmy z cyklu.

Aż dwa projekty na różnym etapie rozwoju przedstawił duet reżysersko-scenariuszowy Mariusz Palej i Magdalena Nieć. O ich ostatnim przedsięwzięciu – „Czarny Młyn” w ostatnich miesiącach informowaliśmy kilkakrotnie (patrz tabelka). O swoim nowym projekcie po raz pierwszy Mariusz wspominał już w 2017 roku w rozmowie z Albertem Kicińskim. „Myśl o fabule kiełkowała we mnie od pewnego czasu. Najpierw pomyślałem, że zrobię film o moim rodzinnym Krakowie, mieście pełnym legend…”.

„Czakram mocy” to przygodowy film fantasy. Jego bohater po wyjeździe mamy za granicę przenosi się do dziadka do Krakowa. – Nasze tematy to między innymi eurosieroctwo, szok kulturowy, jaki towarzyszy przenosinom z małego miasteczka do metropolii. Będziemy odkrywać miasto wraz z bohaterem – zdradza reżyser. Twórcy filmy sięgnęli do legend pogańskich – w końcu Kraków to jedno z najstarszych miejsc ludzkiego osadnictwa, pełne tajemnic z czasów przedchrześcijańskich. Pomysł filmu pochodzi od Paleja, autorkami scenariuszami są Magdalena Nieć i Katarzyna Gacek Stachowicz. Film reżyserują wspólnie Magda i Mariusz.  Autorzy projektu wykorzystali legendę o Wiedźmie wody. Postaci realne towarzyszą bohaterom ze świata fantasy, a narracja prowadzi przez oba te światy.  Scenariusz filmu, w przeciwieństwie do „Czarnego Młyna” i "Za niebieskimi drzwiami", nie jest adaptacją, ma charakter oryginalny. Film adresowany jest do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Projekt jest już po fazie developmentu.

 Magdalena Nieć i Mariusz Palej na planie filmowym, materiały producenta

  O produkowanym przez Joannę Szymańską (SHIPsBOY) „Detektywie Bruno” słychać było już od pewnego czasu. Scenariusz autorstwa Marcina Ciastonia i Ewy Rozenbajger brał z powodzeniem udział w konkursach scenariuszowych. Film wyreżyserują wspólnie Mariusz Palej i Magdalena Nieć. Tytułowy  detektyw Bruno to aktor, ale dla szukającego pomocy dziecka jest postacią jak najbardziej realna. Film będzie komedią, co bardzo przyda nam się po tym ciemnym, pozbawionym optymizmu czasie. – Opowiadamy o zderzeniu dwóch światów – chłopaka z normalnej rzeczywistości i świata celebryckiego. Chcemy zedrzeć iluzję showbiznesu, pokazać ułudę, jaką tworzą social media. Nie wszystko co się świeci, jest złotem – opowiadają reżyserzy. Film jest na etapie pre-produkcji. - Robimy castingi, zdjęcia próbne, szukamy lokacji, zaawansowane prace przygotowania scenografii – opowiada Mariusz Palej. Zdjęcia mają ruszyć wiosną 2021 roku, produkcja otrzymała dotację PISF i wkład koprodukcyjny Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego.

Redakcja Serwisu Internetowego SFP życzy wszystkim twórcom i producentom szczęśliwego dotarcia do filmowej mety. 38. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! W Poznaniu trwał w dniach 29 listopada – 6 grudnia 2020 roku.


Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  7.12.2020
Zobacz również
Znamy laureatów 38. edycji festiwalu Ale Kino!
Kino na Granicy za nami
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll