PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Zakończył się 18. Gdańsk DocFilm Festival, który odbywał się on-line. w dniach 30.11 – 02.12. 2020. Filmy z działającego przy Stowarzyszenia Filmowców Polskich dostały aż 11 nagród i nominacji, w tym Grand Prix.
Wszystkie filmy konkursowe i obrazy prezentowane podczas pokazów specjalnych dostępne były na platformie mojeekino.pl. Największym triumfatorem gali było Studio Munka SFP, które wyjechało z nagrodami i nominacjami dla "Synka", "We Have One Heart", "Okna z widokiem na ścianę", "Wielkiego strachu" i "Ondyny".

Podobnie jak w latach minionych odbyły się dwa konkursy: Polskich Krótkometrażowych Filmów Fabularnych oraz Konkurs Główny, w którym zaprezentowane zostały obrazy dokumentalne z całego świata. Wszystkie te filmy oceniało trzyosobowe jury w składzie: Wiesław Saniewski – reżyser, scenarzysta i producent filmowy (Przewodniczący), Katarzyna Boniecka – montażystka filmowa i Andreas Voigt – reżyser i producent filmów dokumentalnych. Po obejrzeniu 15 obrazów dokumentalnych w Konkursie Głównym i również 15 w Konkursie Polskich Krótkometrażowych Filmów Fabularnych jurorzy postanowili przyznać następujące nagrody:

"Synek", fot. Studio Munka SFP

W Konkursie Głównym Filmów Dokumentalnych Grand Prix otrzymał Paweł Chorzępa za film "Synek", który powstał w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka. Laureat odebrał wirtualnie czek na 20 000 złotych z rąk zastępczyni prezydenta miasta Gdańska Moniki Chabior oraz statuetkę „Bramę Wolności”. Jury tak uzasadniło przyznanie nagrody: „Za subtelny i poruszający obraz prawdziwego (a nie fikcyjnego) dramatu rodzinnego ludzi, dla których takie uczucia jak bliskość, miłość rodzicielska, nadzieja – wydawały się być tylko odległą teorią, a tymczasem wbrew trudnym okolicznościom stają się faktem. Autor opowiada o tej relacji z niezwykłą delikatnością i czułością wobec bohaterów. Zarówno zdjęcia, jak i montaż w nienachalny sposób pozwalają widzowi być blisko nich, zajrzeć przez chwilę do świata ich uczuć i emocji, w którym pada niewiele słów, ale gesty mówią bardzo wiele”.

"Koniec sezonu", fot. Studio Munka SFP
 
 
Z uwagi na wysoki poziom filmów konkursowych, co podkreślił podczas Gali zakończenia Festiwalu przewodniczący Jury Wiesław Saniewski, jurorzy postanowili przyznać pięć wyróżnień specjalnych. Otrzymali je: Seung-jun Yi za koreański film „Shadow Flowers”, Katarzyna Warzecha za obraz „We have one heart”, Pawlina Carlucci Sforza za "Wielki strach", białoruski reżyser Andrei Kutsila, twórca filmu „Uścisków twoich mi potrzeba” oraz Stanisław Cuske za film „Koniec sezonu”.

W Konkursie Polskich Krótkometrażowych Filmów Fabularnych nagrodę główną otrzymała Maria Wider za film „We mnie”. Laureatce czek na 5 000 złotych przekazał Adam Zarzeczny, dyrektor Biura Regionalnego firmy Stroer Polska, która ufundowała nagrodę. Reżyserka otrzymała także statuetkę „Gdańskie Dźwigi”. Członkowie Jury tak uzasadnili przyznanie głównej nagrody: „Za psychologiczną prawdę i dużą świadomość filmowego warsztatu (zwłaszcza w prowadzeniu aktorów) w kreowaniu pełnej emocji opowieści filmowej o ludziach mierzących się z bólem i rozpaczą po stracie oczekiwanego dziecka. Reżyserka w sposób wyważony i głęboko przemyślany buduje intymną historię kobiety i umiejętnie prowadząc widza przez meandry współczesnej rzeczywistości polskiej, uzyskuje społeczny wymiar tej kameralnej historii”.

"We Have One Heart", fot. Studio Munka SFP

Jurorzy przyznali również trzy równorzędne wyróżnienia specjalne. Otrzymali je: Kobas Laksa za film „Okno z widokiem na ścianę”, Tomasz Śliwiński, twórca filmu "Ondyna" i Jakub Radej, reżyser filmu „Rykoszety”.

  Gdańsk DocFilm Festival, jest jednym z kilku festiwali w Polsce, na którym jurorzy przyznają nominacje do nagród im. Jana Machulskiego, które otrzymują młodzi polscy twórcy. W tym roku nominacje przyznano w następujących kategoriach: Najlepszy Film Dokumentalny – "Synek" w reżyserii Pawła Chorzępy, Najlepsza Reżyseria – Jakub Radej „Rykoszety”, Najlepszy Scenariusz – Katarzyna Warzecha „We have one heart”, Najlepsze Zdjęcia – Marcin Lesisz „Rykoszety”, Najlepszy Montaż – Agata Cierniak, Alan Zejer "Synek", Najlepsza Aktorka – Fatima Gorbenko „Pokój z widokiem na ścianę”, Najlepszy Aktor – Bartosz Bielenia "Ondyna".


"Ondyna", fot. Studio Munka SFP


WRÓB
Gdańsk Doc Film Festival
Ostatnia aktualizacja:  2.12.2020
Zobacz również
Startuje 66. edycja OKFA
Nie żyje Janusz Pawłowski
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll